Operacja usunięcia zaćmy? Tak, ale nie w Polsce!

Pacjenci z kataraktą wyjeżdżają poza granice naszego kraju tylko po to, by choroba nie odebrała im wzroku.

W Polsce na refundowany przez NFZ zabieg muszą czekać ponad rok, a w niektórych ośrodkach nawet dłużej. Liczba chorych rośnie, a szpitale mają ograniczone fundusze na operacyjne leczenie zaćmy.

Zobacz film: "Implanty soczewek"

Jeśli placówka medyczna przekroczy limit narzucony przez NFZ, wówczas nie otrzyma ona zwrotu poniesionych kosztów. A na to polskie szpitale nie mogą sobie pozwolić. Nic zatem dziwnego, że kwitnie rynek operacji okulistycznych u naszych sąsiadów.

Wielu pacjentów korzysta z obowiązującej od 2014 roku unijnej dyrektywy transgranicznej. Zakłada ona, że państwa Unii Europejskiej muszą zwrócić ubezpieczonym chorym koszty leczenia poniesione w innych krajach (warunek jest jeden: musi on należeć do UE).

Z usług zagranicznych klinik korzystają zwłaszcza pacjenci, którzy w Polsce na operację czekać muszą latami. Dotyczy to przede wszystkim chorych na zaćmę. Długo czeka się również na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego.

Polscy okuliści w czeskich klinikach

Niezwykle popularna jest operacja usunięcia zaćmy u naszych południowych sąsiadów. Dzięki refundacji realny koszt operacji to 300 złotych, a czas oczekiwania na zabieg to maksymalnie dwa tygodnie.

Na pacjentów czekają tam mówiące po polsku pielęgniarki, a całkowity koszt leczenia wynosi 2500 złotych (z czego blisko 2200 złotych zwraca pacjentowi NFZ).

Operacyjne usunięcie zaćmy

W przypadku zaćmy zła wiadomość jest taka, że trudno jej zapobiec. To degeneracyjna choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Gdy nie jest leczona, prowadzi do ślepoty. Dobrą informacją jest jednak postęp medycyny w zakresie operacyjnego usuwania zaćmy.

Zabieg trwa kilkanaście minut, jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji (wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych).

W czasie operacji okulista usuwa zmętniałą soczewkę oka i wszczepia nową, np. pseudoakomodacyjną. Co ciekawe, operacja zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym na świecie.

Jak ubiegać się o zwrot leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej?

W pierwszej kolejności pacjent musi sprawdzić, czy planowane leczenie znajduje się w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych. Warto również upewnić się, ile ono kosztuje w Polsce, bo NFZ płaci tylko do takiej kwoty, za jaką opłaca to świadczenie w kraju (jeśli chory zapłaci więcej, wówczas będzie musiał opłacić różnicę z własnej kieszeni).

W dalszej kolejności należy wypełnić odpowiedni wniosek (znaleźć go można na stronie NFZ) oraz dostarczyć przetłumaczone na język polski załączniki. Dokumenty trzeba złożyć w oddziale NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

By móc ubiegać się o zwrot kosztów leczenia poza granicami Polski niezbędne jest skierowanie do specjalisty lub do szpitala.

Rodzaje zaćmy

Najczęściej diagnozowana jest zaćma starcza, która ujawnia się po 70. roku życia. Jest to zjawisko naturalne, związane ze starzeniem się organizmu.

Wyróżnia się ponadto zaćmę cukrzycową, która występuje u 10 proc. chorych z cukrzycą typu I. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy obu oczu, a jej rozwój związany jest z niedostateczną kontrolą cukrzycy.

Soczewka może również zmętnieć w wyniku długoletniego przyjmowania niektórych leków, m.in. steroidów stosowanych w leczeniu astmy i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Okuliści wskazują ponadto na istnienie zaćmy pourazowej (zmętnienie soczewki jest następstwem urazu oka lub głowy) i zaćmy wrodzonej (dziecko rodzi się z mętną soczewką lub mętnieje ona we wczesnym dzieciństwie).

Komentarze (18)
~dyftong
~dyftong ponad rok temu

No niestety w Polsce ciężko sie na taką operację doczekać. Moja siostra na zabieg w czechch czekała 2 tygodnie i wyjazd miała z Krakowa. Pełna obsługa i profesjonalizm. I rzeczywiście NFZ finansuje takie oeracje. Siostra zapłaciła tylko za organizacje wyjazdu. Jak ktoś zainteresowany to można sprawdzić na zacma.cz

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie
Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

, z czego u 1/3 problem dotyczy zaćmy. Operacja w tym przypadku polega na wymianie mętnej soczewki na sztuczną. Zabieg jest bezbolesny, a pacjent odczuwa (...) polskiej okulistyki. Na operację jej usunięcia...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Ruch okiem w czasie operacji (WIDEO)

Ruch okiem w czasie operacji (WIDEO) Odtwórz wideo

jest więc ograniczony. Zabieg usunięcia zaćmy trwa krótko (ok. 20-30 minut) i nie jest bardzo obciążający dla pacjenta. Na temat poruszania okiem w czasie operacji zaćmy wypowiada...

Zabiegi

Usunięcie zaćmy

Usunięcie zaćmy (katarakty), czyli choroby oczu objawiającej się zmętnioną soczewką, ma charakter operacyjny. Skuteczne leczenie zaćmy jest ważne (...) i oczopląs u dzieci matowienie obrazu; brak objawów...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Niebezpieczeństwa operacji zaćmy (WIDEO)

Niebezpieczeństwa operacji zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Operacje zaćmy przeprowadzane obecnie są operacjami małego cięcia, wykorzystującymi jedno niewielkie nacięcie do usunięcia starej i wprowadzenia (...) zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem....

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Zaćma: rodzaje soczewek (WIDEO)

Zaćma: rodzaje soczewek (WIDEO) Odtwórz wideo

nie potrzebował okularów po operacji. Jednak w przypadku ludzi starszych, u których przede wszystkim przeprowadza się operacje usunięcia zaćmy, najczęściej (...) się doktor Agnieszka...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Operacje zaćmy (WIDEO)

Operacje zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

, że zaburzenia widzenia są wynikiem zaćmy problem może rozwiązać zabieg operacyjny usunięcia zmętniałej soczewki. W pierwszej kolejności powinni być na niego (...) Zmętnienie lub zmiana koloru soczewki, która powoduje...