Trwa ładowanie...

Operacja usunięcia zaćmy? Tak, ale nie w Polsce!

 Agnieszka Gotówka
03.08.2016 14:40
Usunięcie zaćmy
Usunięcie zaćmy (123RF)

Pacjenci z kataraktą wyjeżdżają poza granice naszego kraju tylko po to, by choroba nie odebrała im wzroku.

W Polsce na refundowany przez NFZ zabieg muszą czekać ponad rok, a w niektórych ośrodkach nawet dłużej. Liczba chorych rośnie, a szpitale mają ograniczone fundusze na operacyjne leczenie zaćmy.

Jeśli placówka medyczna przekroczy limit narzucony przez NFZ, wówczas nie otrzyma ona zwrotu poniesionych kosztów. A na to polskie szpitale nie mogą sobie pozwolić. Nic zatem dziwnego, że kwitnie rynek operacji okulistycznych u naszych sąsiadów.

Wielu pacjentów korzysta z obowiązującej od 2014 roku unijnej dyrektywy transgranicznej. Zakłada ona, że państwa Unii Europejskiej muszą zwrócić ubezpieczonym chorym koszty leczenia poniesione w innych krajach (warunek jest jeden: musi on należeć do UE).

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Z usług zagranicznych klinik korzystają zwłaszcza pacjenci, którzy w Polsce na operację czekać muszą latami. Dotyczy to przede wszystkim chorych na zaćmę. Długo czeka się również na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego.

1. Polscy okuliści w czeskich klinikach

Niezwykle popularna jest operacja usunięcia zaćmy u naszych południowych sąsiadów. Dzięki refundacji realny koszt operacji to 300 złotych, a czas oczekiwania na zabieg to maksymalnie dwa tygodnie.

Na pacjentów czekają tam mówiące po polsku pielęgniarki, a całkowity koszt leczenia wynosi 2500 złotych (z czego blisko 2200 złotych zwraca pacjentowi NFZ).

2. Operacyjne usunięcie zaćmy

W przypadku zaćmy zła wiadomość jest taka, że trudno jej zapobiec. To degeneracyjna choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Gdy nie jest leczona, prowadzi do ślepoty. Dobrą informacją jest jednak postęp medycyny w zakresie operacyjnego usuwania zaćmy.

Zabieg trwa kilkanaście minut, jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji (wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych).

W czasie operacji okulista usuwa zmętniałą soczewkę oka i wszczepia nową, np. pseudoakomodacyjną. Co ciekawe, operacja zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym na świecie.

123RF: Zaćma starcza
123RF: Zaćma starcza

3. Jak ubiegać się o zwrot leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej?

W pierwszej kolejności pacjent musi sprawdzić, czy planowane leczenie znajduje się w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych. Warto również upewnić się, ile ono kosztuje w Polsce, bo NFZ płaci tylko do takiej kwoty, za jaką opłaca to świadczenie w kraju (jeśli chory zapłaci więcej, wówczas będzie musiał opłacić różnicę z własnej kieszeni).

W dalszej kolejności należy wypełnić odpowiedni wniosek (znaleźć go można na stronie NFZ) oraz dostarczyć przetłumaczone na język polski załączniki. Dokumenty trzeba złożyć w oddziale NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

By móc ubiegać się o zwrot kosztów leczenia poza granicami Polski niezbędne jest skierowanie do specjalisty lub do szpitala.

4. Rodzaje zaćmy

Najczęściej diagnozowana jest zaćma starcza, która ujawnia się po 70. roku życia. Jest to zjawisko naturalne, związane ze starzeniem się organizmu.

Wyróżnia się ponadto zaćmę cukrzycową, która występuje u 10 proc. chorych z cukrzycą typu I. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy obu oczu, a jej rozwój związany jest z niedostateczną kontrolą cukrzycy.

Soczewka może również zmętnieć w wyniku długoletniego przyjmowania niektórych leków, m.in. steroidów stosowanych w leczeniu astmy i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Okuliści wskazują ponadto na istnienie zaćmy pourazowej (zmętnienie soczewki jest następstwem urazu oka lub głowy) i zaćmy wrodzonej (dziecko rodzi się z mętną soczewką lub mętnieje ona we wczesnym dzieciństwie).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Aspiracja zaćmy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze