Trwa ładowanie...

Oranex – skład, działanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
20.10.2023 14:42
Oranex stosuje się w leczeniu zapalenia migdałków podniebiennych, gardła i zatok
Oranex stosuje się w leczeniu zapalenia migdałków podniebiennych, gardła i zatok (Adobe Stock)

Oranex to antybiotyk makrolidowy, którego substancją czynną jest azytromycyna. Stosuje się go w leczeniu zakażeń bakteryjnych, zarówno w ostrym zapaleniu oskrzeli czy zapaleniu płuc, jak i zakażeniu skóry oraz tkanek miękkich. Oranex ma postać tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest Oranex i w jakim celu jest stosowany?

Oranex to lek przeciwinfekcyjny stosowany w leczeniu zakażeń. Jego substancją czynną jest azytromycyna, antybiotyk makrolidowy z klasy azalidów.

Lek Oranex ma postać tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Jest wydawany na receptę. Tabletki powlekane Oranex zawierają 125 mg lub 500 mg substancji czynnej (postać preparatu zalecana jest do stosowania u dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 45 kg). Są dostępne w opakowaniu, które zawiera 2, 3 lub 6 sztuk tabletek.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: W dalszym ciągu utrzymuje się tendencja późnego zgłaszania do lekarza"

Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej Oranex zawiera 20 mg/ml lub 40 mg/ml. Oznacza to, że dawka 5 ml zawiesiny zawiera 100 mg lub 200 mg azytromycyny, w postaci azytromycyny dwuwodnej.

Oranex – zamiennik

Na rynku polskim można kupić różne leki, które zawierają azytromycynę (traktuje się jak zamienniki). To:

  • Sumamed (kapsułki twarde), Sumamed (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Sumamed (tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej), Sumamed (tabletki powlekane), Sumamed forte (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej),
  • AzitroLEK (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), AzitroLEK (tabletki powlekane), AzitroLEK 250 (tabletki powlekane), AzitroLEK 500 (tabletki powlekane),
  • Azibiot (tabletki powlekane),
  • Azimycin (tabletki powlekane),
  • Azithromycin Aurovitas (tabletki powlekane),
  • Azithromycin Genoptim (tabletki powlekane),
  • Azithromycin Krka (tabletki powlekane),
  • Azitrox 500 (tabletki powlekane),
  • Azycyna (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Azycyna (tabletki powlekane),
  • Azyter (krople do oczu, roztwór),
  • Macromax (tabletki powlekane),
  • Nobaxin (tabletki powlekane),
  • Bactrazol (tabletki powlekane).

2. Działanie i wskazania do stosowania leku Oranex

Oranex stosuje się w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę, takie jak:

Gatunki zwykle wrażliwe na azytromycynę to:

  • bakterie tlenowe Gram-ujemne, np. Escherichia coli - ETEC, Escherichia coli - EAEC, Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Legionella pneumophila, Moraxella catarrhalis, Pasteurella multocida,
  • bakterie tlenowe Gram-dodatnie, takie jak Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus,
  • bakterie beztlenowe (Fusobacterium spp., Prevotella spp., Porphyromonas spp., Clostridium perfringens),
  • inne drobnoustroje: Chlamydia pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma pneumoniae, Borrelia burgdorferi.

3. Stosowanie i dawkowanie leku Oranex

Oranex stosuje się doustnie, przy czym zarówno dawkę, jak i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Ważne jest, by lek w postaci tabletek (Oranex 125) zażywać co najmniej godzinę przed lub 2 godziny po posiłku (połyka się je w całości). Tabletki 500 mg można przyjmować niezależnie od posiłków, raz na dobę.

Preparat Oranex w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny należy wymieszać z wodą, wstrząsnąć butelką i przyjmować raz na dobę, także co najmniej godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Zawiesinę podaje się za pomocą dołączonej do opakowania strzykawki lub łyżeczki miarowej.

Dawkowanie leku Oranex zależy od kilku czynników, w tym wieku oraz wskazania, także postaci leku. I tak na przykład u dzieci o masie ciała poniżej 45 kg w leczeniu zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego) stosuje się dawkę 30 mg na kg masy ciała, to jest 10 mg na kg masy ciała raz na dobę przez 3 dni.

U dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg stosuje się azytromycynę w postaci kapsułek lub tabletek w dawce jak dla dorosłych. W leczeniu zakażenia dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego) stosuje się dawkę 500 mg raz na dobę przez 3 dni.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Oranex nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na azytromycynę, erytromycynę oraz inne antybiotyki makrolidowe lub ketolidowe, także na substancję pomocniczą obecną w preparacie. Nie należy stosować leku Oranexu pacjentów z ciężką chorobą wątroby.

Z uwagi na brak kontrolowanych badań, Oranex może być stosowany w ciąży wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ponieważ azytromycyna przenika do mleka kobiecego, nie należy karmić piersią w czasie terapii oraz do 2 dni po jej zakończeniu leczenia.

Ze stosowaniem leku Oranex wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne, jak nudności, biegunka, bóle brzucha, zdecydowanie rzadziej bóle i zawroty głowy czy wysypka skórna.

Trzeba także pamiętać, że leki zobojętniające kwas solny zmniejszają wchłanianie azytromycyny, stąd zaleca się przynajmniej 2-godzinny odstęp pomiędzy ich zażyciem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze