Trwa ładowanie...

Osoby, które angażują się w działania społeczne, mają sprawniejszy umysł w starszym wieku

Avatar placeholder
06.12.2016 14:50
Osoby, które angażują się w działania społeczne, mają sprawniejszy umysł w starszym wieku
Osoby, które angażują się w działania społeczne, mają sprawniejszy umysł w starszym wieku

Według dużego badania, przynależność do grupy społecznej może pomóc w zapobieganiu spadkowi zdolności poznawczych, związanemu z wiekiem. Obecne ustalenia przynoszą kolejny dowód na to, że zaangażowanie społeczne jest dobre dla umysłu. Bycie częścią sieci społecznej może pomóc nam utrzymać nasze mózgi na najwyższym biegu.

Wcześniejsze badania wskazywały, że posiadanie silnej sieci społecznej, integracja i utrzymywanie stosunków z innymi ludźmi jest związane z lepszymi wynikami poznawczymi. Podobnie, możliwości społeczności - takie jak rekreacja, spotkania oraz dobrowolna i grupowa praca - są związane z wyższym poziomem dobrobytu i mniejszą ilością stresu.

Te aktywności pomagają w przypadku takich problemów, jak stres, izolacja i samotność. Zaangażowane w grupy społeczne - takie jak straż sąsiedzka, grupy ekologiczne, dobrowolne grupy usługowe i innych grup opartych na wspólnym wysiłku - wydaje się być dobre dla zdrowia.

1. Pomiar zaangażowania przez dziesięciolecia

Chociaż wcześniejsze prace w tej dziedzinie przyniosły pozytywne rezultaty w odniesieniu do zaangażowania społecznego, bardzo niewiele z nich zostało rozwiniętych; innymi słowy, nie badano całego życia danej osoby.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Zaangażowanie w grupy społeczne wpływa na pracę mózgu w starszym wieku
Zaangażowanie w grupy społeczne wpływa na pracę mózgu w starszym wieku (Shutterstock)

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii postanowił wypełnić tę lukę. Zaprojektował on badania, mające na celu pomóc zrozumieć wpływ zaangażowania społecznego w całym dorosłym życiu na funkcje poznawcze w wieku 50 lat.

W badaniu wykorzystano dane z British National Child Development Study (NCD), ogólnej bazy danych o populacji Anglii, Szkocji i Walii. Dane po raz pierwszy zbadano, gdy uczestnicy się urodzili (wybrano rocznik 1958), a następnie w różnych momentach życia.

W wieku lat 33, tylko 17 procent uczestników uczestniczyło w jakiejś organizacji obywatelskiej i 14 procent było zaangażowani w działalność innej grupy; w wieku 50, 36 procent należało do obu typów tych grup i 25 procent było zaangażowane w jedną.

W sumie 8129 osób z badanej grupy wzięło udział w testach poznawczych w wieku lat 11 (obejmujących testy matematyki, pisania, czytania i ogólnych zdolności), a także w wieku lat 50 (obejmujących testy szybkości i koncentracji, pamięci i uwagi wzrokowej).

Zobacz także

Ogólnie rzecz biorąc, prawie jedna trzecia zdolności poznawczych respondentów spadła między 11-50 rokiem życia, podczas gdy zdolności umysłowe były niezmienione u 44 procent tej grupy. Mniej więcej jedna czwarta poprawiła sprawność poznawczą.

2. Korzyści poznawcze wynikające z przynależności do grup obywatelskich

Gdy dane poddano analizie, naukowcy odkryli, że ci, którzy byli zaangażowani w grupy społeczne w wieku od 33-50 zdobyli wyższe wyniki w testach poznawczych. Dodatkowo, w im większej liczbie grup działała dana osoba, tym jej wyniki na testach poznawczych były wyższe. Tak więc, w tym przypadku, wydaje się, że im więcej grup, tym lepiej.

"Podczas gdy związki między dorosłym zaangażowania społecznym i pogorszeniem funkcji poznawczych w wieku 50 lat, które znaleźliśmy były umiarkowane, ale utrzymywały się po tym jak wzięliśmy pod uwagę zmienne towarzyszące, takich jak ochrona zdrowia, status społeczno-ekonomiczny i płeć" – mówi autorka badania, prof. Ann Bowling.

Stwierdzono, że inne czynniki, wykraczające poza udział w działaniach obywatelskich, również poprawiały wydajność poznawczą po 50 roku życia. Obejmowały one częstą aktywność fizyczną, wyższe wykształcenie i płeć (kobiety radziły sobie lepiej).

Niski status społeczno-ekonomiczny w młodym wieku również wiązał się z pogorszeniem funkcji poznawczych w wieku 50 lat.

Jak mówi prof Bowling: "To oznacza, że ​​nawet jeśli ludzie angażują się społecznie w ciągu całego życia, przy zachowaniu podobnych zachowań, które wymagają umiejętności poznawczych, takich jak pamięć, uwaga, i kontrola, nie mogą być zabezpieczeni przed spadkiem funkcji poznawczych".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze