Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Osteoporoza u mężczyzn

Avatar placeholder
24.09.2015 09:47
Osteoporoza u mężczyzn
Osteoporoza u mężczyzn

Osteoporoza to choroba metaboliczna, która powoduje zmniejszenie się gęstości kości i w konsekwencji ich łamliwość. Mimo że osteoporoza najczęściej występuje u kobiet po menopauzie, może ona dotknąć także mężczyzn. Osteoporoza jest niebezpieczną chorobą dla twoich kości. Jeżeli nie podejmiesz jej leczenia, grożą ci złamania, zwyrodnienia kości.

spis treści

1. Czynniki ryzyka osteoporozy

Przy chorobie jaką jest osteoporoza kluczowy jest wiek, ale nie tylko. Jeśli masz powyżej 50 lat, czynniki ryzyka na które masz bezpośredni wpływ to:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jeśli już sprawdziłeś, jakie czynniki ryzyka cię dotyczą, pomyśl, który z nich możesz łatwo wyeliminować. Nie staraj się zmienić wszystkich na raz, bo może okazać się to zbyt trudne i odebrać ci motywację.

Najlepiej jest zrobić sobie plan – co wyeliminujesz najpierw, a co później. Zacznij od czegoś drobnego – na przykład codziennego spaceru lub joggingu.

2. Diagnostyka osteoporozy

Często zdarza się, że mężczyzn po prostu nie bada się pod względem osteoporozy. Uznaje się, że osteoporoza to raczej „kobieca” choroba. Jednak wcale tak nie jest! Kości mogą tracić gęstość niezależnie od płci.

Są różne możliwości stwierdzenia osteoporozy:

Densytometria kości to badanie gęstości kości. Przypomina badanie rentgenowskie, ale ma o wiele niższy poziom promieniowania. Densytometria powie ci nie tylko o tym, czy masz osteoporozę, ale czy może się ona u ciebie pojawić w najbliższym czasie.

Jeśli badania powiedzą ci, że masz osteoporozę, lub ryzyko osteoporozy jest duże - zwróć się do swojego lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie lub profilaktykę.

Nie zapominaj też o regularnych badaniach, aby sprawdzić, czy osteoporoza nie pogarsza jeszcze bardziej stanu twoich kości.

Pamiętaj:

  • Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, porozmawiaj ze swoim lekarzem o przeprowadzeniu badań na osteoporozę.
  • Jeśli kiedykolwiek przydarzyło ci się złamanie bez widocznej przyczyny, lub przy niewielkim uderzeniu – także zgłoś się na badania i sprawdź, czy osteoporoza nie zaatakowała właśnie ciebie.
  • U mężczyzn po 50. roku życia ryzyko zachorowania na osteoporozę przewyższa ryzyko zachorowania na raka prostaty – nie bagatelizuj objawów jeśli je u siebie zauważysz!

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Osteoporoza kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze