Ostrzegają przed tym preparatem. Jedna osoba zmarła, a osiem straciło wzrok
Przedstawicieli amerykańskiej służby zdrowia (CDC) badają sprawę skażenia groźnymi bakteriami popularnych kropli do oczu. Jak donosi brytyjski portal BBC, zakażenie potwierdzono u blisko 70 pacjentów, a jedna osoba zmarła.
1. Po zakażeniu bakterią kilka osób straciło wzrok
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało o wykryciu zakażenia rzadkim szczepem Pseudomonas aeruginosa, czyli tzw. pałeczką ropy błękitnej - u 68 osób w 16 stanach USA.
Potwierdzono, że w wyniku powikłań związanych z zakażeniem zmarła jedna osoba, osiem straciło wzrok. W czterech przypadkach konieczne było operacyjne usunięcie gałek ocznych.
Służby cały czas prowadzą dochodzenie w tej sprawie, ale dotychczasowe ustalenia wskazują, że źródłem zakażenia najprawdopodobniej były krople do oczu i preparaty typu sztuczne łzy. Badania produktów używanych przez chorych pacjentów potwierdziły, że w płynie znajdowały się groźne bakterie.
2. Poszkodowanych może być więcej
Już na początku roku pojawiły się w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia przed stosowaniem kropli. Okazało się, że skażone produkty były produkowane w Indiach i importowane do USA pod dwiema markami EzriCare i Delsam Pharm. Po rekomendacji Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) firma będąca właścicielem obu marek - dobrowolnie wycofała krople.
W ubiegłym tygodniu jedna z chorych pozwała firmę farmaceutyczną. Kobieta ma usunięte jedno oko i przekonuje, że to wynik zakażenia po zastosowaniu feralnych kropli.
Amerykańskie media wskazują, że liczba osób, które mogły doznać powikłań, może być znacznie dłuższa.
- Prawdopodobnie jest o wiele więcej osób, które doznały infekcji i nie są tego świadome - wskazuje prawniczka Natasha Cortes w wywiadzie dla NBC News.
3. To jedna z najgroźniejszych bakterii
Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) jest zaliczana do bardzo niebezpiecznych bakterii. Może zaatakować wiele układów ludzkiego organizmu, m.in. układ pokarmowy i ośrodkowy układ nerwowy.
Leczenie zakażeń jest bardzo trudne, bo bakteria wykazuje oporność na działanie większości antybiotyków. Kluczowa jest wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie leczenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.