Otyłość niszczy mózg. Badania nad chorobą Alzheimera
Czy otyłość może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera? Okazuje się, że tak. Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzone przez amerykańskich naukowców. Dodatkowe kilogramy mogą więc nie tylko zniszczyć nasze dobre samopoczucie i wygląd, ale także mózg.
1. Wpływ otyłości na mózg
Od lat naukowcy ostrzegają o negatywnych konsekwencjach otyłości. I mimo że widzą zależność między wagą a występowaniem cukrzycy, chorób serca, demencji, a także innych chorób, ich bezpośrednia przyczyna nie jest do końca jasna.
Zdaniem naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton to właśnie otyłość ma wpływ na pogorszenie pracy mózgu. Przeprowadzone przez nich badania dowodzą, że dodatkowe kilogramy mogą mieć wpływ na choroby neurologiczne. Wyniki tych badań mogą zmienić podejście do zdrowia wielu osób. Szacuje się, że ponad 600 mln dorosłych osób jest otyła. Organizacja World Obesity Federation alarmuje, że w 2025 roku aż co 4 osoba na świecie może mieć nadwagę lub otyłość.
2. Otyłość, a mózg – badania
Jak wyglądały amerykańskie badania? Serię testów wykonano na otyłych myszach, w których diecie przed rozpoczęciem badań znalazły się duże ilości cukru i tłuszczu. Głównym celem badania było wykazanie zależności pomiędzy otyłością a chorobami neurologicznymi, w tym chorobą Alzheimera. Okazało się, że myszy, które były otyłe miały zaburzenia pamięci, koncentracji i problemy ze świadomością przestrzeni. Co więcej, zaobserwowano u nich zmiany komórek w mózgu.
Co prawda, te badania nie będą przełomem i nie wskażą bezpośredniej przyczyny zmian neurologicznych. Jednak to kolejny krok, który może przybliżyć nas do tego odkrycia. Może to uratować zdrowie i życie wielu osób. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją w 2030 roku wyniesie 75,6 mln. Z kolei w 2050 roku może być to już aż 135,5 mln ludzi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.