Trwa ładowanie...

Pamiątka po przodkach. Też ją masz?

 Karolina Rozmus
14.08.2021 17:39
Pamiątka po przodkach. Też ją masz?
Pamiątka po przodkach. Też ją masz? (GettyImages)

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mięsień dłoniowy długi posiada jeszcze 85 proc. ludzi, ale nasi potomkowie o nim zapomną. A wszystko za sprawą ewolucji. Jakie jeszcze "zbędne" elementy naszego ciała są spadkiem po przodkach? Gdzie znajduje się mięsień dłoniowy długi i jak sprawdzić, czy go mamy?

spis treści

1. Pamiątka po przodkach na dłoni

Mięsień dłoniowy długi to jedna z kilku pamiątek po naszych przodkach. Należą do nich zewnętrzne mięśnie uszu, dzięki którym nasi przodkowie potrafili ruszać uszami (być może po to, by niczym króliki ostrzegać o nadciągającym niebezpieczeństwie), czy mięsień podobojczykowy, przydatny do poruszania się na czterech kończynach. Dość oczywistym przykładem jest także znana każdemu z nas kość ogonowa, czyli kilka kręgów, zbędnych, od kiedy nie mamy ogonów.

Również zęby mądrości, czyli ósemki, niegdyś były przydatne – trzonowcami lepiej rozdrabniało się roślinny pokarm, a dodatkowe dwie pary były znacznym ułatwieniem. Obecnie mówi się o zaledwie 5 procentach ludzkości, która może pochwalić się kompletem zdrowych ósemek. Te zęby są najbardziej podatne na próchnicę i najczęściej bez żalu pozbywamy się ich.

Zobacz film: ""Jaszczurze" ręce. Sensacyjny element ludzkiej ewolucji"

Niewykluczone, że z czasem zanikną lub staną się tak zbędne, jak nieodzowny niegdyś wyrostek robaczkowy, który ułatwiał naszym przodkom trawienie... celulozy.

Mięsień dłoniowy długi jest rozwinięty u niektórych gatunków małp – np. u lemurów. Może być pomocny nie tyle przy chodzeniu na czterech łapach, ile przy wspinaniu się na drzewa. Nie oznacza to jednak, że zwiększa naszą sprawność fizyczną czy pozwala na szybkie wspięcie się na czubek najwyższego drzewa.

Czy daje więc jakieś korzyści? Podobno ścięgna mięśnia mogą być wykorzystywane przez chirurgów przy operacjach plastycznych.

2. Gdzie znajduje się mięsień dłoniowy długi?

Mięsień dłoniowy długi jest mięśniem leżącym w warstwie powierzchownej grupy mięśni przedramienia, usytuowany po stronie łokciowej i widoczny powyżej linii nadgarstka.

By sprawdzić, czy nie należymy do wciąż niewielkiego odsetka ludzi, którzy utracili w wyniku ewolucji mięsień dłoniowy długi, wystarczy skierować dłoń grzbietem do dołu i złączyć kciuk z małym palcem, delikatnie zginając dłoń. Widoczne więzadło wskazuje na obecność pamiątki po przodkach.

Wciąż większość z nas ma tę pamiątkę po przodkach
Wciąż większość z nas ma tę pamiątkę po przodkach

U niektórych jest bardziej widoczny, u innych mniej, ale jeśli po złączeniu palców nie dostrzegamy nic, prawdopodobnie należymy do wciąż wąskiego grona ludzi, u których ewolucja zdążyła się rozprawić z mięśniem dłoniowym długim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Mięśnie - rodzaje tkanki, tkanka gładka, tkanka sercowa, tkanka szkieletowa
Mięśnie - rodzaje tkanki, tkanka gładka, tkanka sercowa, tkanka szkieletowa

Mięśnie stanowią prawie połowę wagi naszego ciała. Znajdują się wszędzie, nawet w oku, dzięki czemu

przeczytaj artykuł

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze