Trwa ładowanie...

Pasożyty i bakterie mogą zmienić sposób myślenia

Avatar placeholder
Marta Pawlak 20.12.2019 22:50
Pasożyty i bakterie mogą zmienić sposób myślenia
Pasożyty i bakterie mogą zmienić sposób myślenia (123RF)

Naukowcy zwrócili ostatnio uwagę na dziwny i nieprzewidywalny sposób zachowania ludzi na całym świecie. Postanowili się skupić na wpływie, jaki pasożyty i bakterie mogą mieć na ludzkie zachowanie oraz na kształtowanie całego społeczeństwa.

Kontrola umysłu jest bardzo realnym i powszechnym zagrożeniem dla ludzi. Wiemy już, że jest używana przez wiele organizmów w całym królestwie zwierząt, oraz wiadomo, że jest ważna dla wielu różnych gatunków pasożytniczych.

Na przykład grzyba Cordyceps, który infekuje mrówki i sprawia, że wchodzą one na szczyty drzew, gdzie umierają. Grzyb następnie się rozmnaża, a jego potomstwo schodzi w dół do lasu, aby zarażać kolejne mrówki.

Choć takie opowieści brzmią przerażająco, to niestety nie ograniczają się tylko do bezkręgowców, a ludzie nie mogą się czuć bezpiecznie. Gdy ludzie odkryli, jak uprawiać i wybierać szczepy roślin, które rosły najlepiej w określonych warunkach, czasami odnotowywano nadwyżkę upraw, która mogła być przechowywana na przyszłość.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Naukowcy prowadzą badania nad potencjalnym wpływem pasożytów na decyzje podejmowane przez ludzi
Naukowcy prowadzą badania nad potencjalnym wpływem pasożytów na decyzje podejmowane przez ludzi

Spowodowało to rozmnożenie się myszy i szczurów, a wraz z nimi kotów i ukrytego niebezpieczeństwa: pasożyta Toxoplasma gondii.

Ludzie mogą się zarazić nim poprzez kontakt z odchodami kota (lub jedzenie mięsa niepoddanego obróbce cieplnej). Odsetek osób zakażonych na całym świecie szacuje się na między 30 a 40 proc.

Pasożyt robi dziwne rzeczy ze szczurami i myszami, aby upewnić się, że będą mieć styczność z kotami. Stają się bardziej widoczne i spędzają więcej czasu w ciągu dnia, a co ważniejsze przestają się bać kotów, przez co są dla nich łatwym łupem.

Jednak jeszcze dziwniejsze rzeczy dzieją się, gdy ludzie przypadkowo zetkną się z T. gondii. Jest np. bardziej prawdopodobne, że mężczyźni będą mieć wypadek samochodowy ze względu na bardziej ryzykowne zachowanie. Stają się również bardziej agresywni i zazdrośni.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

Kobiety natomiast, są bardziej skłonne do popełnienia samobójstwa. To sugeruje, że T. gondii może być potencjalnie zaangażowany w demencję, zaburzenia dwubiegunowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i autyzm.

Istnieją nawet dowody z ponad 40 badań, że ludzie cierpiący na schizofrenię mają podwyższone poziomy przeciwciał IgG przeciwko T. gondii.

Istnieją już pierwsze badania wyjaśniające, że pasożyt ten wpływa na poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina. Torbiele znajdują się w zakażonym mózgu w grudkach lub oddzielnie w określonych miejscach, takich jak jądro migdałowate, które, jak udowodniono, kontroluje reakcje strachu u szczurów.

Interesujące jest, że brak równowagi poziomów dopaminy jest uważany za charakterystyczny dla osób, które mają schizofrenię. Analiza genomu T. gondii wskazała dwa geny, które kodują hydroksylazę tyrozynową, enzym produkujący prekursor wytwarzania dopaminy, o nazwie L-DOPA.

Istnieją dowody poparte eksperymentami, jak może to oddziaływać na zachowanie. Przede wszystkim, wykryto wysokie poziomy dopaminy u zakażonych myszy, a ich zachowanie związane z T. gondii można ograniczyć, jeśli podane zostanie antagonista dopaminy (haloperidol).

W rzeczywistości jesteśmy pokryci mikrobami, których komórki są osiem razy liczniejsze niż nasze własne ludzkie komórki. Te organizmy regulują nie tylko trawienie i rozpad żywności, ale również wiele innych procesów.

Zmiany w mikrobiomie jelit mogą prowadzić do podatności na takie choroby, jak cukrzyca, schorzenia neurologiczne, rak i astma.

Ponadto badania wykazały, że bakterie jelitowe, które rozkładają pokarm, mogą mieć bezpośredni wpływ na produkcję innego neuroprzekaźnika (serotoniny) w okrężnicy i krwi, która następnie może z kolei wpłynąć na komunikację, lęk, jak i zachowania związane z układem nerwowym.

W przyszłości może być możliwe leczenie lęku lub [depresji poprzez podanie "zdrowego" mikrobiomu, a wyniki ostatnich badań, zmieniających mikrobiom u pacjentów cierpiących z powodu infekcji bakterią Clostridium wykazują doskonałe wyniki dzięki przeszczepowi mikrobiomu z kału zdrowych osób.

W kolejnych badaniach naukowcy chcą sprawdzić, w jaki sposób te małe organizmy mogą wpływać na nasze decyzje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze