Trwa ładowanie...

Pierwsze takie powikłanie po COVID-19. Wystąpiło u nastolatki

Nietypowe powikłanie po COVID-19
Nietypowe powikłanie po COVID-19 (Getty Images)

Naukowcy alarmują o kolejnym wcześniej nienotowanym u dzieci powikłaniu po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Na łamach pismach "Pediatrics" opisano historię pacjentki, u której COVID doprowadził do obustronnego porażenia strun głosowych. Nastolatka przez ponad rok miała problemy z oddychaniem i mówieniem.

spis treści

1. Pocovidowe uszkodzenie strun głosowych

Lista możliwych powikłań po COVID z każdym miesiącem rośnie. Wiadomo, że koronawirus atakuje nie tylko układ oddechowy, a powikłania po chorobie mogą dotyczyć w zasadzie każdego układu i narządu w organizmie. U pacjentów chorych na COVID-19 często są obserwowane zmiany w sercu, nerkach, wątrobie oraz powikłania neurologiczne.

Porażenie strun głosowych jednym z możliwych powikłań po COVID-19
Porażenie strun głosowych jednym z możliwych powikłań po COVID-19 (Getty Images)
Zobacz film: "Jakie choroby królują? Lekarz wskazuje jedną, najczęściej ignorowaną"

Lekarze z Massachusetts Eye and Ear przy Harvard Medical School opisali pierwszy przypadek obustronnego porażenia strun głosowych u nastolatki, która przeszła COVID-19.

Amerykanka trafiła na oddział ratunkowy szpitala Massachusetts General Hospital z powodu niewydolności oddechowej. 15-latka miała problemy z mówieniem, jedzeniem i piciem. Po wykonaniu badania endoskopowego lekarze stwierdzili, że u młodej pacjentki doszło do porażenia strun głosowych.

2. Pierwszy taki przypadek

Lekarze opisali historię nastolatki na łamach pismach "Pediatrics", wskazując porażenie strun głosowych jako kolejne możliwe powikłanie pocovidowe uderzające w układ nerwowy u dzieci. Wcześniej notowano pojedyncze przypadki takich powikłań wyłącznie u osób dorosłych.

Pacjentka była konsultowana przez szereg specjalistów, m.in. otolaryngologa, neurologa, psychiatrę, logopedę i neurochirurga, wykonano jej też szczegółowe badania m.in. płynu mózgowo-rdzeniowego. Na ten podstawie wykluczono inne możliwe przyczyny zmian w krtani.

Początkowe próby leczenia zachowawczego nie przynosiły poprawy, w związku z tym lekarze wykonali u pacjentki tracheostomię, czyli otwór w tchawicy, przez który jest wprowadzana rurka tracheotomijna ułatwiająca oddychanie. Po 13 miesiącach u pacjentki zaobserwowano poprawę, co wskazuje na to, że porażenie strun głosowych może być powikłaniem czasowym i odwracalnym. Łącznie po 15 miesiącach lekarze usunęli tracheostomię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze