Trwa ładowanie...

Pierwszy udany przeszczep macicy od żywego dawcy w Stanach Zjednoczonych

Procedura leczenia niepłodności została przeprowadzona na czterech kobietach, ale okazała się skuteczna tylko w jednym przypadku - mówi zespół z Teksasu.

spis treści
  Przeszczep macicy szansą na macierzyństwo dla kobiet urodzonych bez tego organu
  Przeszczep macicy szansą na macierzyństwo dla kobiet urodzonych bez tego organu (Shutterstock)

  Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

  Zespół lekarzy z Dallas, który przeprowadził pierwszy w Stanach Zjednoczonych przeszczep macicy od żywego dawcy, zachowuje umiarkowany optymizm.

  Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Baylor powiedzieli w środę, że we wrześniu przeprowadzono cztery przeszczepy, ale tylko jeden okazał się sukcesem.

  "W ciągu trzech tygodni od pierwszego zabiegu, przeprowadzano dalsze rutynowe badania w ramach protokołu badań na wszystkich czterech pacjentkach" - podano w oświadczeniu. "U trzech pacjentek, ustaliliśmy po kilku testach, że przeszczepione narządy nie otrzymały odpowiedniego ukrwienia i macice zostały usunięte. Pacjentki te są aktualnie w dobrym stanie i wkrótce wrócą do normalnej aktywności."

  ZOBACZ TAKŻE:

  "Jednak testy czwartej pacjentki pokazują zdecydowanie lepszy wynik" – powiedział zespół z Baylor. "Jej badania wykazują dobry przepływ krwi do macicy. Aktualnie brak jest również oznak odrzucenia lub infekcji. Jesteśmy więc dobrej myśli i liczymy, że będzie to pierwszy udany przeszczep macicy w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie przełom w badaniach funkcji macicy ".

  Lekarze w centrum Baylor podkreślają, że w przypadku przeszczepu macicy trzeba zawsze brać pod uwagę, że zabieg się nie uda.

  Według centrum medycznego, zabiegi przeprowadzono w Dallas między 14-22 września. Poprzedziły je dwa lata przygotowań obejmujące analizę dotychczasowych 16 przeszczepów macicy wykonanych na całym świecie.

  Zespół w centrum Baylor współpracował ze szwedzkimi lekarzami, uznanymi za światowych ekspertów w tej dziedzinie, ponieważ wykonane przez nich przeszczepy macicy zaowocowały narodzinami piątki dzieci.

  Żadne inne szczegóły na temat procedury lub pacjentek nie zostały ujawnione. Wiadomo jedynie, że kobiety, które były kandydatkami do przeszczepu, urodziły się bez tego organu.

  Najpierw kandydatki do takiego przeszczepu musiały poddać się zapłodnieniu in vitro w celu pobrania i zapłodnienia jajeczek oraz produkcji zarodków, które następnie były zamrażane, do momentu, w którym lekarze uznali, że przeszczepiona macica jest gotowa na ciążę.

  „Przeszczep macicy nie jest trwały, ponieważ odbiorca musi przyjmować silne leki zapobiegające odrzuceniu narządu, a takie leki przyjmowane długoterminowo stanowią zagrożenie dla zdrowia. Tak więc przeszczepiona macica zostanie usunięta po jednej lub dwóch udanych ciążach” - podaje Associated Press.

  5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
  5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

  Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

  zobacz galerię

  Jest to kolejna próba przeszczepu macicy podjęta w Stanach Zjednoczonych. W dniu 24 lutego, zespół w Klinice w Cleveland przeprowadził przeszczep macicy u kobiety w wieku 20-30 lat, która adoptowała troje dzieci, ponieważ urodziła się bez macicy i nie była w stanie urodzić własnych dzieci.

  W przeciwieństwie do procedury z Dallas, gdzie dawcy byli żywi, w Cleveland macica była pobrana od 30-letniej kobiety, która zmarła nagle. Niestety, przeszczepiony narząd musiał zostać usunięty 9 marca z powodu powikłań wywołanych przez popularną drożdżycę, która zgodnie z oświadczeniem kliniki z Cleveland "utrudniła dopływ krwi do macicy".

  Jeden z ginekologów powiedział, że duża liczba nieudanych przeszczepów macicy sugeruje, że procedura jest nadal bardzo ryzykowna.

  "Jest to obiecujące rozwiązanie dla kobiet bez macicy, które chcą urodzić własne dzieci" - powiedział dr Anthony Vintzileos, kierownik położnictwa i ginekologii w Szpitalu Uniwersyteckiem Winthrop w Mineola, w stanie Nowy Jork. "Przed nami jednak bardzo długa droga, zanim operacja ta stanie się powszechnie dostępna i skuteczna" - dodaje.

  „Trzy nieudane przeszczepy traktujemy jako źródło cennych informacji, które posłużą do wprowadzenia zmian w istniejącym protokole leczenia operacyjnego i pooperacyjnego pacjentów po przeszczepie macicy, ze szczególnym uwzględnieniem grubości żył macicznych" – powiedział w oświadczeniu.

  Zespół z centrum Baylor zapewnia, że udzieli wszelkich informacji na temat wykonanych przeszczepów badaczom z całego świata.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza