Trwa ładowanie...

Piosenkarka Sia Furler cierpi na zespół Ehlersa-Danlosa. Choroba powoduje silny ból stawów

Do tej pory australijska piosenkarka Sia Furler pilnie strzegła swojej prywatności. Teraz zdecydowała się przyznać do nieuleczalnej choroby neurologicznej, która sprawia, że ciągle jest zmęczona, a ból przeszywa jej ciało.

Sia choruje na przewlekłą chorobę

Popularna piosenkarka, znana między innymi z przeboju “Chandelier”, rzadko zdradza, co dzieje się w jej życiu prywatnym.

Aby podkreślić, jak bardzo strzeże swych tajemnic, często chodzi w perukach, które zakrywają jej twarz. Teraz jednak zebrała się na wyznanie i na Twitterze ogłosiła swoim fanom, że jest poważnie chora.

Niedawno zdiagnozowano u niej rzadką chorobę - zespół Ehlersa-Danlosa, który powoduje silny ból stawów oraz przewlekłe zmęczenie.

43-letnia gwiazda napisała: “Cierpię z powodu chronicznego bólu [...] i chcę tylko powiedzieć tym osobom, które też cierpią z powodu bólu, fizycznego lub emocjonalnego, kocham was, nie poddawajcie się. Życie jest cholernie trudne. Ból demoralizuje, ale nie jesteście samotni”.

Już wcześniej wiedzieliśmy, że piosenkarka zmaga się z chorobą Gravesa-Basedowa, która zaburza pracę tarczycy. Teraz zdiagnozowano u niej zespół Ehlersa-Danlosa.

Zespół Ehlersa-Danlosa - na czym polega?

Zespół Ehlersa-Danlosa to rzadka choroba dziedziczna, która bardzo utrudnia życie, lekarze często mają jednak problem z jej zdiagnozowaniem.

Zaburzenie w równym stopniu dotyka kobiet i mężczyzn.

W chorobie dochodzi do genetycznego ataku na tkankę łączną. Osoby z zespołem Ehlersa-Danlosa cierpią praktycznie przez całe życie.

Nazwa schorzenia pochodzi od nazwisk Duńczyka Edvarda Lauritza Ehlersa (1863-1937) i Francuza Henri-Alexandre Danlosa (1844-1912), którzy opisali go na przełomie XIX i XX wieku, niezależnie od siebie. Genetyczne występowanie zespołu Ehlersa-Danlosa odkryto pod koniec lat 40. Według różnych źródeł zdarza się raz na 5-20 tys. urodzeń.

Zespół Ehlersa-Danlosa obejmuje grupę chorób, w której charakterystyczne jest występowanie nadmiernie elastycznej skóry, stawów i więzadeł. Osoba z tą dolegliwością może wygiąć dłoń w ten sposób, by palce znajdowały się równolegle do przedramienia. Dotyka również kciukiem do przedramienia. Wygina palce i stopy na różne strony. Do tego dochodzą przerosty w stawach łokciowym i kolanowym. Chory może położyć dłoń płasko na podłodze przy głębokim skłonie, mając wyprostowane kolana.

Sia przyznała się do choroby
Sia przyznała się do choroby

Niestety leczenie jest bardzo żmudne, a choroba jest nieuleczalna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.