Przejdź na WP

Piramida Maslowa, czyli hierarchia potrzeb

Piramida Maslowa została opracowana przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa. Piramida Maslowa to obrazowo przedstawiona hierarchia ludzkich potrzeb. Przeprowadzone przez Abrahama Maslowa badania wykazały, że nasze potrzeby można sklasyfikować od najbardziej niezbędnych, do tych najmniej pilnych.

Zobacz film: "Skąd się bierze fala depresji?"

spis treści

1. Piramida Maslowa – opis

Piramida Maslowa to obrazowy podział potrzeb. Potrzeby umiejscowione w niższych rzędach wynikają z braku czegoś niezbędnego do życia: jedzenia, wody, snu lub bezpieczeństwa.

Natomiast potrzeby wyższego rzędu związane są potrzebą rozwoju osobistego.
Według Abrahama Maslowa zaspokojenie potrzeb wyższego rzędu (np. potrzeba samorealizacji, potrzeba uznania, potrzeba przynależności) jest możliwe jedynie, gdy zaspokojone są potrzeby niższego rzędu. Oznacza to, że zaspokojenie fundamentalnych potrzeb jest warunkiem realizacji potrzeb z wyższych rzędów.

8 kroków do szczęścia
8 kroków do szczęścia [8 zdjęć]

Uśmiechajmy się, kiedy spotyka nas coś pozytywnego, ale nawet uśmiechając się bez powodu, możemy się...

zobacz galerię

2. Piramida Maslowa – potrzeby fizjologiczne

Na najniższym poziomie piramidy Maslowa, znajdują się potrzeby o charakterze fizjologicznym takie jak pożywienie, sen, unikanie gorąca, unikanie zimna, potrzeby związane z seksem i tym podobne.

Brak zaspokojenia potrzeb, które znajdują się u podstawy piramidy Maslowa sprawia, że dominują one nad pozostałymi. Ujmując to obrazowo osoby, które nie mają, co jeść nie będą myśleć o rozwoju osobistym. Zaspokojenie podstawowych potrzeb z pierwszego rzędu piramidy Maslowa jest priorytetem i wpływa na zachowanie człowieka.

3. Piramida Maslowa - bezpieczeństwo

Na drugim poziomie piramidy Maslowa znajdują się potrzeby związane z bezpieczeństwem takie jak: potrzeba oparcia, potrzeba opieki, potrzeba spokoju oraz potrzeba wygody. Pod pojęciem bezpieczeństwa kryje się wiele pojęć, między innymi: bezpieczeństwo fizycznego, bezpieczeństwo ekonomiczne, bezpieczeństwo zdrowotne. Na tym poziomie piramidy Maslowa znajduje się również potrzeba dobrego samopoczucia i wygody.

4. Piramida Maslowa – przynależność

Na trzecim poziomie piramidy Maslowa, znajdują się potrzeby miłości i przynależności. Według Abrahama Maslowa po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych i potrzeb związanych z bezpieczeństwem kolejne w hierarchii są: potrzeba więzi, potrzeba miłości, potrzeba afiliacji, potrzeba bycia kochanym, potrzeba satysfakcji ze związków intymnych, potrzeba czułości, potrzeba przyjaźni.

5. Piramida Maslowa – szacunek

Kolejnym poziomem piramidy Maslowa są potrzeby związane szacunkiem i uznaniem. Są to potrzeby wyższego rzędu, polegające między innymi na: posiadaniu wpływu, poczuciu własnej wartości, zdobywaniu szacunku. Krótko mówiąc potrzeby znajdujące się na tym poziomie piramidy Maslowa odpowiadają za potrzebę akceptacji przez otoczenie, ale też samoakceptacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

6. Piramida Maslowa – samorealizacja

Na samym szczycie piramidy Maslowa, umieszczone są potrzeby samorealizacji. Są one związane przede wszystkim z czynnościami, do których jednostka ma talent lub uzdolnienie. Potrzeby te odpowiadają również za samorealizację w pracy i w aspekcie intelektualnym. Piramida Maslowa jest obrazowym przedstawieniem hierarchii potrzeb, do których dąży człowiek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy