Trwa ładowanie...

Plastry przeciwbólowe - działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

 Kinga Olchowy
16.03.2020 15:52
Plastry przeciwbólowe mogą działać rozgrzewająco lub chłodząco
Plastry przeciwbólowe mogą działać rozgrzewająco lub chłodząco (iStock)

Z bólem można radzić sobie na wiele sposobów. Najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe lub próbujemy radzić sobie z nim domowymi sposobami. Chętnie sięgamy po ciepłe lub zimne okłady, które jednak wymagają od nas leżenia w jednej pozycji przez jakiś czas. Właśnie dlatego ktoś kiedyś opracował plastry przeciwbólowe - żeby dać nam pełen komfort i szybciej przywrócić nam pełną sprawność, nie zatrzymując nas w domu na kilka godzin albo nawet dni.

spis treści

1. Czym są plastry przeciwbólowe

Plastry przeciwbólowe stosowane są zwykle w przypadku urazów i stanów zapalnych, rozwijających się w organizmie. Zazwyczaj ich składnikiem aktywnym jest jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, najczęściej diklofenak. Środek ten wykorzystywany jest także w produkcji maści przeciwbólowych, takich jak Dicloziaja czy Voltaren.

Plastry przeciwbólowe są wygodną opcją szczególnie dla osób, które nie mogą przyjmować doustnych środków przeciwbólowych lub nie mają możliwości korzystania z maści, które wchłaniają się przez chwilę i mogą pozostawiać ślady na ubraniach.

Dzięki temu, że składnik aktywny uwalnia sie stopniowo przez kilka godzin, plastry wykazują silne działanie łagodzące ból i stan zapalny. Wystarczy przykleić go w miejsce objęte doleglwiościami i można wracać do wykonywania wcześniejszych czynności. Lek zaczyna działać zwykle po kilkunastu minutach, wchłaniając się bezpośrednio przez skórę.

2. Rodzaje i zastosowanie plastrów przeciwbólowych

Zobacz film: "5 produktów, które łagodzą ból głowy"

Wyróżnia się plastry rozgrzewające i chłodzące. Stosuje się je zamiennie w zależności od rodzaju kontuzji czy dolegliwości. Plastry chłodzące sprawdzają się w przypadku siniaków, obrzęków i stłuczeń. Najczęściej mają żelową formułę i wzbogacone są ekstraktem z mentolu i olejkami eterycznymi, żeby szybciej przynieść ulgę.

Plastry rozgrzewające przeznaczone są do stosowania w przypadku bólu pleców, karku, mięśni, stawów, etc. Przynoszą natychmiastową ulgę w bólu, rozkurczając mięśnie i redukując istniejący stan zapalny.

Ponadto plastry dzielą się na poszczególne partie ciała, na które najlepiej oddziałują.

2.1. Plastry przeciwbólowe na kręgosłup

Ten rodzaj plastrów sprawdza się w przypadku bólu krzyżowo-lędźwiowego, a także wszelkich drobnych urazów i stłuczeń. Często są wzbogacone ekstraktem z ostrej papryki lub pieprzu, dzięki czemu intensywnie rozgrzewają i przywracają sprawność ruchową.

Taki plaster możemy trzymać na ciele przez 48 godzin, jeśli tylko uczucie ciepła nie jest za silne i nie wywołuje pieczenia. Aby usunąć taki plaster bez ryzyka podrażnień, wart wcześniej wziąć ciepłą kąpiel, która rozpuści lekko klej.

2.2. Plastry na stawy kolanowe

Urazy w obrębie stawu kolanowego utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego w tej sytuacji sprawdzą sie przede wszystkim plastry chłodzące. Jeśli mamy do czynienia ze stłuczeniem czy sportową kontuzją, warto przykleić taki plaster tuż po odczuciu pierwszych dolegliwości. Może on pozostać na skórze do 8 godzin, po tym czasie należy go usunąć lub - jeśli dolegliwości nie minęły - wymienić na nowy.

2.3. Specjalne plastry dla sportowców, czyli kinesiotaping

Choć trudno nazwać je tradycyjnymi plastramy przeciwbólowymi, tzw. tapy [tejpy] sprawdzają się świetnie w przypadku wszelkich kontuzji. Są to plastry stosowane w fizjoterapii, służą do usztywnienia miejsc objętych kontuzją i bólem. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. Plastry muszą być naklejone przez specjalistę, w przeciwnym wypadku mogą nie zadziałać. Odpowiednio naklejony plaster ma kontakt z receptorami mechanicznymi w ciele. To prowadzi do wywołania reakcji kompensacyjnej, której celem jest przywrócenie prawidłowego ułożenia mięśni.

Kinesiotaping pomaga zwiększyć zakres ruchu i zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawiają także przepływ krwi i korygują nieprawidłowości w budowie stawów.

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Choć plastry przeciwbólowe są bardzo bezpieczne dla naszego zdrowia, nie powinny ich stosować osoby, które mają wrażliwą skórę, a szczególnie te, które borykają się z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Wówczas zdejmowanie go może okazać się bardzo bolesne i skutkować nawet uszkodzeniem skóry.

Przeciwwskazaniem jest także duża ilośc tkanki tłuszczowej w miejscu, w którym mielibyśmy przykleić plaster. Wówczas może się okazać on nieskuteczny, ponieważ składnik aktywny nie przedostanie się przez warstwę podskórnego tłuszczu.

Plastra nigdy nie należy aplikować na otwarte rany, może to powodować podrażnienia i zakażenie.

4. Cena i dostępność najpopularniejszych plastrów przeciwbólowych

Plastry te można dostać w każdej aptece, a także niektórych sklepach i marketach. Dostępne są bez recepty i kosztują od 5 do nawet 50 złotych, w zależności od ich działania. Najpopularniejsze są plastry znanych wytwórców leków przeciwbólowych - Apap, Opokan, Voltaren, Nurofen, etc. Ich cena to około 10-20 złotych, w każdym opakowaniu z reguły są dwie sztuki plastrów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze