Trwa ładowanie...

Czy leczenie koronawirusa jest płatne? Co z brakiem ubezpieczenia?

Czy leczenie koronawirusa jest płatne? Choć odpowiedź wydaje się oczywista, ponieważ sporo się o tym mówi, w temacie tym wciąż jest wiele niedomówień. Pojawiają się też inne pytania: czy za testy na obecność koronawirusa trzeba płacić? Co z osobami nieubezpieczonymi i cudzoziemcami?

1. Czy leczenie koronawirusa jest płatne?

Odpowiedź na pytanie, czy leczenie koronawirusa jest płatne, jest krótka i jednoznaczna: nie. Każda osoba z objawami choroby COVID-19, którą wywołuje 2019-nCoV, ma zapewnioną darmową diagnostykę i leczenie. Skąd zatem takie pogłoski?

2. Skąd pomysł, że za leczenie koronawirusa się płaci?

Każda osoba, która trafia do szpitala z podejrzeniem objawów koronawirusa, jest diagnozowana i leczona bezpłatnie. Skąd więc pomysł, że jest inaczej? Ma to związek z informacją, która jakiś czas temu zelektryzowała opinię publiczną.

Chodziło o test na obecność koronawirusa o nazwie "Identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą PCR", którego koszt w niektórych szpitalach miał wynieść 500 złotych. Sprawa szybko się wyjaśniła.

Wyszło na to, że każdy pacjent, który trafia do szpitala z podejrzeniem choroby COVID-19, poddawany jest testowi na obecność koronawirusa bezpłatnie. Opłaty mają dotyczyć osób, które nie wykazują żadnych objawów choroby, ale chcą przebadać się profilaktycznie.

Warto pamiętać, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie rekomenduje wykonywania komercyjnych testów na koronawirusa. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, zajmując stanowisko w tej sprawie podkreślił, że nie każdy test pod kątem obecności koronawirusa jest refundowany przez państwo.

Sytuacja jest dokładnie taka sama jak w przypadku innych świadczeń. Jeżeli ktoś ma wskazania lekarskie do diagnostyki, badania są wykonywane za darmo. A jeśli chce sobie zrobić jakieś badanie z innych przyczyn? Cóż, państwo polskie nie pokrywa tych, które są wykonywane bez wskazań.

3. Brak ubezpieczenia a koronawirus

W przypadku osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne, które obserwują u siebie objawy zakażenia, testy na obecność koronawirusa, a także leczenie nie są płatne (refundowane przez NFZ).

A co z osobami, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego? Kto zapłaci za diagnostykę, a także leki i procedury medyczne? Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia ubezpieczenia zdrowotnego nie posiada około 1,5 mln Polaków.

Są to osoby, które pracują „na czarno”, wykonują wolne zawody na umowę o dzieło, pracują za granicą, są ubodzy bądź bezdomni. Czy dla nich leczenie koronawirusa jest płatne?

Okazuje się, że nie. Osoby, które nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym także mogą liczyć na bezpłatne leczenie w przypadku podejrzenia zakażeniem koronawirusem.

Prawo do bezpłatnego leczenia osób nieubezpieczonych wynika z ustawy „O zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” z 2008 r. Tym samym każdy pacjent jest diagnozowany i leczony bezpłatnie ze środków resortu zdrowia.

Zobacz także:

4. Czy cudzoziemcy zapłacą za leczenie koronawirusa?

A co w przypadku cudzoziemców, którzy nie mają ubezpieczenia w NFZ? W ich przypadku diagnostyka i leczenie koronawirusa także są bezpłatne. Wszyscy pacjenci z podejrzeniem choroby COVID-19, niezależnie od posiadanego ubezpieczenia czy obywatelstwa, mają zapewnioną darmową opiekę, diagnostykę i leczenie. Różnica jest taka, że za cudzoziemców płaci szpitalom Ministerstwo Zdrowia, a za polskich pacjentów Narodowy Fundusz Zdrowia.

5. Objawy zakażenia koronawirusem

Zakażenie koronawirusem może przebiegać w różny sposób: może nie dawać objawów, manifestować się jako łagodna choroba układu oddechowego, ale i mieć ciężki przebieg, obejmować zapalenie płuc, a nawet niewydolność wielonarządową oraz wstrząs septyczny.

Wśród najczęstszych objawów COVID-19 NFZ wymienia się:

  • kaszel,
  • duszności,
  • temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • zmęczenie.

Powyższe objawy wymagają konsultacji w szpitalu zakaźnym. Najbezpieczniej jest jak najszybciej skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

6. Leczenie koronawirusa jest bezpłatne

Leczenie koronawirusa jest bezpłatne i trzeba o tym mówić. To ważne, ponieważ osoby, które nie mają ubezpieczenia, ale obserwują u siebie objawy zakażenia 2019-nCoV, w obawie o ewentualne wysokie koszty leczenia w szpitalu boją się do niego zgłosić.

Zwlekanie naraża ich na utratę zdrowia, jest zagrożeniem dla innych. W przypadku objawów choroby COVID-19 nie wolno też chodzić na wizyty prywatne czy wykonywać testów na własną rękę. Unikanie kontaktu z innymi jest naprawdę szalenie ważne. Co jeszcze warto podkreślić? Nawet w przypadku brak ubezpieczenia, kiedy testy nie wykażą koronawirusa, koszty nie zostaną naliczone.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza