Trwa ładowanie...

Pojawiają się podczas snu. Nawet dwukrotnie zwiększają ryzyko udaru

Zaburzenia oddychania mogą nawet dwukrotnie zwiększać ryzyko udaru
Zaburzenia oddychania mogą nawet dwukrotnie zwiększać ryzyko udaru (Getty Images)

Wielu osobom udar mózgu kojarzy się głównie z czynnikami ryzyka takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy zaburzenia krzepliwości krwi. Okazuje się, że jednym z nich są także zaburzenia oddychania występujące podczas snu.

spis treści

1. Zaburzenia oddychania czynnikiem udaru mózgu

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że rocznie udar niedokrwienny mózgu dotyka ponad 70 tys. Polaków, z czego ok. 30 proc. umiera.

Udar mózgu to nagłe zaburzenie krążenia mózgowego, które może prowadzić do uszkodzenia lub śmierci komórek mózgowych. Przebycie udaru skutkować może nieodwracalnymi powikłaniami – z niepełnosprawnością włącznie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Wśród głównych przyczyn udaru mózgu wymienia się między innymi:

  • nadciśnienie,
  • cukrzycę,
  • palenie tytoniu,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • otyłość,
  • zaburzenia krzepliwości.

Najnowsza zbiorcza analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół naukowców wykazała, że jednym z decydujących czynników udaru mózgu są także zaburzenia oddychania podczas snu. Mogą one nawet dwukrotnie zwiększać ryzyko udaru.

"Zaburzenia oddychania podczas snu są niedocenianym, niezależnym czynnikiem ryzyka i potencjalną konsekwencją udaru mózgu. Zbiorcza analiza wykazała wyraźne korzyści terapii dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych w zmniejszaniu incydentów naczyniowych" – komentuje w mediach społecznościowych Kierownik Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania KPCP dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.

Terapia dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP), o którym wspomina lekarka, to metoda, która polega na dostarczaniu do dróg oddechowych pacjenta stałego, kontrolowanego ciśnienia powietrza za pomocą specjalnego urządzenia. Urządzenie składa się z maski, która jest zakładana na twarz pacjenta oraz wentylatora, który dostarcza powietrze do dróg oddechowych z określonym ciśnieniem.

W czasie snu mięśnie gardła i języka ulegają rozluźnieniu, co może prowadzić do blokowania dróg oddechowych i przerw w oddychaniu. W takim przypadku stosowanie urządzenia CPAP pomaga utrzymać drogi oddechowe otwarte, zapobiegając blokadom i przerwom w oddychaniu.

Jak dodaje prof. Konrad Rejdak, odkrycie to jest również zgodne z wcześniejszymi badaniami. Jaki mechanizm sprawia, że ryzyko udaru wzrasta?

- Mówimy tu głównie o bezdechu sennym, czyli zespole, który jest jednym z czynników ryzyka udaru mózgu – z kilku przyczyn. Po pierwsze jest on związany z ryzykiem zaburzeń układu krążenia takich jak: nadciśnienie oraz zaburzeń rytmu serca. Po drugie podczas bezdechu sennego dochodzi też do niedotlenienia, które jest dodatkowym czynnikiem obciążającym w przypadku udaru – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Nieprzypadkowo zespół ten znacznie częściej występuje u osób, które już mają inne czynniki ryzyka, takie jak otyłość, cukrzyca czy różne choroby układu oddechowego i np. palą papierosy. Wówczas dochodzi do sumowania czynników, które prowadzą do udaru i są dla medyków dużym wyzwaniem. W takich przypadkach należy podjąć diagnostykę bezdechu sennego, właśnie po to, by chronić pacjenta przed następstwami m.in. z zakresu układu nerwowego – dodaje prof. Rejdak.

Neurolog podkreśla, że oprócz bezdechu sennego ryzyko udaru mogą zwiększać także inne zaburzenia podłożu neurologicznym.

- Mamy tu też liczne zespoły, które wynikają z zaburzeń neurogennych. Uszkodzenie nerwów obwodowych może wywołać niewydolność oddechową, dzieje się tak na przykład w polineuropatii, miastenii gravis czy też chorobach neurozwyrodnieniowych jak SLA, czyli stwardnieniu zanikowym bocznym – tłumaczy prof. Rejdak.

- Te choroby dając zaburzenia oddechowe, mogą niestety doprowadzić do zaburzeń ostrych, takich jak udar mózgu. Mamy błędne koło: choroba wynika z zaburzeń układu nerwowego, a wystąpienie niewydolności oddechowej dokłada się do czynników, które wtórnie uszkadzają układ nerwowy – dodaje ekspert.

2. Bezdech senny może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń

Dr Beata Poprawa, kardiolog i specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala im. dr. B. Hagera w Tarnowskich Górach, dodaje, że bezdech senny jest także dużym problemem kardiologicznym, ponieważ doprowadza do epizodów zatrzymania przepływu powietrza w drogach oddechowych, co negatywnie odbija się na pracy serca.

- Zmniejsza się możliwość natlenienia krwi, które spada o kilka procent. Jeśli bezdech senny powtarza się kilkadziesiąt razy w czasie godziny snu, skutkuje to stałym uczuciem niewyspania, zmęczeniem i problemami z koncentracją. Następnie może dojść do niedotlenienia oraz opornego na leczenie nadciśnienia tętniczego, które zwiększają ryzyko wystąpienia nie tylko udaru mózgu, ale i zawału serca – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Poprawa.

Kardiolog dodaje, że w swojej praktyce lekarskiej spotkała się z przypadkami pacjentów, u których bezdech senny doprowadził do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego.

- Znam przypadki pacjentów, u których w czasie ciężkiego bezdechu doszło do zatrzymania pracy serca, które utrzymywało się przez kilka sekund. To wystarczyło, aby konieczne było wszczepienie rozrusznika serca, czyli stymulatora serca, pobudzającego jego pracę i skurcze – tłumaczy dr Poprawa.

Grupą, która jest najbardziej narażona na bezdech senny, są ludzie otyli i z nadwagą, a także palacze oraz ci, którzy mają zwiększony obwód szyi.

- To także pacjenci z niewydolnością serca czy ciężką niewydolnością oddechową. Ale to także choroba osób, które piją alkohol i tych, które stosują środki nasenne – tłumaczy dr Poprawa.

3. Jak rozpoznać bezdech senny?

Choć obturacyjny bezdech senny występuje podczas snu, wpływa także na ogólne funkcjonowanie chorego także w ciągu dnia. Do objawów występujących w ciągu dnia należą:

  • nadmierna senność,
  • ból głowy,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • osłabienie libido, impotencja,
  • depresja,
  • zaburzenia emocjonalne (apatia, rozdrażnienie, zmienność nastroju).

Do objawów występujących w nocy należą:

  • chrapanie, często głośne i z przerwami,
  • wzmożona potliwość,
  • duszność,
  • dławienie się w czasie snu,
  • kołatanie serca,
  • trudności z zaśnięciem po wybudzeniu,
  • bezsenność,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zgaga,
  • suchość w jamie ustnej.

Dr Poprawa podkreśla, że bezdech senny doprowadza do snu przerywanego, co sprawia, że organizm pozostaje cały czas w stanie swego rodzaju alertu i nie odpoczywa.

- Ciśnienie, które powinno być w ciągu nocy niższe niż za dnia, pozostaje zbyt wysokie, a to zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych. U osób z obturacyjnym bezdechem sennym zwiększone jest ryzyko wypadków komunikacyjnych. Osoby, u których rozpoznano bezdech senny, nie mogą prowadzić samochodów ani obsługiwać różnego rodzaju maszyn – podkreśla dr Poprawa.

Eksperci podkreślają, że oprócz chorób i niewłaściwego trybu życia ryzyko bezdechu sennego zwiększają także niektóre pozycje przyjmowane podczas snu. Mogą one bowiem prowadzić do blokowania dróg oddechowych i powodować tym samym bezdech senny.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze