Pojawia się w nocy. Może prowadzić nawet do nowotworu
Pojawia się podczas snu i atakuje głównie mężczyzn. Bezdech senny to bardzo poważny problem, który może prowadzić między innymi do chorób serca i cukrzycy. Jeszcze większe obawy budzą najnowsze badania, które wskazują na jego związek z zakrzepicą, zaburzeniami pamięci, a nawet nowotworami.
1. Pojawia się w nocy i jest bardzo groźny
Szacuje się, że obturacyjny bezdech senny może dotyczyć nawet 2,5 mln Polaków, przeważnie mężczyzn. Przy czym większość nie zdaje sobie z tego sprawy. Zdiagnozowanych jest tylko ok. 30 proc. chorych.
Tymczasem okresowe zatrzymanie oddychania podczas snu to bardzo niebezpieczna dolegliwość. Oznacza problemy z koncentracją i ciągłe zmęczenie. Może prowadzić do cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, a także udaru mózgu. Na tym jednak nie koniec.
2. Bezdech prowadzi do nowotworów?
Najnowsze wyniki badań zaprezentowane na początku września podczas Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc w Barcelonie, są jeszcze bardziej niepokojące. Dowodzą, że bezdech senny wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zakrzepicy i nowotworów, a także pogarsza funkcje poznawcze.
Naukowcy przeanalizowali dane dwóch tysięcy osób z bezdechem sennym, które jednocześnie chorowały na raka i porównali je z wynikami takiej samej liczby chorych, którzy nie mieli nowotworu. Odkryli wpływ bezdechu na ryzyko rozwoju choroby nowotworowej, ale nie wykluczają, że towarzyszą mu też inne czynniki jak otyłość, zespół metaboliczny czy niezdrowy styl życia.
3. Większe ryzyko zakrzepicy i gorsza pamięć
Podczas kongresu światło dzienne ujrzały też wyniki innych badań, które sugerują związek występowania bezdechu z pogorszeniem pamięci i ryzykiem zakrzepicy.
Naukowcy odkryli, że bezdech negatywnie wpływał na funkcje poznawcze u osób po 65. roku życia. U blisko 400 badanych zaobserwowano, że niski poziom tlenu we krwi wiązał się z pogorszeniem pamięci i opóźnioną reakcją na bodźce. Okazało się, że u osób z bezdechem rośnie też ryzyko zakrzepicy (która może z kolei prowadzić do zawału serca, zatoru płucnego lub udaru mózgu). Problemy z krzepnięciem krwi pojawiły się u ponad 100 z siedmiu tysięcy badanych.
Naukowcy zaznaczają, że wyniki wskazują na ogromną rolę, jaką odgrywa jakość snu. Bezdech znacząco ją pogarsza, co odbija się na zdrowiu. Eksperci zaznaczają jednak, że badania wymagają dalszych analiz.
Do czynników zwiększających ryzyko bezdechu sennego należą: nadwaga i otyłość (szczególnie brzuszna), wiek i przypadki bezdechu w rodzinie, wady anatomiczne, np. krzywa przegroda nosowa, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, chroniczne zapalenie zatok lub katar alergiczny, zapalenie migdałków lub ich przerost, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.