Trwa ładowanie...

Pojawiły się już u naszych sąsiadów. Ryzyko wybuchu epidemii wzrasta

Avatar placeholder
14.06.2024 12:37
Inwazyjny gatunek dotarł do Europy. Owady roznoszą groźne choroby
Inwazyjny gatunek dotarł do Europy. Owady roznoszą groźne choroby (Getty Images)

Komary potrafią nie tylko uprzykrzyć lato, ale niosą ze sobą też wiele zagrożeń. Eksperci ostrzegają przed inwazyjnym gatunkiem, który pojawił się już u naszych sąsiadów. Komary tygrysie roznoszą tropikalne choroby.

spis treści

1. Komary tygrysie opanowują Europę

Jak ostrzega Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), zmiany klimatyczne sprawiły, że komary tygrysie zawitały do Europy. Niebezpieczne owady zadomowiły się już w kilku krajach.

Obecność komarów tygrysich zgłoszono w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech, na Malcie, a także w Portugalii, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, Belgii, Czechach, Holandii, na Cyprze i Słowacji.

Zobacz film: "Inwazja komarów nadchodzi. Coraz chętniej atakują ludzi"

Jeszcze do niedawna komary tygrysie występowały jedynie w niektórych regionach Afryki, Azji i obydwu Ameryk. Aedes albopictus uważany jest za jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków.

2. Bezpieczne wakacje

Komary tygrysie roznoszą wirusy odpowiedzialne za tropikalne choroby, w tym dengę, czikungunię oraz Zika. W ostatnim czasie odnotowano znaczący wzrost zachorowań, a zbliżające się wakacje mogą wywołać epidemię.

Eksperci ostrzegają, a wiele europejskich krajów podjęło środki ostrożności, by zapobiec rozprzestrzenianiu się owadów. Nie jest to jednak łatwe zadanie, więc należy uważać podczas wakacyjnych wyjazdów.

Zaleca się usuwanie stojącej wody z balkonów i ogrodów. Warto też upewnić się, że w miejscu wypoczynku zainstalowane są moskitiery. Ponadto należy wyposażyć się w środki odstraszające owady.

3. Niepokojący wzrost przypadków dengi

Statystyki dotyczące dengi w Europie są niepokojące. W latach 2010-2021 łączna liczba lokalnie nabytych przypadków wynosiła 73, w roku 2023 odnotowano 71 zachorowań, natomiast w ubiegłym roku zarejestrowano ich aż 130.

Wzrasta także liczba przywiezionych przypadków dengi. Choroba najczęściej objawia się między 8 a 10 dniem od zakażenia. Początkowe objawy są łagodne i przypominają grypę, z czasem jednak przekształca się w postać ostrą.

"Pojawia się również ból głowy, pozagałkowy ból oczu, bóle mięśni, kości, stawów, osłabienie, wysypka (tzw. denga klasyczna). Mogą towarzyszyć objawy krwotoczności (krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne) charakterystyczne dla gorączek krwotocznych. Do wystąpienia tej postaci (tzw. denga krwotoczna) dochodzi najczęściej podczas kolejnego zakażenia wirusem" - podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze