Polacy łykają ketonal jak cukierki. Sprzedaż leku drastycznie wzrosła
Od roku w każdej aptece bez recepty można kupić ketonal. Dostępność preparatu sprawiła, że Polacy zaczęli kupować ogromne ilości tego specyfiku. Lekarze są przerażeni.
1. Cudowny lek na ból
Ketonal jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Substancją czynną jest ketoprofen, który ma działanie silniejsze niż paracetamol i ibuprofen.
Wskazaniami do stosowania ketonalu są: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, silne bóle miesiączkowe oraz inne bóle.
- Nazwa ''ketonal'' dobrze się ludziom kojarzy. Teraz, gdy jest dostępny bez recepty, kupują go w ilościach, które nas, lekarzy, naprawdę porażają. Ketonal to bardzo silny lek przeciwbólowy, który ma wiele działań niepożądanych - tłumaczy dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Nadmierne spożywanie tego leku przeciwbólowego może mieć groźne powikłania i przyczyniać się do powstawania choroby wrzodowej, zapalenia śluzówki żołądka, uszkodzeń nerek, nadciśnienia.
2. Bez recepty nie znaczy bezpiecznie
Jak zauważa dr Sutkowski, Polacy przyjmują bardzo dużo leków przeciwbólowych. Według danych IMS Health, międzynarodowej firmy zajmującej się analizami rynku farmaceutycznego, tylko w 2017 roku zakupiliśmy aż 115 mln opakowań leków przeciwbólowych.
- Ludzie kochają prostymi metodami zwalczać ból. Często robią sobie po prostu krzywdę lecząc objawy, a nie szukając przyczyny. Ketonal ma dobrą prasę i w związku z tym stosowany jest nawet w bólach, które nie wymagają aż tak silnej dawki leku - tłumaczy Sutkowski.
Przeciwwskazaniami do stosowania ketonalu są: choroba wrzodowa, choroby wątroby i nerek. Nie powinny go stosować osoby starsze i dzieci poniżej 15. roku życia, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Ketonalu nie wolno łączyć z aspiryną, ponieważ może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego.
3. W każdej domowej apteczce
Od 1 października 2017 możemy w aptece poprosić o Ketonal Active, lek przeciwbólowy zawierający 50 mg ketoprofenu. Lek wydawany jest bez recepty. Polacy chętnie korzystają z tej opcji.
Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że w pierwszym miesiącu od pojawienia się leku bez recepty w aptekach, Polacy kupili 42 530 opakowań specyfiku. Z miesiąca na miesiąc ten wskaźnik rośnie. W listopadzie 2017 roku sprzedano 145 420 opakowań, a w styczniu 2018 roku aż 306 343 opakowań. W lipcu tego roku kupiono 376 376 sztuk tego środka przeciwbólowego.
Dr Sutkowski jest zaniepokojony tymi danymi.
- My, lekarze, bolejemy nad tym, że tak dużo preparatów przeciwbólowych dostępnych jest bez recepty. Dotyczy to szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które dają szereg skutków ubocznych.
4. Decyzja biznesowa
Decyzja o tym, czy ketonal ma być dostępny bez recepty, była szeroko omawiana w środowisku lekarskim. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zdecydował się na takie rozwiązanie, mimo negatywnej opinii Komisji ds. Produktów Leczniczych, która stwierdziła, że stosowanie ketonalu bez nadzoru lekarza może stwarzać zagrożenie dla pacjenta.
- To jest sprawa biznesu farmaceutycznego i lobbowania na rzecz pewnych rozwiązań prawnych, które pozwolą na stosowanie niektórych preparatów bez recepty. Środowisko lekarskie z ogromnym niepokojem patrzy na brak reglamentacji niektórych środków, w tym leków przeciwbólowych. Jestem przeciwny regulacjom, które tak swobodnie i w sposób chaotyczny traktują ludzkie zdrowie - mówi Sutkowski.
Zanim sięgniemy po kolejną tabletkę, która pomoże nam się uporać z bólem, dokładnie zapoznajmy się z ulotką dołączoną do opakowania. Bezwględnie przestrzegajmy też dawkowania leku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.