Koronawirus. Polacy stworzyli kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19. Jest już dostępny w sieci
Polscy naukowcy opracowali i udostępnili w internecie kalkulator, który szacuje ryzyko śmierci z powodu koronawirusa. Program analizuje naszą płeć, wiek oraz choroby współistniejące.
1. Ryzyko zgonu z powodu zakażenia koronawirusem
Kalkulator opracowali naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia we współpracy z lekarzami i epidemiologami. Żeby oszacować ryzyko zgonu z powodu koronawirusa, trzeba podać wiek, płeć oraz obecność czterech kluczowych chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów, choroby sercowo-naczyniowej.
"Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19" – mówi dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora.
"Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych" – dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.
Kalkulator jest dostępny pod adresem vika.life/calculator. Naukowcy podkreślają, że "jest to wstępna wersja modelu i będzie on na bieżąco aktualizowany".
Kalkulatory zdrowia nie są niczym nowym. W sieci od dłuższego czasu można w kilka chwil oszacować m.in. ryzyko wystąpienia zawału serca w okresie kolejnych dziesięciu lat, zapotrzebowanie organizmu na wodę czy zagrożenie dwoma poważnymi powikłaniami cukrzycy - ślepotą i amputacjami.
Z kolei w marcu br. brytyjska firma i5 uruchomiła bezpłatny kalkulator, który oblicza stopień ryzyka śmierci z powodu koronawirusa na podstawie przebytych lub trwających chorób.
Należy jednak pamiętać, że żadne z tych narzędzi nie może zastąpić konsultacji lekarskiej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.