Trwa ładowanie...

Koronawirus. Polacy stworzyli kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19. Jest już dostępny w sieci

Polscy naukowcy opracowali i udostępnili w internecie kalkulator, który szacuje ryzyko śmierci z powodu koronawirusa. Program analizuje naszą płeć, wiek oraz choroby współistniejące.

Zobacz film: "Prof. Cezary Szczylik o testach dla medyków"

1. Ryzyko zgonu z powodu zakażenia koronawirusem

Kalkulator opracowali naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia we współpracy z lekarzami i epidemiologami. Żeby oszacować ryzyko zgonu z powodu koronawirusa, trzeba podać wiek, płeć oraz obecność czterech kluczowych chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów, choroby sercowo-naczyniowej.

Kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19 już jest dostępny w sieci
Kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19 już jest dostępny w sieci (Getty Images)

"Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19" – mówi dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora.

"Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych" – dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Kalkulator jest dostępny pod adresem vika.life/calculator. Naukowcy podkreślają, że "jest to wstępna wersja modelu i będzie on na bieżąco aktualizowany".

Kalkulatory zdrowia nie są niczym nowym. W sieci od dłuższego czasu można w kilka chwil oszacować m.in. ryzyko wystąpienia zawału serca w okresie kolejnych dziesięciu lat, zapotrzebowanie organizmu na wodę czy zagrożenie dwoma poważnymi powikłaniami cukrzycy - ślepotą i amputacjami.

Z kolei w marcu br. brytyjska firma i5 uruchomiła bezpłatny kalkulator, który oblicza stopień ryzyka śmierci z powodu koronawirusa na podstawie przebytych lub trwających chorób.

Należy jednak pamiętać, że żadne z tych narzędzi nie może zastąpić konsultacji lekarskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.