Trwa ładowanie...

Koronawirus. Polacy stworzyli kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19. Jest już dostępny w sieci

Polscy naukowcy opracowali i udostępnili w internecie kalkulator, który szacuje ryzyko śmierci z powodu koronawirusa. Program analizuje naszą płeć, wiek oraz choroby współistniejące.

1. Ryzyko zgonu z powodu zakażenia koronawirusem

Kalkulator opracowali naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia we współpracy z lekarzami i epidemiologami. Żeby oszacować ryzyko zgonu z powodu koronawirusa, trzeba podać wiek, płeć oraz obecność czterech kluczowych chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów, choroby sercowo-naczyniowej.

Kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19 już jest dostępny w sieci
Kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19 już jest dostępny w sieci (Getty Images)
Zobacz film: "Prof. Cezary Szczylik o testach dla medyków"

"Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19" – mówi dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora.

"Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych" – dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Kalkulator jest dostępny pod adresem vika.life/calculator. Naukowcy podkreślają, że "jest to wstępna wersja modelu i będzie on na bieżąco aktualizowany".

Kalkulatory zdrowia nie są niczym nowym. W sieci od dłuższego czasu można w kilka chwil oszacować m.in. ryzyko wystąpienia zawału serca w okresie kolejnych dziesięciu lat, zapotrzebowanie organizmu na wodę czy zagrożenie dwoma poważnymi powikłaniami cukrzycy - ślepotą i amputacjami.

Z kolei w marcu br. brytyjska firma i5 uruchomiła bezpłatny kalkulator, który oblicza stopień ryzyka śmierci z powodu koronawirusa na podstawie przebytych lub trwających chorób.

Należy jednak pamiętać, że żadne z tych narzędzi nie może zastąpić konsultacji lekarskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza