Polopiryna Complex

Gorączka, dreszcze, ból głowy, katar i kichanie to zazwyczaj objawy przeziębienia. Z kolei wysoka, nagła gorączka, bóle głowy i mięśni to typowe objawy grypy. Zarazki wywołujące infekcje atakują głównie jesienią i zimą, gdy mamy obniżoną odporność. Jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i szybko wrócić do zdrowia? Ważne, aby zacząć działać, gdy tylko poczujemy osłabienie i zaobserwujemy pierwsze symptomy. Polopiryna Complex to lek wieloskładnikowy, który można wykorzystać do walki z przeziębieniem i grypą.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najczęściej zadawane pytania

1. Kiedy należy sięgnąć po Polopirynę Complex?

W przypadku wystąpienia objawów przeziębienia lub grypy (gorączka, bóle głowy, mięśni i gardła, katar lub kaszel). Preparat można także stosować w terapii uzupełniającej schorzeń bakteryjnych o podobnych objawach.

2. Jak działa środek Polopiryna Complex?

Działa kompleksowo na objawy przeziębienia i grypy: kwas acetylosalicylowy zwalcza ból, gorączkę i stan zapalny; fenylefryna i chlorfenamina zwalczają objawy nieżytu nosa – katar i obrzęk.

3. Jak należy przyjmować Polopirynę Complex?

Po posiłku, nie więcej niż cztery razy na dobę i nie częściej niż co sześć godzin. Optymalnie trzy razy dziennie i co 8 godzin.

4. Czy można łączyć preparat z innymi lekami?

Jedynie z niektórymi.

5. Czy mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią?

Nie, nie mogą.

6. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Kwas acetylosalicylowy zmniejsza krzepliwość krwi, może więc prowadzić do różnego rodzaju krwawień i krwotoków. Fenylefryna może wywołać częstoskurcz, podwyższone ciśnienie krwi, niepokój i nerwowość, a chlorfenamina senność, zaburzenie ostrości widzenia, otępienie, suchość w jamie ustnej, brak koncentracji, zatrzymanie lub bolesne oddawanie moczu.

7. Jak długo można przyjmować środek?

Producent tego nie sprecyzował, ale zasadniczo przy preparatach tego typu nie powinno się przekraczać siedmiu dni. Już po trzech dobach występowania temperatury ciała powyżej 38°C lub w przypadku wystąpienia jakiegoś niestandardowego objawu należy skontaktować się z lekarzem.

8. Jakie substancje czynne znajdują się w Polopirynie Complex?

Kwas acetylosalicylowy, chlorowodorek fenylefryny, maleinian chlorfenaminy.

9. Czy po zażyciu można prowadzić pojazdy?

Bezwzględnego przeciwwskazania nie ma. Jednak u niektórych, szczególnie wrażliwych pacjentów, fenylefryna i chlorfenamina mogą wywoływać zaburzenia sprawności psychomotorycznej. Należy więc zachować ostrożność w prowadzeniu pojazdów.

10. Czy, zażywając Polopirynę Complex, można spożywać alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania produktu, ze względu na ryzyko interakcji ze skladnikami leku.

Czym jest Polopiryna Complex?

Lek Polopiryna Complex zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Nie tylko pomaga na ból głowy, mięśni, stawów, gardła, ale również redukuje typowe dla przeziębienia objawy, takie jak katar, kichanie czy łzawienie oczu. Lek dostępny jest w formie proszku o smaku pomarańczowym do rozpuszczania w wodzie, dzięki czemu szybko się wchłania i natychmiast zaczyna działać na stan zapalny w organizmie.

Jakie składniki zawiera Polopiryna Complex?

Lek zawiera trzy składniki, które łagodzą objawy infekcji. Kwas acetylosalicylowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także zmniejsza gorączkę. Fenylefryna redukuje przekrwienie i obrzęk błon śluzowych nosa, dzięki czemu udrażnia zatkany organ, zmniejsza łzawienie oczu i zapobiega kichaniu. Trzecią substancją czynną jest chlorfenamina – składnik, który łagodzi symptomy nieżytu nosa, takie jak katar oraz kichanie.

Kiedy stosować lek Polopiryna Complex?

Polopiryna Complex to środek, który można przyjmować po pojawieniu się objawów przeziębienia i grypy takich jak: ból głowy, gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, katar, kichanie, ból gardła.

Kiedy nie stosować leku Polopiryna Complex?

Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest uczulenie na którykolwiek składnik preparatu. Polopiryna Complex nie powinna być stosowana przez osoby chorujące na astmę, schorzenia układu oddechowego o charakterze przewlekłym oraz gorączkę sienną. Nie powinni zażywać jej cierpiący na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niewydolność wątroby, nerek lub serca, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Lek nie nadaje się dla pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą sercowo-naczyniową, nadczynnością tarczycy, przerostem prostaty. Nie powinien być stosowany u osób z chromochłonnymi guzami nadnerczy oraz przyjmujących inhibitory monoaminooksygenazy (MAOI).

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą stosować Polopiryny Complex. Dotyczy to również dzieci poniżej 16. roku życia.

Stosowanie Polopiryny Complex z innymi lekami

Zażywając Polopirynę Complex, należy upewnić się, że żadne inne przyjmowane leki nie zawierają tych samych substancji czynnych. Nie wolno jednocześnie zażywać Polopiryny Complex i metotreksatu, ponieważ połączenie jest toksyczne dla szpiku kostnego.

Jeżeli przyjmujemy jakiekolwiek leki, powinniśmy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Specjalista będzie w stanie określić, czy równoległe stosowanie Polopiryny Complex jest bezpieczne.

Dawkowanie Polopiryny Complex

Dorośli i młodzież powyżej 16. roku życia mogą zażywać jedną saszetkę Polopiryny Complex co 6-8 godzin, w zależności od intensywności objawów przeziębienia i grypy. Proszek należy rozpuścić w jednej szklance gorącej wody, dokładnie wymieszać i wypić. Lek powinien być stosowany po posiłku. W ciągu doby nie wolno przyjmować więcej niż cztery saszetki Polopiryny Complex.

Działania niepożądane Polopiryny Complex

Po zażyciu każdego leku mogą wystąpić działania niepożądane. Szczegółowa lista możliwych skutków ubocznych znajduje się na ulotce dołączonej do Polopiryny Complex. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Więcej informacji na temat leku.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Sylwia Stachura, 2 miesiące temu

Leki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...