Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Polopiryna Complex

 Sylwia Stachura
26.11.2018 10:28
Polopiryna Complex
Polopiryna Complex

Gorączka, dreszcze, ból głowy, katar i kichanie to zazwyczaj objawy przeziębienia. Z kolei wysoka, nagła gorączka, bóle głowy i mięśni to typowe objawy grypy. Zarazki wywołujące infekcje atakują głównie jesienią i zimą, gdy mamy obniżoną odporność. Jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i szybko wrócić do zdrowia? Ważne, aby zacząć działać, gdy tylko poczujemy osłabienie i zaobserwujemy pierwsze symptomy. Polopiryna Complex to lek wieloskładnikowy, który można wykorzystać do walki z przeziębieniem i grypą.

spis treści

1. Najczęściej zadawane pytania

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Kiedy należy sięgnąć po Polopirynę Complex?

W przypadku wystąpienia objawów przeziębienia lub grypy (gorączka, bóle głowy, mięśni i gardła, katar lub kaszel). Preparat można także stosować w terapii uzupełniającej schorzeń bakteryjnych o podobnych objawach.

2. Jak działa środek Polopiryna Complex?

Działa kompleksowo na objawy przeziębienia i grypy: kwas acetylosalicylowy zwalcza ból, gorączkę i stan zapalny; fenylefryna i chlorfenamina zwalczają objawy nieżytu nosa – katar i obrzęk.

3. Jak należy przyjmować Polopirynę Complex?

Po posiłku, nie więcej niż cztery razy na dobę i nie częściej niż co sześć godzin. Optymalnie trzy razy dziennie i co 8 godzin.

4. Czy można łączyć preparat z innymi lekami?

Jedynie z niektórymi.

5. Czy mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią?

Nie, nie mogą.

6. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Kwas acetylosalicylowy zmniejsza krzepliwość krwi, może więc prowadzić do różnego rodzaju krwawień i krwotoków. Fenylefryna może wywołać częstoskurcz, podwyższone ciśnienie krwi, niepokój i nerwowość, a chlorfenamina senność, zaburzenie ostrości widzenia, otępienie, suchość w jamie ustnej, brak koncentracji, zatrzymanie lub bolesne oddawanie moczu.

7. Jak długo można przyjmować środek?

Producent tego nie sprecyzował, ale zasadniczo przy preparatach tego typu nie powinno się przekraczać siedmiu dni. Już po trzech dobach występowania temperatury ciała powyżej 38°C lub w przypadku wystąpienia jakiegoś niestandardowego objawu należy skontaktować się z lekarzem.

8. Jakie substancje czynne znajdują się w Polopirynie Complex?

Kwas acetylosalicylowy, chlorowodorek fenylefryny, maleinian chlorfenaminy.

9. Czy po zażyciu można prowadzić pojazdy?

Bezwzględnego przeciwwskazania nie ma. Jednak u niektórych, szczególnie wrażliwych pacjentów, fenylefryna i chlorfenamina mogą wywoływać zaburzenia sprawności psychomotorycznej. Należy więc zachować ostrożność w prowadzeniu pojazdów.

10. Czy, zażywając Polopirynę Complex, można spożywać alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania produktu, ze względu na ryzyko interakcji ze skladnikami leku.

2. Czym jest Polopiryna Complex?

Lek Polopiryna Complex zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Nie tylko pomaga na ból głowy, mięśni, stawów, gardła, ale również redukuje typowe dla przeziębienia objawy, takie jak katar, kichanie czy łzawienie oczu. Lek dostępny jest w formie proszku o smaku pomarańczowym do rozpuszczania w wodzie, dzięki czemu szybko się wchłania i natychmiast zaczyna działać na stan zapalny w organizmie.

3. Jakie składniki zawiera Polopiryna Complex?

Lek zawiera trzy składniki, które łagodzą objawy infekcji. Kwas acetylosalicylowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także zmniejsza gorączkę. Fenylefryna redukuje przekrwienie i obrzęk błon śluzowych nosa, dzięki czemu udrażnia zatkany organ, zmniejsza łzawienie oczu i zapobiega kichaniu. Trzecią substancją czynną jest chlorfenamina – składnik, który łagodzi symptomy nieżytu nosa, takie jak katar oraz kichanie.

Substancje czynne

Polopiryna Complex zawiera: 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 15,58 mg chlorowodorku fenylefryny, 2 mg maleinianu chlorfenaminy.

4. Kiedy stosować lek Polopiryna Complex?

Polopiryna Complex to środek, który można przyjmować po pojawieniu się objawów przeziębienia i grypy takich jak: ból głowy, gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, katar, kichanie, ból gardła.

Grypa i przeziębienie są chorobami wirusowymi, dlatego ich leczenie przyczynowe jest ograniczone (choć ostatnio zaczyna się to zmieniać). Dlatego kluczowe jest leczenie objawowe polegające na zwalczaniu symptomów tych chorób: gorączki, bólu głowy, mięśni i gardła, kataru lub kaszlu.

5. Kiedy nie stosować leku Polopiryna Complex?

Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest uczulenie na którykolwiek składnik preparatu. Polopiryna Complex nie powinna być stosowana przez osoby chorujące na astmę, schorzenia układu oddechowego o charakterze przewlekłym oraz gorączkę sienną. Nie powinni zażywać jej cierpiący na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niewydolność wątroby, nerek lub serca, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Lek nie nadaje się dla pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą sercowo-naczyniową, nadczynnością tarczycy, przerostem prostaty. Nie powinien być stosowany u osób z chromochłonnymi guzami nadnerczy oraz przyjmujących inhibitory monoaminooksygenazy (MAOI).

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą stosować Polopiryny Complex. Dotyczy to również dzieci poniżej 16. roku życia.

6. Stosowanie Polopiryny Complex z innymi lekami

Zażywając Polopirynę Complex, należy upewnić się, że żadne inne przyjmowane leki nie zawierają tych samych substancji czynnych. Nie wolno jednocześnie zażywać Polopiryny Complex i metotreksatu, ponieważ połączenie jest toksyczne dla szpiku kostnego.

Jeżeli przyjmujemy jakiekolwiek leki, powinniśmy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Specjalista będzie w stanie określić, czy równoległe stosowanie Polopiryny Complex jest bezpieczne.

7. Dawkowanie Polopiryny Complex

Dorośli i młodzież powyżej 16. roku życia mogą zażywać jedną saszetkę Polopiryny Complex co 6-8 godzin, w zależności od intensywności objawów przeziębienia i grypy. Proszek należy rozpuścić w jednej szklance gorącej wody, dokładnie wymieszać i wypić. Lek powinien być stosowany po posiłku. W ciągu doby nie wolno przyjmować więcej niż cztery saszetki Polopiryny Complex.

Podmiot odpowiedzialny

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

8. Działania niepożądane Polopiryny Complex

Po zażyciu każdego leku mogą wystąpić działania niepożądane. Szczegółowa lista możliwych skutków ubocznych znajduje się na ulotce dołączonej do Polopiryny Complex. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Więcej informacji na temat leku.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze