Trwa ładowanie...

Probiotyki a letnie infekcje intymne

Lato, lato wszędzie… nucisz sobie pod nosem i niecierpliwie odliczasz dni do wakacyjnego wypoczynku. Kiedy już zaplanujesz letni wyjazd i spakujesz walizki – pomyśl o sobie! Pozwól na to by na urlopie jak i przez całe lato czuć się pewnie, komfortowo i kobieco.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Mało, która z nas pamięta, że w okresie wiosenno-letnim jesteśmy szczególnie narażone na infekcje intymne, które powodują dyskomfort a zaniedbane mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Zachwianie mikroflory bakteryjnej dróg rodnych to jeden z najczęstszych problemów, z którym borykają się kobiety w trakcie wakacji. Dzieje się tak, ponieważ dużo podróżujemy i nie zawsze możemy sobie zapewnić odpowiednią higienę, korzystamy z basenów oraz saun, a często także dlatego, że nosimy nieprzewiewną bieliznę. Ponadto do zachwiania mikroflory bakteryjnej może być spowodowane stosowaniem antykoncepcji, antybiotyków, przyjmowaniem na własną rękę niektórych preparatów ginekologicznych takich jak maści czy globulki oraz wahaniem poziomu hormonów w organizmie, które towarzyszy każdej kobiecie w trakcie cyklu, ciąży, a także podczas menopauzy.

Do najczęstszych objawów infekcji intymnych zaliczamy upławy, pieczenie i świąd miejsc intymnych, ból w czasie stosunku oraz częstsze oddawanie moczu, opuchlizna warg sromowych czy ból w dole brzucha. Aby uniknąć tych przykrych doświadczeń należy mieć świadomość konsekwencji z prowadzonego przez nas trybu życia, nie bagatelizować żadnego niepokojącego sygnału oraz zapewnić sobie skuteczną ochronę np. probiotykami, które uzupełniają mikroflorę pochwy.

Na rynku istnieje wiele preparatów, które w swoim składzie zawierają szczepy bakterii kwasu mlekowego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki mają skład. Najkorzystniej wybierać te probiotyki, w których liczebność bakterii kwasu mlekowego jest duża oraz te, które zawierają szczepy bakterii najczęściej występujące u kobiet w naszej szerokości geograficznej a więc te, na których ubytki narażone jesteśmy najbardziej.

Okres wiosenno-letni to czas, kiedy warto zapewnić sobie dodatkową ochronę by czuć się komfortowo. Niezależenie od wieku i sytuacji powinnaś pomyśleć o probiotyku, gdy:

  • stosujesz antykoncepcję hormonalną,
  • jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś w okresie połogu,
  • aktywnie spędzasz czas na basenie, w saunie czy jaccuzi,
  • dużo podróżujesz i często zmieniasz miejsca pobytu,
  • często zmieniasz partnerów seksualnych,
  • jesteś w trakcie lub po kuracji antybiotykowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.