Trwa ładowanie...

Dolegliwości poporodowe

Dolegliwości poporodowe wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety po porodzie. W czasie ciąży macica przystosowuje się do rozmiarów płodu, a później musi się skurczyć. Może to powodować bóle podbrzusza. Również pęknięcie lub nacięcie krocza w czasie porodu skutkują pewnymi niedogodnościami w połogu. Ponadto młode mamy często skarżą się również na ból piersi i zmęczenie. To ostatnie wynika z konieczności zajmowania się dzieckiem i związanym z tym brakiem snu. Pomoc rodziny na tym etapie pomaga szybko dojść do siebie.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Ból macicy po porodzie

Macica po porodzie obkurcza się. Proces ten może trwać przez kilka tygodni. Dlatego kobiety, które zostały matkami, mogą odczuwać ból macicy w podbrzuszu przez dłuższy czas po porodzie. Jest to całkiem normalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Bóle te można łagodzić domowymi sposobami, a wtedy łatwiej je znieść i normalnie funkcjonować. Aby zwalczyć ból podbrzusza po porodzie, matka musi przede wszystkim pić dużo wody i częściej oddawać mocz – przy opróżnianiu pęcherza macica kurczy się, co powoduje, że ból po porodzie staje się mniejszy. Leżenie na brzuchu i przyjmowanie łagodnych środków przeciwbólowych typu paracetamol lub stosowanie ciepłych okładów na podbrzusze również mogą zmniejszyć natężenie bólu. Podczas ssania brodawki sutkowej ból może ulec zwiększeniu, ponieważ wydzielana przez przysadkę mózgową oksytocyna wywołuje skurcze macicy, które powodują dolegliwości bólowe, ale jednocześnie przyspieszają zwijanie się macicy.

2. Bóle krocza i bóle piersi po porodzie

Kobieta po porodzie może odczuwać ból w kroczu. Ból może być spowodowany nacięciem krocza lub uszkodzeniem tkanki podczas porodu. Jeżeli ból jest bardzo silny, spróbuj przez 24 godziny po porodzie przykładać woreczek z lodem – doprowadzi to do zmniejszenia ukrwienia i obrzęku. Jeśli ból nie ustąpi po dobie od porodu, można wziąć ciepłą kąpiel lub zrobić nasiadówkę. Innymi środkami łagodzącymi ból po porodzie są: środki znieczulające w aerozolach, chłodzenie, okłady i wykonywanie ćwiczeń mięśni krocza.

Zdarza się, że pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Dzieje się tak, ponieważ składniki zawarte w moczu mogą drażnić miejsce nacięcia krocza. Problemy mogą pojawić się również przy oddawaniu stolca – układ pokarmowy po porodzie pracuje wolniej, a mięśnie brzucha nie są w pełni wydolne. Tego typu problemy mogą utrzymywać się przez 4-5 dni po porodzie. Aby przywrócić równowagę swojemu układowi pokarmowemu, należy spożywać dużo błonnika i pić dużo wody. Łagodne leki na przeczyszczenie dostępne bez recepty w aptece również mogą okazać się pomocne.

Jest to naturalne, że po porodzie odczuwane są również bóle piersi. Bez względu na to, czy dziecko jest karmione piersią, czy nie. Karmienie butelką powoduje, że w piersiach zbiera się pokarm, co może prowadzić do jego zastoju i to jest powodem bólu. Ból może trwać kilka dni, a ulgę mogą przynieść specjalny biustonosz podtrzymujący piersi lub zimne okłady. Również okłady z młodych, zamrożonych liści kapusty mogą zmniejszyć ból. Czego powinno się unikać? Jeżeli ból nie jest tak bardzo dokuczliwy, nie powinno się odciągać pokarmu, gdyż za pewien czas i tak dojdzie do wypełnienia piersi. Unikać należy drażnienia brodawek i mycia piersi pod bieżącą ciepłą wodą.

3. Inne dolegliwości po porodzie

Kolejną konsekwencją porodu są odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki i trwają około czterech tygodni po porodzie. Przez pierwsze dni zabarwione są na czerwono, później zmieniają kolor na różowy i brązowy. Pod koniec przybierają kolor bezbarwny. Lekarza należy powiadomić, jeżeli odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, są gęste lub wyjątkowo wodniste. W tym czasie lekarze zalecają kobietom stosowanie podpasek, gdyż tampony mogą prowadzić do ZWT – zespołu wstrząsu toksycznego, który zdarza się najczęściej kobietom w okresie poporodowym.

Pierwsza miesiączka po porodzie powinna pojawić się po sześciu-ośmiu tygodniach, jeżeli nie karmi się piersią. Jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią, okres może pojawić się dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. Okres po porodzie i cały połóg jest trudnym czasem, szczególnie dla kobiety, która po raz pierwszy zostaje matką. Niekiedy pojawiają się problemy, dlatego należy zwrócić uwagę na listę objawów ostrzegawczych. Do tych niepokojących należą:

  • obfite, nasilające się krwawienia z pochwy,
  • wydzielina z pochwy o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu,
  • temperatura ciała jest równa lub wyższa niż 38,5 stopni Celsjusza (nie dotyczy to pierwszych godzin po porodzie),
  • ból piersi,
  • obolałe i zaczerwienione nogi, obrzęki nóg,
  • silne bóle podbrzusza lub pleców,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • dreszcze.

W powyższych sytuacjach należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza, który ustali przyczyny powyższych dolegliwości.

Następny artykuł: Higiena krocza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.