Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Dolegliwości poporodowe - jak z nimi walczyć?

Avatar placeholder
Katarzyna Wieczorek 01.10.2021 13:43
Dolegliwości poporodowe wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety po porodzie.
Dolegliwości poporodowe wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety po porodzie. (adobestock)

Dolegliwości poporodowe wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie. W czasie ciąży macica przystosowuje się do rozmiarów płodu, a później musi się skurczyć. Może to powodować bóle podbrzusza. Również pęknięcie lub nacięcie krocza w czasie porodu skutkują pewnymi niedogodnościami w połogu. Ponadto młode mamy często skarżą się również na ból piersi i zmęczenie. To ostatnie wynika z konieczności zajmowania się dzieckiem i związanym z tym brakiem snu. Pomoc rodziny na tym etapie pomaga szybko dojść do siebie.

spis treści

1. Ból macicy po porodzie

Kobieta, która trzyma w ramionach swoje nowo narodzone dziecko, jest najszczęśliwszą osobą na świecie i myśli tylko o zdrowiu swojego maleństwa. Niestety, ogromny wysiłek, jaki włożyła w urodzenie dziecka, zmienił jej ciało, a proces regeneracji zakończy się dopiero po upływie 6-8 tygodni.

W tym czasie, określanym mianem połogu, macica zacznie się kurczyć, rany poporodowe będą się goić, a drogami rodnymi będą wydalane tak zwane odchody połogowe. Są to upławy zawierające duże ilości patogennych drobnoustrojów, odpowiedzialnych za szereg infekcji intymnych.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Macica po porodzie obkurcza się. Proces ten może trwać przez kilka tygodni. Dlatego kobiety, które zostały matkami, mogą odczuwać ból macicy w podbrzuszu przez dłuższy czas po porodzie. Jest to całkiem normalne i nie stanowi powodu do niepokoju.

Bóle te można łagodzić domowymi sposobami, a wtedy łatwiej je znieść i normalnie funkcjonować. Aby zwalczyć ból podbrzusza po porodzie, matka musi przede wszystkim pić dużo wody i częściej oddawać mocz – przy opróżnianiu pęcherza macica kurczy się, co powoduje, że ból po porodzie staje się mniejszy.

Leżenie na brzuchu i przyjmowanie łagodnych środków przeciwbólowych typu paracetamol lub stosowanie ciepłych okładów na podbrzusze również mogą zmniejszyć natężenie bólu. Podczas ssania brodawki sutkowej ból może ulec zwiększeniu, ponieważ wydzielana przez przysadkę mózgową oksytocyna wywołuje skurcze macicy, które powodują dolegliwości bólowe, ale jednocześnie przyspieszają zwijanie się macicy.

2. Ból krocza i piersi po porodzie

Kobieta po porodzie może odczuwać ból w kroczu. Ból może być spowodowany nacięciem krocza lub uszkodzeniem tkanki podczas porodu. Jeżeli ból jest bardzo silny, spróbuj przez 24 godziny po porodzie przykładać woreczek z lodem – doprowadzi to do zmniejszenia ukrwienia i obrzęku. Jeśli ból nie ustąpi po dobie od porodu, można wziąć ciepłą kąpiel lub zrobić nasiadówkę. Innymi środkami łagodzącymi ból po porodzie są: środki znieczulające w aerozolach, chłodzenie, okłady i wykonywanie ćwiczeń mięśni krocza.

Zdarza się, że pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Dzieje się tak, ponieważ składniki zawarte w moczu mogą drażnić miejsce nacięcia krocza. Problemy mogą pojawić się również przy oddawaniu stolca – układ pokarmowy po porodzie pracuje wolniej, a mięśnie brzucha nie są w pełni wydolne.

Tego typu problemy mogą utrzymywać się przez 4-5 dni po porodzie. Aby przywrócić równowagę swojemu układowi pokarmowemu, należy spożywać dużo błonnika i pić dużo wody. Łagodne leki na przeczyszczenie dostępne bez recepty w aptece również mogą okazać się pomocne.

Jest to naturalne, że po porodzie odczuwane są również bóle piersi. Bez względu na to, czy dziecko jest karmione piersią, czy nie. Karmienie butelką powoduje, że w piersiach zbiera się pokarm, co może prowadzić do jego zastoju i to jest powodem bólu. Ból może trwać kilka dni, a ulgę mogą przynieść specjalny biustonosz podtrzymujący piersi lub zimne okłady.

Również okłady z młodych, zamrożonych liści kapusty mogą zmniejszyć ból. Czego powinno się unikać? Jeżeli ból nie jest tak bardzo dokuczliwy, nie powinno się odciągać pokarmu, gdyż za pewien czas i tak dojdzie do wypełnienia piersi. Unikać należy drażnienia brodawek i mycia piersi pod bieżącą ciepłą wodą.

3. Inne dolegliwości po porodzie

Kolejną konsekwencją porodu są odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki i trwają około czterech tygodni po porodzie. Przez pierwsze dni zabarwione są na czerwono, później zmieniają kolor na różowy i brązowy. Pod koniec przybierają kolor bezbarwny.

Lekarza należy powiadomić, jeżeli odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, są gęste lub wyjątkowo wodniste. W tym czasie lekarze zalecają kobietom stosowanie podpasek, gdyż tampony mogą prowadzić do ZWT – zespołu wstrząsu toksycznego, który zdarza się najczęściej kobietom w okresie poporodowym.

Pierwsza miesiączka po porodzie powinna pojawić się po sześciu-ośmiu tygodniach, jeżeli nie karmi się piersią. Jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią, okres może pojawić się dopiero po odstawieniu dziecka od piersi.

Okres po porodzie i cały połóg jest trudnym czasem, szczególnie dla kobiety, która po raz pierwszy zostaje matką. Niekiedy pojawiają się problemy, dlatego należy zwrócić uwagę na listę objawów ostrzegawczych. Do tych niepokojących należą:

  • obfite, nasilające się krwawienia z pochwy,
  • wydzielina z pochwy o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu,
  • temperatura ciała jest równa lub wyższa niż 38,5 stopni Celsjusza (nie dotyczy to pierwszych godzin po porodzie),
  • ból piersi,
  • obolałe i zaczerwienione nogi, obrzęki nóg,
  • silne bóle podbrzusza lub pleców,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • dreszcze.

W powyższych sytuacjach należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza, który ustali przyczyny powyższych dolegliwości.

4. Jak zwalczać dolegliwości poporodowe?

Nawilżenie śluzówki ścian pochwy stanowi ważny element przeciwdziałania objawom połogowym. Właściwe nawilżenie wspomaga bowiem zachodzące w organizmie młodej mamy procesy regeneracyjne, korzystnie wpływa na pH pochwy i chroni układ moczowo-płciowy przed działaniem potencjalnie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Aby zapewnić sobie prawidłowe nawilżenie śluzówki, warto sięgnąć po globulki dopochwowe, które zapewniają właściwe funkcjonowanie nabłonka pochwy. Globulki mają w swoim składzie glikogen, kwas mlekowy oraz hialuronian sodu. Glikogen stanowi składnik odżywczy dla dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego, pomaga zachować prawidłowe pH pochwy i chroni przed infekcjami intymnymi.

Pałeczki kwasu mlekowego nie dopuszczają do nadmiernego namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast hialuronian sodu nawilża błonę śluzową pochwy i działa wspomagająco na proces regeneracji tkanek.

Globulki dopochwowe mają kształt dopasowany do budowy anatomicznej kobiety, co sprawia, że są wygodne w użyciu. Można stosować je wspomagająco podczas stanów zapalnych oraz infekcji intymnych, lub profilaktycznie.

Co warte podkreślenia, dzięki odpowiedniemu nawilżeniu pochwy, jakie zapewniają globulki, kobiety, które urodziły dziecko mogą zapomnieć o dyskomforcie wiążącym się z suchością okolic intymnych i skoncentrować się na swoim maleństwie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Higiena krocza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze