Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Higiena krocza

Avatar placeholder
18.08.2021 11:15
Higiena krocza
Higiena krocza (Shutterstock)

Higiena krocza po porodzie jest sprawą podstawową dla szybkiego gojenia się rany po nacięciu. Rana po nacięciu krocza goi się zazwyczaj szybko i nie powoduje powikłań. Zdarzają się jednak przypadki, w których nacięcie krocza powoduje krwawienie i ból trwający nawet kilka tygodni. Stan taki utrudnia nie tylko szybki powrót do formy po porodzie, ale także, ze względu na dotkliwy ból, uniemożliwia opiekę nad maleństwem. Zagojenie się rany po nacięciu krocza jest w dużej mierze uzależnione od odpowiedniej higieny krocza, dlatego istotne jest przestrzeganie kilku zasad.

spis treści

1. Gojenie się rany po nacięciu krocza

Nacięcie krocza to zabieg, który wykonuje się w Polsce dość często. W niektórych placówkach nacięcie krocza podczas pierwszego porodu jest ciągle rutyną. Jeśli jest konieczne przy następnych, to wykonuje się je w miejscu dawnej blizny. Ma ono długość około 3-4 cm i biegnie lekko w bok (w prawo lub w lewo) od tylnego brzegu ujścia pochwy. Nacięcie krocza przy porodzie to działanie profilaktyczne, które ma zapobiegać niekontrolowanemu pęknięciu, które mogłoby np. uszkodzić zwieracz pęcherza moczowego czy cewkę moczową lub zwieracz odbytu.

Podstawową zasadą w gojeniu się naciętego krocza jest utrzymywanie go w czystości. Należy unikać sytuacji, w której mogłoby dojść do rozwoju bakterii beztlenowych, dlatego zaleca się wykonywanie czynności, które zapewnią stały dostęp świeżego powietrza w okolice krocza. Ponadto, aby uniknąć zakażenia, jakie może wywołać nacięcie krocza, zaleca się podawanie środków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i odkażającym, np. na bazie wyciągu z rumianku lub nagietka. Należy być jednak bardzo ostrożnym w przyjmowaniu wszelkich farmaceutyków, szczególnie że jest to okres karmienia piersią.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"
Ból po porodzie
Ból po porodzie

Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano

zobacz galerię

2. Higiena rany po nacięciu krocza

Rana, która powstała po nacięciu krocza, wymaga przede wszystkim odpowiedniej higieny. Należy przemywać ją po każdym skorzystaniu z toalety, a w trakcie tej czynności zwracać szczególną uwagę, by nie roznieść bakterii z okolic odbytu. Rana po nacięciu krocza powinna być dokładnie umyta zwykłym szarym mydłem, gdyż nie powoduje ono podrażnień. Zaleca się także, by w miarę możliwości unikać chodzenia w bieliźnie, a w trakcie leżenia stosować zwykłą podpaskę.

Nieprawidłowo gojące się krocze powoduje trudności w oddawaniu moczu i stolca. Czynność ta powoduje nie tylko ból, ale może stać się przyczyną zakażenia. Należy zatem pamiętać, że podczas oddawania moczu lepiej jest kucać niż siadać na sedesie. Dobrze jest, by rana po nacięciu krocza była w trakcie tej czynności osłaniania czystą podpaską. Jeśli chodzi o oddawanie stolca, to najlepiej siadać na sedesie z mocno ściągniętymi pośladkami. Lekarze ginekolodzy polecają stosowanie specjalnej poduszki w kształcie oponki, która ułatwia wypróżnianie.

3. Powrót do formy po porodzie

Nacięcie krocza przy porodzie powoduje, że kobieta dłużej wraca do formy. Jednym z elementów, o który powinna zadbać, jest możliwość normalnego funkcjonowania i ćwiczenie mięśni krocza. Osłabione mięśnie po porodzie powodują, że kobieta może mieć problemy z utrzymywaniem moczu lub stolca, dlatego też higiena krocza po porodzie wiąże się z ćwiczeniami mięśni w tych okolicach.

Zaleca się m.in. ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na odpowiednim zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni krocza. Należy je rozpocząć od spięcia mięśni w okolicach odbytu (zacisnąć je podobnie jak przy zatrzymywaniu gazów), następnie przejść do mięśni pochwy (zacisnąć je tak, jakby w środku znajdował się jakiś przedmiot, np. długopis) i zakończyć na ściśnięciu mięśni cewki moczowej. Zaciśnięte mięśnie należy przetrzymać przez około 5 sekund, po czym rozluźnić na około 10 sekund. Ćwiczenia wykonuj przez kilka minut dziennie w różnych pozycjach.

Nacięcie krocza powoduje ból, który można też łagodzić poprzez stosowanie zimnych okładów. W tym celu wystarczy zawinąć w ręcznik kostki lodu i przyłożyć je w okolice krocza. Można również stosować specjalne okłady z żelu chłodzącego. Ponadto zaleca się robienie łagodzących ból nasiadówek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Depresja poporodowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.