Prawa kobiet rodzących

Prawa kobiet rodzących to między innymi prawo do wyboru szpitala położniczego, prawo do informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz stanu zdrowia dziecka, a także prawo do uzyskania skierowania na badania prenatalne, jeśli istnieje podejrzenie wady wrodzonej u dziecka. Każda kobieta powinna również móc się zdecydować na znieczulenie porodowe, jeśli bóle są zbyt silne. Od tego, czy prawa rodzącej są przestrzegane zależeć może bezpieczeństwo porodu i zdrowie dziecka. Dlatego każda rodząca powinna domagać się przestrzegania swoich praw.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Prawa kobiety ciężarnej przed porodem

Przed porodem kobieta ciężarna ma prawo do:

 • wyboru miejsca porodu – możesz wybrać dowolny szpital na terenie Polski i musisz zostać przyjęta, chyba że w dniu, w którym wypadnie termin porodu, nie będzie w nim miejsca; dzięki temu możesz wybrać placówkę, w której pracuje polecany przez znajome kobiety ginekolog i wykwalifikowane położne;
 • intymności – jeżeli podczas badań nie życzysz sobie asysty tłumu studentów, możesz to śmiało zakomunikować lekarzowi prowadzącemu, pamiętaj jednak, że tego typu obserwacja jest im potrzebna, dlatego też ich obecność jest w pewien sposób uzasadniona;
 • wglądu do historii chorób i wszelkich wykonywanych badań – masz prawo do wglądu do swojej dokumentacji medycznej, a jeżeli jakieś informacje są dla ciebie niezrozumiałe, możesz zapytać o nie lekarza, bowiem ma on obowiązek przekazać ci wszystko, co tyczy się zdrowia twojego i maleństwa.

Prawa kobiety ciężarnej podczas porodu i po porodzie

 • Poród rodzinny – jeżeli chcesz, aby podczas porodu towarzyszył ci mąż, siostra albo inny członek rodziny, możesz bez wahania poprosić o taką możliwość. Poród rodzinny to obecnie bardzo popularna opcja na wielu oddziałach położniczych.
 • Opieka sprawowana przez bliską osobę – nie oznacza to jednak, że personel szpitala jest zwolniony z obowiązku zajmowania się tobą i twoim dzieckiem.
 • Wyrażenie zgody na interwencję medyczną – masz prawo odmówić przyjmowania leków lub poddania się badaniom lub zabiegom.
 • Kontakt z bliskimi osobami – pamiętaj jednak, by twoi goście pojawiali się w określonych godzinach i nie sprawiali kłopotu innym pacjentkom i pracownikom szpitala.
 • Znieczulenie – jeżeli bardzo boisz się porodu albo snujesz wizje na temat bólu, który staje się nie do zniesienia, zadbaj o to, aby znaleźć się w szpitalu, w którym możesz liczyć na obecność anestezjologa i znieczulenie zewnątrzoponowe. W placówkach zdrowia publicznego może być z tym problem, gdyż anestezjolog jest obecny tyko w określonych godzinach.
 • Poszanowanie godności osobistej – należy ci się szacunek, dlatego nie przyjmuj pokornie nieprzyjemnych komentarzy pielęgniarek lub lekarzy (na przykład na temat swojej budowy ciała).
 • Informacja na temat planowanych zabiegów i podawanych leków.
 • Ochrona tajemnicy lekarskiej – to, co powiesz lekarzowi, nie powinno być tematem rozmów personelu, jeśli nie ma ścisłego związku z kwestiami medycznymi.
 • Pomoc przy dziecku – możesz liczyć na dokładny instruktarz w opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Korzystaj z tego przywileju, bowiem wiedza na ten temat niewątpliwie ci się przyda.

Jeżeli spodziewasz się dziecka, to z pewnością targa tobą wiele lęków, nie przerażaj się jednak, gdyż jako przyszłej mamie przysługuje ci szereg przywilejów. Obecnie stan usług świadczonych przez szpitale znacznie się poprawił, a i prawa przyszłych mam stały się o wiele bardziej klarowne, dlatego też nie bój się komunikować swoich oczekiwań.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Prawa kobiet rodzących
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Prawa kobiet rodzących
Prawa kobiet rodzących

Zwolnienie z pracy w ciąży

ma prawo zwolnić bez pytania kogokolwiek o zgodę. Wypowiedzenie umowy o pracę - sytuacja ta może spotkać kobietę w ciąży lub w okresie urlopu (...) prawną. Przywileje kobiet w ciąży dotyczą także sfery...

Prawa kobiet rodzących

Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

kobiety, które pracują i po urlopie macierzyńskim pragną powrócić na swoje stanowisko bez narzekań czy problemów ze strony pracodawcy. Część lekarzy (...) doradza, by z informowaniem o ciąży bliskich oraz pracodawcy poczekać do początku...

Prawa kobiet rodzących

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Wszystkie kobiety lękają się rozmowy z pracodawcą o ciąży. Powinna ją ułatwić próba postawienia się w sytuacji szefa. Każdy przełożony chciałby (...) ? Kiedy powiedzieć szefowi o ciąży? Przepisy prawne nie określają, w którym miesiącu...

Prawa kobiet rodzących

Rozmowa z szefem

Rozmowa z szefem

Do rozmowy z pracodawcą warto się wcześniej przygotować i wybrać odpowiedni moment. Najlepiej rozmawiać w cztery oczy, na osobności i wtedy, gdy w pracy jest dość spokojnie.

Prawa kobiet rodzących

Planowanie dziecka a praca

Planowanie dziecka a praca

Zajście w ciążę nie oznacza już rezygnacji z pracy. Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić potrzeby ciężarnej pracownicy.

Prawa kobiet rodzących

Kobieta w ciąży w pracy

przerywanego czasu pracy. Jeśli kobieta w ciąży zachoruje, ma prawo do zasiłku chorobowego, który stanowi 100% podstawy jej wynagrodzenia (...) . Może również wykorzystać co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego....

Łagodzenie bólu porodowego

Kosztowne znieczulenie przy porodzie

. Są również takie, w których kobiety nie mają możliwości skorzystania ze znieczulenia na życzenie. Prawo kobiety do znieczulenia W sierpniu 2010 (...) roku Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, iż szpitale...

Poród przedwczesny

Ryzyko znieczulenia dokanałowego (WIDEO)

Ryzyko znieczulenia dokanałowego (WIDEO) Odtwórz wideo

jak w pierwszym okresie porodu. Dodatkowo towarzyszą jej bóle z rozciągania krocza. U niektórych rodzących kobiet jedynym rozwiązaniem okazuje (...) Skurcze porodowe nie są przyjemnym uczuciem dla kobiety,...

Pozycje porodowe

Wyposażenie sali porodowej

Wyposażenie sali porodowej

Sala porodowa z dostępem do akcesoriów ułatwiających poród to duża pomoc dla rodzących.