Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Prawa kobiet rodzących

Prawa kobiet rodzących to między innymi prawo do wyboru szpitala położniczego, prawo do informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz stanu zdrowia dziecka, a także prawo do uzyskania skierowania na badania prenatalne, jeśli istnieje podejrzenie wady wrodzonej u dziecka. Każda kobieta powinna również móc się zdecydować na znieczulenie porodowe, jeśli bóle są zbyt silne. Od tego, czy prawa rodzącej są przestrzegane zależeć może bezpieczeństwo porodu i zdrowie dziecka. Dlatego każda rodząca powinna domagać się przestrzegania swoich praw.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

1. Prawa kobiety ciężarnej przed porodem

Przed porodem kobieta ciężarna ma prawo do:

  • wyboru miejsca porodu – możesz wybrać dowolny szpital na terenie Polski i musisz zostać przyjęta, chyba że w dniu, w którym wypadnie termin porodu, nie będzie w nim miejsca; dzięki temu możesz wybrać placówkę, w której pracuje polecany przez znajome kobiety ginekolog i wykwalifikowane położne;
  • intymności – jeżeli podczas badań nie życzysz sobie asysty tłumu studentów, możesz to śmiało zakomunikować lekarzowi prowadzącemu, pamiętaj jednak, że tego typu obserwacja jest im potrzebna, dlatego też ich obecność jest w pewien sposób uzasadniona;
  • wglądu do historii chorób i wszelkich wykonywanych badań – masz prawo do wglądu do swojej dokumentacji medycznej, a jeżeli jakieś informacje są dla ciebie niezrozumiałe, możesz zapytać o nie lekarza, bowiem ma on obowiązek przekazać ci wszystko, co tyczy się zdrowia twojego i maleństwa.

2. Prawa kobiety ciężarnej podczas porodu i po porodzie

  • Poród rodzinny – jeżeli chcesz, aby podczas porodu towarzyszył ci mąż, siostra albo inny członek rodziny, możesz bez wahania poprosić o taką możliwość. Poród rodzinny to obecnie bardzo popularna opcja na wielu oddziałach położniczych.
  • Opieka sprawowana przez bliską osobę – nie oznacza to jednak, że personel szpitala jest zwolniony z obowiązku zajmowania się tobą i twoim dzieckiem.
  • Wyrażenie zgody na interwencję medyczną – masz prawo odmówić przyjmowania leków lub poddania się badaniom lub zabiegom.
  • Kontakt z bliskimi osobami – pamiętaj jednak, by twoi goście pojawiali się w określonych godzinach i nie sprawiali kłopotu innym pacjentkom i pracownikom szpitala.
  • Znieczulenie – jeżeli bardzo boisz się porodu albo snujesz wizje na temat bólu, który staje się nie do zniesienia, zadbaj o to, aby znaleźć się w szpitalu, w którym możesz liczyć na obecność anestezjologa i znieczulenie zewnątrzoponowe. W placówkach zdrowia publicznego może być z tym problem, gdyż anestezjolog jest obecny tyko w określonych godzinach.
  • Poszanowanie godności osobistej – należy ci się szacunek, dlatego nie przyjmuj pokornie nieprzyjemnych komentarzy pielęgniarek lub lekarzy (na przykład na temat swojej budowy ciała).
  • Informacja na temat planowanych zabiegów i podawanych leków.
  • Ochrona tajemnicy lekarskiej – to, co powiesz lekarzowi, nie powinno być tematem rozmów personelu, jeśli nie ma ścisłego związku z kwestiami medycznymi.
  • Pomoc przy dziecku – możesz liczyć na dokładny instruktarz w opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Korzystaj z tego przywileju, bowiem wiedza na ten temat niewątpliwie ci się przyda.

Jeżeli spodziewasz się dziecka, to z pewnością targa tobą wiele lęków, nie przerażaj się jednak, gdyż jako przyszłej mamie przysługuje ci szereg przywilejów. Obecnie stan usług świadczonych przez szpitale znacznie się poprawił, a i prawa przyszłych mam stały się o wiele bardziej klarowne, dlatego też nie bój się komunikować swoich oczekiwań.

Następny artykuł: Połóg

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy