Trwa ładowanie...

Problem 90 proc. Polaków. Niestety refundacji badania nie będzie

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
13.08.2023 13:01
Wiceminister Maciej Miłkowski wyjaśnia, dlaczego nie będzie refundacji na badanie poziomu wit. D
Wiceminister Maciej Miłkowski wyjaśnia, dlaczego nie będzie refundacji na badanie poziomu wit. D (East News / Getty Images)

Pacjenci nadal będą musieli płacić za badanie stężenia witaminy D3. Jak wyjaśnia resort zdrowia, eksperci poproszeni o opinię w tej sprawie, uznali, że nie ma podstaw do wprowadzania tego badania do katalogu badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ.

spis treści

1. 90 proc. Polaków cierpi na niedobór tej witaminy

Posłanka Anita Sowińska w interpelacji przywołała wyniki badań prowadzonych przez dra Pawła Płudowskiego z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", z których wynika, że nawet 90 proc. mieszkańców Polski cierpi na niedobór witaminy D, z czego 60 proc. ma ciężki niedobór. Optymalne stężenie jest szacowane na 30 – 50 ng/ml.

Tymczasem kolejne badania jednoznacznie podkreślają, że to jedna z kluczowych witamin dla naszego organizmu.
Odpowiednie stężenie witaminy D zapobiega krzywicy u dzieci, a także osteoporozie u osób dorosłych. Dodatkowo, reguluje pracę układu nerwowego, mięśniowego oraz sercowo-naczyniowego.

Badania prowadzone w okresie pandemii potwierdziły, że jej niedobory osłabiają funkcjonownie układu odpornościowego, co ułatwia m.in. zakażenie koronawirusem. Z kolei naukowcy z Japonii wykazali, że suplementowanie witaminy D wśród pacjentek z rakiem jajnika zapobiegało przerzutom, a nawet odwracało proces niszczenia zdrowych komórek w organizmie.

2. Pacjenci sami muszą zapłacić za badanie

Zobacz film: "Skutki braków witaminy D podczas ciąży"

Promieniowanie słoneczne, które ma aktywować w naszej skórze syntezę witaminy D, w naszej szerokości geograficznej nie jest wystarczające, dlatego u większości pacjentów potrzebna jest dodatkowa suplementacja. Jednak lekarze ostrzegają również przed przedawkowaniem i wskazują, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest oznaczenie poziomu witaminy D. Dzięki temu lekarz będzie w stanie określić, czy potrzebna jest suplementacja i w jakiej dawce.

Nie będzie refundacji stężenia witaminy D
Nie będzie refundacji stężenia witaminy D (Adobe Stock)

Problem w tym, że badanie jest dość kosztowne i nie jest refundowane. Obecnie za oznaczenie stężania witaminy D pacjenci musza płacić z własnej kieszeni. Cena jest dość wysoka, w zależności od laboratorium i lokalizacji waha się od 80 do 250 zł.

Jak poinformował wiceminister Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację posłanki Sowińskiej, nie będzie zmian w tej kwestii.

"Mając na uwadze stanowiska ekspertów, potrzebę efektywnego zarządzania środkami pochodzącymi ze składki zdrowotnej minister zdrowia podjął decyzję o niewprowadzaniu do katalogu badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ badania stężenia poziomu witaminy D-25-OH" - czytamy w odpowiedzi wiceminister Miłkowskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze