Szczepionki aktywne 5w1 i 6w1

Szczepionki skojarzone są nowoczesnymi szczepionkami, które chronią przed kilkoma chorobami naraz. Są idealnym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci, ponieważ zamiast kilku stresujących zastrzyków, dziecko dostaje jeden. Wielu rodziców nadal ma zastrzeżenia co do skuteczności szczepionek i ich wpływu na organizm dziecka. Czy słusznie?

Szczepionki skojarzone 5w1 i 6w1

Od początku przyjścia na świat każde dziecko musi przejść przez szczepienia ochronne, aby skutecznie ochronić się przed chorobami zakaźnymi. Zazwyczaj zastrzyk wiąże się z dużym stresem dziecka, stąd też wynikają pewne problemy przy podaniu szczepionki: dziecko wierci się, płacze i utrudnia podanie zastrzyku. Czasami w takich sytuacjach może zdarzyć się, że szczepionka zostanie źle podana i może pojawić się niepożądany odczyn poszczepienny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy szczepionka skojarzona jest niebezpieczna?"

Szczepionki skojarzone 5w1 i 6w1 chronią przeciwko:

Szczepionki 6w1

Szczepionka 6 w 1 podawana niemowlętom chroni je przed sześcioma poważnymi chorobami, które mogą doprowadzić do śmierci dziecka. Dawki szczepionki 6 w 1 są podawane niemowlętom w wieku 2, 4 i 6 miesięcy. Nie należy podawać szczepionki dzieciom, które doznały reakcji alergicznej na jeden ze składników szczepionki lub na jej wcześniejszą dawkę. Przed jakimi chorobami chroni dziecko szczepionka 6 w 1?

Szczepionka dla niemowląt 6 w 1 chroni między innymi przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Jest to infekcja wirusowa, która stanowi zagrożenie dla wątroby i może prowadzić do długotrwałego jej zapalenia. W wyniku powikłań może dojść u dziecka do niewydolności wątroby, raka lub marskości wątroby. Kolejna choroba, przed którą chroni szczepionka to błonica. Jest to choroba bakteryjna, która objawia się gorączką, bólem gardła, bólem głowy oraz szybkim biciem serca. Powikłania błonicy to: problemy z przełykaniem i oddychaniem, paraliż oraz choroby serca. Ponadto szczepionka dla niemowląt chroni przed bakterią haemophilus influenzae typu B (Hib). Hib jest infekcją bakteryjną, która może przyczynić się do posocznicy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia oskrzeli oraz zapalenia ucha. Główne symptomy infekcji to: wymioty, gorączka, sztywność karku oraz bóle głowy. Szczepionka 6 w 1 ma za zadanie ochronić dziecko również przed polio. Ta infekcja wirusowa atakuje układ nerwowy i może spowodować paraliż niemowlęcia. Groźny dla tak małego dziecka jest także tężec, znany jako szczękościsk. Choroba ta powoduje bolesne skurcze mięśni. Może wywołać problemy z oddychaniem oraz ataki padaczkowe. Tężec prowadzi do śmierci wielu chorych. Na szczęście wprowadzenie szczepionek zmniejszyło ilość przypadków tężca u dzieci. Szczepionka 6 w 1 chroni również przed kokluszem. Jest to choroba zakaźna, która objawia się nasilającym kaszlem oraz dusznościami. Może pojawić się również świszczący oddech. Koklusz może spowodować zapalenie płuc, niewydolność serca oraz płuc, poważne trudności w oddychaniu, a także uszkodzenia mózgu.

Szczepionka 6 w 1 ma postać zastrzyku. W miejscu nakłucia na skórze dziecka może pojawić się zaczerwienienie. Możliwe jest również swędzenie oraz lekki ból. Z tego powodu niemowlak może dostać gorączki lub być rozdrażniony. Wówczas należy zaaplikować niemowlęciu łagodny lek o działaniu przeciwbólowym przeznaczony dla małych dzieci. Po szczepionce dziecko powinno dużo pić. Nie należy ubierać niemowlaka zbyt ciepło, by nie zwiększyć jego poczucia dyskomfortu. Warto upewnić się, czy ubranka dziecka nie ocierają się o punkt na skórze, w który została wstrzyknięta szczepionka. Należy uświadomić sobie, że dyskomfort dziecka i ewentualne niepożądane objawy są tylko tymczasowe. Poddanie dziecka szczepieniom na groźne dla jego zdrowia i życia choroby powinno być dla rodziców sprawą priorytetową. Dzięki szczepionkom takim jak ta 6 w 1 możliwe jest zapewnienie dziecku ochrony przez chorobami za sprawą zaledwie kilku zastrzyków.

Zalety szczepionek skojarzonych

Szczepienia obowiązkowe są uciążliwe dla małego dziecka, ponieważ w ciągu swoich pierwszych 18 miesięcy musi przyjąć nawet do 13 zastrzyków. Szczepionki poliwalentne zdecydowanie ograniczają ilość wkłuć (najwięcej 4). Inne zalety:

  • są bezpieczne i bardzo skuteczne,

  • sprawiają, że zanika ryzyko pominięcia jakiegoś szczepienia zalecanego,

  • rzadziej pojawiają się odczyny poszczepienne,

  • szczepionka przeciw krztuścowi, znajdująca się w składzie szczepionek aktywnych 5w1 i 6w1 zawiera bezkomórkowy składnik krztuśca, a tradycyjna szczepionka przeciwko tej chorobie zawiera całe komórki tej bakterii – szczepionki bezkomórkowe są lepiej tolerowane i bezpieczniejsze.

Rodzice nie powinni obawiać się nadmiernego obciążenia organizmu dziecka, jakie rzekomo powodują szczepienia skojarzone. Prawda jest taka, że nowoczesne szczepionki są znacznie mniejszym obciążeniem dla organizmu dziecka niż szczepionki tradycyjne. Różnica wynika ze składu szczepionek: szczepionka skojarzona zawiera o wiele mniej antygenów danej choroby niż szczepionka tradycyjna.

Małgorzata Kazbieruk, 5 miesięcy temu

Szczepionki skojarzone

Komentarze (32)
~Lolek
~Lolek 4 miesiące temu

Liczba dzieci z autyzmem rośnie ale spada liczba dzieci z diagnoza niedorozwoju, bo lekarze nauczyli sie diagnozować poprawnie. Autyzm jest chorobą wrodzoną nie nabytą czyli dziecko jest już chore w brzuchu matki. Cieżko go zdiagnozować gdy dziecko jest malutkie z prostej przyczy wszystkie dzieci tylko robią kupke, spia i jedzą. Zdiagnozowac mozna gdy u dziecka zdrowego zaczynaja sie pojawiac zachowania społeczne, co u dzieci z autyzmem nie wystepuje.

Odpowiedz
~Mamuśka
~Mamuśka 7 miesięcy temu

Jak można pisać, że na pewno nie ma chorób po szczepieniach? Skąd macie tą pewność i tą wiedzę? Bo Pan doktor tak powiedział? Bo zaszczepiliście i akurat waszemu dziecku nic nie jest? Z roku na rok liczba dzieci z autyzmem rośnie (pewnie całe społeczeństwo genetycznie to przejmuje). Ta wiara w doskonałe szczepienia jeszcze wam pokaże skutki w przyszłości.

Odpowiedz
~kazo
~kazo 9 miesięcy temu

Ja powiem tak, znam mnóstwo ludzi z małymi dziećmi, wszyscy szczepią w terminie i kombinowanymi 5w1 / 6w1, nie słyszałem o jakichkolwiek poważniejszych powikłaniach. Przecież taka informacja rozniosłaby się z prędkością błyskawicy. Nie mówię, że to się nie zdarza ale wynika głównie z podania szczepionki dziecku choremu.

Odpowiedz
~Kuba
~Kuba ponad rok temu

2 doba po szczepionce 6 w 1 , 40 stopni podejrzenie sepsy, bezpośrednie zagrożenie życia, antybiotykoterapia na 14 dni szpitala , dziecko w pierwszej dobie "nadrabia" wszystkie kucia ledwo uchodzi z życiem, to nasz przypadek , w google po odsianiu opłaconych reklam i artykułów takich jak ten pozostaje "szczepionkowe ludobójstwo"

Odpowiedz
~marek
~marek ponad rok temu

Ludzie nie wypisujcie głupot - nie macie pieniędzy i oszczędzacie na zdrowiu - taka szczepionka to luksus (koszt 520 zl z rota) - nie wypisujcie debilnych komentarzy typu zaszkodziło itp. bo to nie prawda.. w wielkiej brytanii i innych krajach lepiej rozwiniętych nie trzeba za nią płacić i podają odrazu 6w1 /5w1 tylko u Nas..a u Nas wiadomo jak to jest - jak ktoś podał a ja nie to muszę już komentować obrażać itp. Awokado zamiast mózgu..

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szczepionki skojarzone
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Szczepionki skojarzone
Porady dietetyczne dla odchudzających się

Aktywne odchudzanie brzucha

Aktywne odchudzanie brzucha

W odchudzaniu najważniejsze jest stosowanie się do dewizy: ruszaj się przy każdej okazji.

Karate

Sport dla malucha

Sport dla malucha

Karate to sport przeznaczony dla każdego przedziału wiekowego. Przyzwyczajone do sportu dziecko, będzie aktywne również w dorosłym życiu.

Ajurweda

Miodla indyjska

Miodla indyjska

ta była używana w medycynie ajurwedycznej (hinduskiej). Aktywne związki w niej zawarte wykorzystywane są w leczeniu różnorodnych dolegliwości, począwszy od wysypki, aż po nowotwory.

Szczepienia dzieci

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?

, że dzieci, które są karmione podczas podawania szczepionki, rzadziej płaczą. Karmienie bowiem łagodzi ból. Specjaliści uważają jednak, że lepiej (...) szczepionki, delikatnie masuj skórę dziecka wokół nakłucia. Sprawi...

Alergia pokarmowa - charakterystyka, przyczyny, symptomy, alergia na białko, leczenie

Fakty i mity o alergiach pokarmowych

Fakty i mity o alergiach pokarmowych

. Alergia na ryż i baraninę występuje rzadko, ale jest możliwa. Wszystkie produkty zawierające proteiny mogą powodować objawy alergii. Czy szczepionki (...) są niebezpieczne dla ludzi uczulonych na jajka? Szczepionki...

#dzieńdobryWP

Szczepienia dziecka pod kontrolą lekarza (WIDEO)

Szczepienia dziecka pod kontrolą lekarza (WIDEO) Odtwórz wideo

Nie zaszczepiłam dziecka, bo mam stwardnienie rozsiane Pani Dominika Zajączkowska - mama siedmiomiesięcznego Leona nie zaszczepiła syna ze względu na swoje obciążenie genetyczne. Jej syn jest pod stałą obserwacją neurologa, a decyzja została podjęta po...

Sport a zdrowie

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

Sport może szkodzić W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często dopiero (...) , angiologii, medycyny sportowej i transplantologii klinicznej, osoby aktywne są...