Trwa ładowanie...

Szczepionki aktywne 5w1 i 6w1

Avatar placeholder
07.09.2021 12:54
Szczepionki aktywne 5w1 i 6w1
Szczepionki aktywne 5w1 i 6w1 (Zdjęcie dziecka podczas szczepionki / Shutterstock)

Szczepionki aktywne 5w1 i 6w1 są nowoczesnymi szczepionkami, które chronią przed kilkoma chorobami naraz. Są idealnym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci, ponieważ zamiast kilku stresujących zastrzyków, dziecko dostaje jeden. Wielu rodziców nadal ma zastrzeżenia co do skuteczności szczepionek i ich wpływu na organizm dziecka. Czy słusznie?

spis treści

1. Szczepionki skojarzone 5w1 i 6w1

Od początku przyjścia na świat każde dziecko musi przejść przez szczepienia ochronne, aby skutecznie ochronić się przed chorobami zakaźnymi. Zazwyczaj zastrzyk wiąże się z dużym stresem dziecka, stąd też wynikają pewne problemy przy podaniu szczepionki: dziecko wierci się, płacze i utrudnia podanie zastrzyku. Czasami w takich sytuacjach może zdarzyć się, że szczepionka zostanie źle podana i może pojawić się niepożądany odczyn poszczepienny.

Szczepionki skojarzone 5w1 i 6w1 chronią przeciwko:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy szczepionka skojarzona jest niebezpieczna?"

1.1. Szczepionki 6w1

Szczepionka 6 w 1 podawana niemowlętom chroni je przed sześcioma poważnymi chorobami, które mogą doprowadzić do śmierci dziecka. Dawki szczepionki 6 w 1 są podawane niemowlętom w wieku 2, 4 i 6 miesięcy. Nie należy podawać szczepionki dzieciom, które doznały reakcji alergicznej na jeden ze składników szczepionki lub na jej wcześniejszą dawkę. Przed jakimi chorobami chroni dziecko szczepionka 6 w 1?

Szczepionka dla niemowląt 6 w 1 chroni między innymi przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Jest to infekcja wirusowa, która stanowi zagrożenie dla wątroby i może prowadzić do długotrwałego jej zapalenia. W wyniku powikłań może dojść u dziecka do niewydolności wątroby, raka lub marskości wątroby. Kolejna choroba, przed którą chroni szczepionka to błonica. Jest to choroba bakteryjna, która objawia się gorączką, bólem gardła, bólem głowy oraz szybkim biciem serca. Powikłania błonicy to: problemy z przełykaniem i oddychaniem, paraliż oraz choroby serca.

Ponadto szczepionka dla niemowląt chroni przed bakterią haemophilus influenzae typu B (Hib). Hib jest infekcją bakteryjną, która może przyczynić się do posocznicy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia oskrzeli oraz zapalenia ucha. Główne symptomy infekcji to: wymioty, gorączka, sztywność karku oraz bóle głowy.

Szczepionka 6 w 1 ma za zadanie ochronić dziecko również przed polio. Ta infekcja wirusowa atakuje układ nerwowy i może spowodować paraliż niemowlęcia. Groźny dla tak małego dziecka jest także tężec, znany jako szczękościsk. Choroba ta powoduje bolesne skurcze mięśni. Może wywołać problemy z oddychaniem oraz ataki padaczkowe. Tężec prowadzi do śmierci wielu chorych. Na szczęście wprowadzenie szczepionek zmniejszyło ilość przypadków tężca u dzieci.

Szczepionka 6 w 1 chroni również przed kokluszem. Jest to choroba zakaźna, która objawia się nasilającym kaszlem oraz dusznościami. Może pojawić się również świszczący oddech. Koklusz może spowodować zapalenie płuc, niewydolność serca oraz płuc, poważne trudności w oddychaniu, a także uszkodzenia mózgu.

Szczepionka 6 w 1 ma postać zastrzyku. W miejscu nakłucia na skórze dziecka może pojawić się zaczerwienienie. Możliwe jest również swędzenie oraz lekki ból. Z tego powodu niemowlak może dostać gorączki lub być rozdrażniony. Wówczas należy zaaplikować niemowlęciu łagodny lek o działaniu przeciwbólowym przeznaczony dla małych dzieci. Po szczepionce dziecko powinno dużo pić. Nie należy ubierać niemowlaka zbyt ciepło, by nie zwiększyć jego poczucia dyskomfortu.

Warto także upewnić się, czy ubranka dziecka nie ocierają się o punkt na skórze, w który została wstrzyknięta szczepionka. Należy uświadomić sobie, że dyskomfort dziecka i ewentualne niepożądane objawy są tylko tymczasowe. Poddanie dziecka szczepieniom na groźne dla jego zdrowia i życia choroby powinno być dla rodziców sprawą priorytetową. Dzięki szczepionkom takim jak ta 6 w 1 możliwe jest zapewnienie dziecku ochrony przez chorobami za sprawą zaledwie kilku zastrzyków.

2. Zalety szczepionek skojarzonych

Szczepienia obowiązkowe są uciążliwe dla małego dziecka, ponieważ w ciągu swoich pierwszych 18 miesięcy musi przyjąć nawet do 13 zastrzyków. Szczepionki poliwalentne zdecydowanie ograniczają ilość wkłuć (najwięcej 4). Inne zalety:

  • są bezpieczne i bardzo skuteczne,
  • sprawiają, że zanika ryzyko pominięcia jakiegoś szczepienia zalecanego,
  • rzadziej pojawiają się odczyny poszczepienne,
  • szczepionka przeciw krztuścowi, znajdująca się w składzie szczepionek aktywnych 5w1 i 6w1 zawiera bezkomórkowy składnik krztuśca, a tradycyjna szczepionka przeciwko tej chorobie zawiera całe komórki tej bakterii – szczepionki bezkomórkowe są lepiej tolerowane i bezpieczniejsze.

Rodzice nie powinni obawiać się nadmiernego obciążenia organizmu dziecka, jakie rzekomo powodują szczepienia skojarzone. Prawda jest taka, że nowoczesne szczepionki są znacznie mniejszym obciążeniem dla organizmu dziecka niż szczepionki tradycyjne. Różnica wynika ze składu szczepionek: szczepionka skojarzona zawiera o wiele mniej antygenów danej choroby niż szczepionka tradycyjna.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze