Trwa ładowanie...

Psychiczne i behawioralne choroby są ważnymi czynnikami ryzyka długotrwałego stosowania opioidów

Avatar placeholder
02.01.2017 13:41
Psychiczne i behawioralne choroby są ważnymi czynnikami ryzyka długotrwałego stosowania opioidów
Psychiczne i behawioralne choroby są ważnymi czynnikami ryzyka długotrwałego stosowania opioidów

Szeroki zakres wcześniej istniejących zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania oraz stosowanie leków psychoaktywnych może być ważnym czynnikiem ryzyka, prowadzącego do długotrwałego stosowania opioidowych leków przeciwbólowych donosi studium "PAIN®", oficjalna publikacja Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu (IASP). Czasopismo jest wydawane przez Wolters Kluwer.

Korzystając z ogólnokrajowej bazy ubezpieczeniowej, naukowcy zidentyfikowali 10,3 miliona pacjentów, którzy zgłosili roszczenia ubezpieczeniowe dla recept na opiaty w latach 2004 i 2013. W badaniu oceniano, czy istniejące uprzednio psychiczne i behawioralne schorzenia i stosowanie leków psychoaktywnych były czynnikami późniejszego użycia opiatów.

"Odkryliśmy, że istniejące uprzednio psychiczne i behawioralne choroby i leki psychoaktywne wiązały się z przepisaniem kolejnych opioidów na receptę" - piszą Patrick D. Quinn, doktor nauk, z Uniwersytetu Indiana w Bloomington, i jego współpracownicy. Związek wydaje się silniejszy w przypadku długotrwałego stosowania opioidów, szczególnie u pacjentów z wywiadem zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji.

Leki opioidowe są często długotrwale stosowane przez osoby z zaburzeniami psychicznymi i behawioralnymi
Leki opioidowe są często długotrwale stosowane przez osoby z zaburzeniami psychicznymi i behawioralnymi (Shutterstock)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Wyniki sugerują również, że niektóre efekty postrzegane jako szkodliwe efekty stosowania opioidów - zaburzenia związane z używaniem substancji, depresja, samobójstwa lub samookaleczenia oraz wypadki samochodowe - są również czynnikami ryzyka, na które pacjenci są narażeni, gdy zbyt długo stosują opioidy na receptę.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki sugerowały niski wzrost jakichkolwiek opioidowych recept u pacjentów z poprzednimi schorzeniami psychiatrycznymi lub behawioralnymi (zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, zaburzeniami związanymi z nadużywaniem opioidów lub innych substancji, próbami samobójczymi lub samookaleczeniami, wypadkami samochodowymi, a także zaburzeniami snu) lub stosowaniem leków psychoaktywnych.

Około 1,7 proc. pacjentów wykupujących opioidy stało się długoterminowymi użytkownikami opioidów (sześć miesięcy lub dłużej). Jednak ryzyko stało się znacznie wyższe u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi lub stosujących leki psychoaktywne.

ZOBACZ TAKŻE:

Względnie wzrosły stawki długotrwałego stosowania opioidów, które wahały się od 1,5 razy u pacjentów przyjmujących leki na zaburzenia deficytu uwagi / nadpobudliwości psychoruchowej, do około 3 razy u tych z poprzednimi zaburzeniami stosowania substancji innych niż opioidy, do prawie 9 razy u tych z poprzednim zaburzeniami stosowania opioidów.

Wśród ustawicznej epidemii opioidów, ważne jest, aby zrozumieć, których pacjentów wybrać (lub są wybierani do) leczenia tymi lekami przeciwbólowymi. Wcześniejsze badania sugerowały, wzór "negatywnej selekcji": jest bardziej prawdopodobne, że opioidy będą przepisywane w większych dawkach i że będą stosowane przez dłuższy czas przez pacjentów, którzy mają największe ryzyko szkodliwych skutków, w tym tych związanych z uzależnieniem i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

"Nasze wyniki dodają widoczne dowody na to, że ryzyko długotrwałego przyjmowania opioidów związanego z (wcześniej istniejącymi) zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania jest powszechne i dotyczy wielu diagnoz i leków psychoaktywnych" – piszą dr Quinn i współautorzy.

Wyniki potwierdzają poprzednie dowody sugerujące, że opioidy są częściej przepisywane niektórym grupom pacjentów z wysokim ryzykiem powikłań.

Doktor Quinn i współautorzy podsumowują, że ich odkrycia wspierają idee, że praktyka kliniczna odeszła od starannej selekcji, o którą opiera się większości prowadzonych badań klinicznych i że dokładna ocena zdrowia psychicznego i sposobu leczenia powinna być rozpatrywana w połączeniu z wykorzystaniem długoterminowego leczenia opioidami".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze