Rośnie liczba zakażonych. Wirus powoduje kilka rodzajów raka
1 czerwca ruszyły bezpłatne, dobrowolne szczepienia przeciw HPV dla 12 i 13-latków. Eksperci podkreślają, że to szansa na przełom w walce z nowotworami. HPV odpowiada za 95 proc. przypadków raka szyjki macicy, ale może doprowadzić też do rozwoju innych chorób.
1. "Mamy coraz więcej nowotworów"
Eksperci mówią wprost - mamy pandemię wirusa HPV. Lekarze diagnozują coraz więcej pacjentów zakażonych tym wirusem.
- To nie jest taka pandemia, jak ją rozumiemy w przypadku wirusa COVID-19. To jest pandemia, która polega na tym, że on jest na tyle powszechny, że występuje u wszystkich, ale u coraz większej liczby kobiet rozwijają się na podłożu tej infekcji stany przednowotworowe albo rak szyjki macicy, czego nie widzieliśmy wcześniej - mówi w rozmowie z PAP prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, kierownik Katedry Kliniki oraz Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach.
- Jeszcze kilka lat temu wirus ten powodował raka u małego odsetka kobiet, a teraz mamy coraz więcej nowotworów - i to w bardzo krótkim czasie: infekcja i za dwa lata nowotwór - dodaje ekspert.
2. HPV - za jakie nowotwory odpowiada?
Zidentyfikowano blisko 200 gatunków HPV, część gatunków jest onkogenna. Lekarze przypominają, że HPV odpowiada nie tylko za raka szyjki macicy.
Może wywoływać również:
- raka pochwy i sromu u kobiet,
- raka prącia u mężczyzn,
- raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.
- Wirus HPV skojarzony jest z trzema podstawowymi chorobami: rak szyjki macicy i rak penisa, rak gardła i krtani, trzecia to są kłykciny kończyste, czyli takie brodawki, które pojawiają się na narządach płciowych, trudne do leczenia - wyjaśnia profesor.
3. W Polsce 3,8 tys. kobiet z rakiem szyjki macicy
Lekarz przypomina, że zagrożenie dotyczy obu płci, a wirus jest przenoszony nie tylko drogą płciową.
- Ten wirus przenosi się także przez kontakt dotykowy: jeżeli ktoś będzie miał tego wirusa na swoich narządach płciowych i druga osoba będzie go dotykała, a potem dotykała siebie, może go przenieść. A jest bardzo powszechny, czyli każdy mężczyzna i każda kobieta na 99,9 proc. będą go mieli - wyjaśnia prof. Nowosielski.
- Czyli jeżeli zaszczepimy tylko kobiety, to nadal mężczyźni będą tego wirusa roznosili. Wiemy, że nie wszystkich damy radę zaszczepić, jednak, jeżeli ta grupa zaszczepionych będzie rozszerzona na kobiety i mężczyzn, to za jakiś czas będzie znacznie mniej nowotworów - także szyjki macicy - zaznacza.
Od 1 czerwca w Polsce ruszył program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla 12 i 13-latków. Dostępne dą dwa preparaty: Cervarix i Gardasil 9, w obu przypadkach podawane są dwa zastrzyki, druga dawka powinna być podana po 6-12 miesiącach.
Rośnie skala szczepień 12 i 13-latków przeciw #HPV. Mamy już 2,3 tys zaszczepionych i jeszcze 10 tys zarejestrowanych. Na infolinii konsultanci odebrali 14 tys połączeń a lekarze wystawili 55 tys terminów szczepień. Szczepionek dla nikogo nie zabraknie. Szczepmy nasze dzieci!
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) June 6, 2023
Podobne programy z powodzeniem są od lat realizowane m.in. Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii i widać efekty. Jak wskazuje prof. Nowosielski - w Polsce mamy rocznie prawie 3,8 tys. nowych przypadków raka szyjki macicy, a w Skandynawii zaledwie 300 takich nowotworów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.