Trwa ładowanie...

Wielu będzie czuć się źle. Większość Polaków może mieć objawy

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 14.10.2024 15:32
Skutki odczuje nawet 70 proc. Polaków. Zmiany pogody mogą uderzyć w serce
Skutki odczuje nawet 70 proc. Polaków. Zmiany pogody mogą uderzyć w serce (Getty Images)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wiadomości: nasz kraj spowijają ciężkie chmury, a silny wiatr odpowiada za niekorzystny biomet. Tymczasem wg danych IMGW od 50 do nawet 70 proc. Polaków może boleśnie odczuwać wahania pogody. - Istnieje szereg tzw. chorób meteorotropowych, czyli takich, w których istnieje związek między określonymi warunkami meteorologicznymi a przebiegiem choroby - alarmuje dr n. med. Ewa Uścińska.

spis treści

1. Załamanie pogody, w połowie tygodnia ocieplenie

"W Polsce nadal dominować będą niekorzystne warunki biometeo, pochmurna, wietrzna i chłodniejsza niż poprzedniego dnia pogoda będzie niekorzystnie oddziaływała na organizm człowieka. Obojętna biotropia pogody pojawi się w dzień częściowo na zachodzie kraju" - informuje za pośrednictwem serwisu X IMGW.

Poprzedniej doby Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało przed silnym wiatrem, który miejscami wiał nawet do 100 km/h. Jak przekazał w rozmowie z PAP Michał Ogrodnik, synoptyk IMGW, silne porywy wiatru są konsekwencją niżu Helma.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"W poniedziałek pogodnie na południowym zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze dość pochmurno, ale z przejaśnieniami. Miejscami wystąpi przelotny deszcz; najintensywniejsze opady lokalnie na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach – tam suma opadów może wynieść nawet około 15 mm. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C, a na Podhalu około 7°C. Okresami wciąż jeszcze wiać będzie porywisty wiatr, na wschodzie do 60 km/h, przez co odczuwalnie będzie jeszcze chłodniej" - prognozuje IMGW. Według Instytutu poprawa pogody ma nastąpić w połowie tygodnia wraz z nadchodzącym wyżem.

Załamanie pogody, wahania temperatury i silny wiatr mogą przynieść pogorszenie samopoczucia u wielu osób. Ma to związek z tzw. bodźcami biometeorologicznymi - termicznymi, chemicznymi, fotochemicznymi, a nawet neurotropowymi.

- Co najmniej połowa Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody, a niektóre statystyki mówią nawet o 70 proc. Taką wrażliwość organizmu na zmiany warunków atmosferycznych nazywamy meteopatią - wyjaśniła w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog i internista z Centrum Medycznego Damiana.

Przed nami ciężkie dni. Miliony Polaków będą odczuwać ten objaw
Przed nami ciężkie dni. Miliony Polaków będą odczuwać ten objaw

Wyjątkowo kapryśna aura będzie nam towarzyszyć do końca tygodnia, przez co ból głowy może dokuczać milionom

przeczytaj artykuł

Pod pojęciem meteopatii kryje się pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego. U osób z określonymi chorobami przewlekłymi może dojść do nasilenia dolegliwości.

- Istnieje szereg tzw. chorób meteorotropowych, czyli takich, w których istnieje związek między określonymi warunkami meteorologicznymi a przebiegiem choroby - dodaje ekspertka.

2. Pogoda może nasilać choroby przewlekłe

Jak się okazuje, lista schorzeń wcale nie jest krótka. Wahania temperatur i ciśnień mogą być uciążliwe dla pacjentów kardiologicznych, osób z miażdżycą, otyłością, a także dla seniorów. Pogodowe wahania mogą dać się we znaki również pacjentom z chorobami reumatologicznymi. Jak tłumaczy dr Uścińska, chorzy mają bóle stawowe, mięśniowe, określane jako "łamanie w kościach", nawet na kilka godzin przed gwałtowną zmianą pogody.

- Można to uzasadnić przede wszystkim nasileniem, nawet niewielkim, procesów zapalnych - tłumaczy lekarka.

Kolejną grupą są osoby z chorobą wieńcową i niewydolnością serca. - Co więcej, badania naukowe dowiodły, że w takim właśnie okresie wzrasta częstość zawałów serca i to również ma uzasadnienie patofizjologiczne. Gwałtowna zmiana warunków atmosferycznych może powodować zmianę w lepkości krwi i nasilenie chorób oraz dolegliwości, w których istotnym problemem jest powstawanie skrzeplin - dodała ekspertka.

Badania wskazują, że pogoda może też wpływać na ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Grupa amerykańskich badaczy uważnie prześledziła temperaturę i ciśnienie atmosferyczne obserwowane w ciągu sześciu godzin poprzedzających udar. Okazało się, że wahania ciśnienia atmosferycznego, ale też duża wilgotność powietrza czy nagłe ochłodzenie mogą przyczyniać się do wystąpienia udaru.

3. Masz te objawy? Możesz być meteopatą

- Pacjenci mają w takich sytuacjach obniżony nastrój, odczuwają pewien niepokój, który jest związany z wahaniami ciśnień. Przy zmianie pogody obserwujemy czasami zaburzenia rytmu serca, nasiloną arytmię czy migotanie przedsionków. Zauważyliśmy też, że pacjenci w sytuacjach, kiedy są nagłe zmiany pogody, mają mniejszy próg bólowy - to dotyczy tych, którzy mają jakieś schorzenia związane z odczuwaniem bólu - mówiła w rozmowie WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, internista, kardiolog i ordynator jednego z oddziałów Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

W jaki sposób pogoda wpływa na nasze samopoczucie?
W jaki sposób pogoda wpływa na nasze samopoczucie? (Getty Images)

Lekarka wyjaśniła, że może pojawiać się również senność, zawroty głowy czy migrenowe bóle głowy. Warto pamiętać, że gwałtowne wahania pogodowe to wyzwanie szczególnie w sezonie infekcyjnym. Osłabienie funkcji układu immunologicznego może sprzyjać zakażeniom wirusowym.

Jak sobie poradzić w tym czasie? - Odpoczynek jest jak najbardziej wskazany, zwolnienie tempa, aby organizm mógł skupić się na walce z regulacją metaboliczną. Sama natura to na nas wymusza, sprawiając, że gorzej się czujemy, gorzej funkcjonujemy, gorzej myślimy. Musimy to po prostu przetrwać - poleca dr Poprawa.

Obie ekspertki zwracają się też z ważnym apelem: by pewnych dolegliwości nie bagatelizować, licząc, że miną samoistnie. Silne bóle głowy czy gwałtowne wahania glikemii powinny być wskazaniem do skonsultowania się z lekarzem, podobnie jak nawracające bóle w klatce piersiowej. Sygnałem alarmowym są również duszność oraz obrzęki kończyn dolnych, które mogą sygnalizować dekompensację układu krążenia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze