Trwa ładowanie...

Siedzenie tak samo szkodliwe jak palenie. Naukowcy biją na alarm

Avatar placeholder
02.04.2019 11:43
Siedzący tryb życia może powodować choroby i przedwczesny zgon
Siedzący tryb życia może powodować choroby i przedwczesny zgon (123rf.com)

Siedzący tryb życia to znak naszych czasów. Badania wykazały, że stanowi to zagrożenie dla zdrowia i życia. Skala szkodliwości jest zbliżona do palenia papierosów.

1. Siedzący tryb życia powoduje choroby i przedwczesne zgony

Naukowcy z Queen’s University Belfast oraz z Ulster University alarmują. W artykule dla "Journal of Epidemiology & Community Health" podali zaskakujące wyniki badań.

Na tej podstawie porównują siedzący tryb życia z paleniem papierosów.

Wykazano, że siedzący tryb życia zwiększa ryzyko szeregu chorób. Może powodować zmiany hormonalne, sprzyjające rozwojowi m.in. cukrzycy.

Zobacz film: "Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko 14 chorób"

Negatywnie wpływa również na metabolizm. Siedzący tryb życia sprzyja też rozwojowi stanów zapalnych. W konsekwencji może również przyczyniać się do śmierci pacjentów.

Naukowcy alarmują, że zbyt wiele osób prowadzi siedzący tryb życia nie tylko w dni robocze. Również w weekendy jest to preferowany sposób spędzania wolnego czasu.

Komputer, telewizor, a nawet kino – to wszystko wymusza pozycję siedzącą, chociaż pod różnym kątem. Konsekwencje ponosi w szczególności kręgosłup, ale i szereg innych narządów.

Brytyjskie dane mówią o tym, że siedzący tryb życia rocznie może być przyczyną nawet 70 tys. zgonów, tylko na Wyspach.

Dodatkowo, koszty leczenia pacjentów cierpiących z powodu siedzącego trybu życia sięgają w Wielkiej Brytanii 700 tys. funtów każdego roku.

2. Siedzący tryb życia - skutki

Siedzenie przez długi czas powoduje nadwagę i otyłość. Skutkuje spowolnieniem metabolizmu. Szkodzi także pracy mózgu.

Wymienia się również stany zapalne, choroby układu krążenia, jak np. choroba wieńcowa, cukrzycę, a nawet niektóre nowotwory, m.in. raka jelita grubego jako skutki siedzącego trybu życia.

Siedzenie nie tylko wyniszcza narządy. Może prowadzić do obniżenia nastroju, pogorszenia funkcji poznawczych, a nawet do rozwoju demencji.

Doktor Carolyn Grieg z University of Birmingham przyznaje, że w określaniu siedzenia "nowym paleniem" nie ma przesady. Wpływ siedzącego trybu życia jest równie negatywny.

Problemy, które mogą się pojawić, gdy siedzisz za długo
Problemy, które mogą się pojawić, gdy siedzisz za długo [5 zdjęć]

O tym, że długie siedzenie negatywnie odbija się na zdrowiu naszego kręgosłupa, wie większość z nas.

zobacz galerię

Siedzenie wpływa na zmiany poziomu cukru we krwi. Ponadto, pogarsza stan mięśni i zwiększa we krwi poziom złego cholesterolu oraz enzymów odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych.

Zauważono również, że intensywny trening po dniu spędzonym na siedząco w biurze, nie niweluje negatywnych skutków siedzącego trybu życia.

Potwierdzają to również amerykańskie badania, których wyniki opublikowano w "Annals of Internal Medicine".

Nawet osoby aktywne fizycznie po pracy nadal były obarczone ryzykiem chorób i przedwczesnej śmierci.

3. Siedzący tryb życia - jak zwalczyć skutki

Zaleca się, aby każdego dnia poświęcać co najmniej godzinę na aktywność fizyczną. Wystarczy zwykły spacer, aby zniwelować ból w dole pleców czy ból nóg oraz zredukować ryzyko chorób powodowanych długotrwałym siedzeniem.

W pracy warto co najmniej raz na godzinę zrobić przerwę. Podczas rozmowy telefonicznej warto chodzić. Siedząc przy biurku można poruszać nogami.

W autobusach zdrowiej jest stać, niż siedzieć. Z przyjaciółmi można umawiać się na spacery, a nie do baru.

Te drobne zmiany codziennego trybu życia mogą być dla zdrowia zbawienne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze