Składnik czerwonego wina pomaga w łagodzeniu objawów zespołu policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników jest jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń endokrynologicznych, które dotyka około 5-10 proc. kobiet w wieku rozrodczym i charakteryzuje się nieprawidłowym poziomem hormonów. Teraz naukowcy odkryli, że resweratrol - naturalny związek znajdujący się w czerwonym winie i winogronach - może wyrównać brakowi równowagi hormonalnej.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) wpływa na pracę jajników kobiety. Do trzech najczęstszych cech schorzenia należą nieregularne miesiączki, nadmiar androgenów w organizmie oraz policystyczne jajniki, które stają się powiększone i pokrywają się torbielami wypełnionymi płynem.
Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, jednak wiadomo, że jest ona związana z nieprawidłowym poziomem hormonów w organizmie, w tym z wysokim poziomem insuliny. U kobiet z zespołem policystycznych jajników organizm produkuje nieznacznie większe ilości testosteronu i innych "męskich hormonów".
Poziomy tych hormonów mogą przyczyniać się do bezpłodności, przyrostu masy ciała, trądziku lub nadmiernego owłosienia oraz innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca. Większość sposobów leczenia koncentruje się na rozwiązywaniu poszczególnych problemów, takich jak nadmierne owłosienie, płodności lub otyłość i stosowaniu antykoncepcji, aby zmniejszyć produkcję androgenów.
ZOBACZ TAKŻE:
Według naukowców nowe badanie opublikowane w „Journal Endocrine Society of Clinical Endocrinology & Metabolism” to pierwsze badanie kliniczne w celu oceny endokrynologicznego i metabolicznego wpływu resweratrolu na zespół policystycznych jajników.
Resweratrol jest przeciwutleniaczem, obecnym w wielu roślinach i polifenolem nazywanym fitoaleksyną. Fitoaleksyna jest substancją produkowaną jako część systemu obronnego roślin przeciw chorobom. Resweratrol wytwarzany jest przez tkanki rośliny w odpowiedzi na inwazję grzyba, stres, urazy, infekcje lub promieniowanie ultrafioletowe i ma właściwości przeciwzapalne.
Czerwone wino, winogrona, maliny, orzechy ziemne i wiele innych roślin zawierają wysoki poziom resweratrolu. Badania wykazały, że resweratrol jest związany z obniżonym ryzykiem choroby wieńcowej serca i raka.
"Nasze badanie jest pierwszym badaniem klinicznym, które opisuje działanie resweratrolu. Okazało się, że znacznie obniża on poziom testosteronu oraz siarczanu dehydroepiandrosteronu, innego hormonu, który w organizmie może przekształcić się w testosteron" - mówi główny autor badania, dr Antoni J. Dulęba z Uniwersytetu w Kalifornii w San Diego.
"Ten suplement diety może pomóc unormować zaburzenia hormonalne, które są jedną z głównych cech PCOS".
Uczestnicy badania zostali zrekrutowani na Uniwersytecie Nauk Medycznych w Poznaniu do badania z wykorzystaniem losowych, podwójnie ślepych prób, w tym próby kontrolnej placebo. W sumie 30 kobiet z zespołem policystycznych jajników zakwalifikowało się do badania i zostało losowo przydzielonych do dwóch grup leczonych codziennie albo 1500 mg resweratrolu lub placebo.
Badania próbek krwi powtórzono po 3 miesiącach leczenia, w celu określenia poziomu testosteronu i innych hormonów androgenowych.
W grupie, która otrzymała resweratrol, Dulęba i zespół zaobserwowali 23,1 proc. spadek poziomu testosteronu, podczas gdy w grupie placebo zauważono 2,9 proc. wzrost poziomu testosteronu. Poziom siarczanu zmniejszył się o 22,2 proc. w grupie resweratrolu, podczas gdy w grupie placebo nastąpił wzrost o 10,5 proc. stężenia.
Naukowcy odkryli, że resweratrol nie tylko kontroluje hormony androgenowe, ale również obniża czynnik ryzyka cukrzycy. Wśród kobiet, które otrzymały resweratrol, poziom insuliny na czczo spadł o 31,8 proc. w okresie badania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.