Trwa ładowanie...

Skurcze mięśni jako objaw chorej wątroby

Skurcze mięśni mogą być dokuczliwą dolegliwością. Jednak rzadko mamy świadomość, że mogą oznaczać również poważne stany chorobowe. Skurcze mięśni mogą świadczyć o tym, że mamy chorą wątrobę.

Zobacz film: "Co to jest głowa meduzy?"

1. Chora wątroba a skurcze mięśni

Jeśli trapią cię skurcze lub bóle mięśni, pomyśl nad odwiedzeniem lekarza. Może to być objaw niedoborów magnezu, lecz również symptom chorej wątroby. Zarówno pacjentom, jak i lekarzom zdarza się ten syndrom lekceważyć.

Natomiast skurcze bywają dość charakterystycznym objawem występującym u osób z marskością wątroby.Atif Zaman, redaktor naczelny "NEJM Journal Watch Gastroenterology", szacuje, że co najmniej co czwarty pacjent z marskością cierpi z powodu skurczów.

Związki między chorą wątrobą a tymi objawami są jeszcze niejasne, ale uważa się, że mogą się do tego przyczyniać zaburzenia elektrolityczne. Badacze z Wydziału Gastroenterologii i Hepatologii szpitala w Hatsukaichi w Japonii zwrócili uwagę na podobne objawy u chorych z przewlekłymi stanami zapalnymi wątroby, jak również u osób cierpiących na przewlekłe choroby nerek. Dotyczyło to także chorych ze stłuszczoną wątrobą.

Badania będą kontynuoowane, w celu wyjaśnienia tej zaskakującej zależności między chorobami wątroby a skurczami mięśni.

2. Skurcze mięśni - przyczyny

Powodem skurczów mięśni mogą być nie tylko problemy związane z wątrobą, czy nerkami, ale również nadmiar ćwiczeń fizycznych, ciąża, ekstremalne ćwiczenia, przyjmowanie niektórych leków, niektóre niedobory.

Nie należy diagnozować się ani leczyć na własną rękę. Jeśli problem skurczów zaczyna wpływać na jakość życia lub zaburza sen, powodując nocne wyburzenia, oznacza to, że czas udać się do specjalisty. Szybka diagnostyka pozwala na uniknięcie poważnych problemów.

Wątroba, jako narząd odpowiedzialny za odtruwanie organizmu z toksyn, bywa mocno obciążona. Jeśli jej funkcje są zaburzone, może prowadzić to do trudności w funkcjonowaniu całego ciała. Im bardziej niezdrowy tryb życia, tym bardziej wątroba jest narażona na stany zapalne, marskość, a nawet nowotwory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.