Trwa ładowanie...

Spanie w tej pozycji zwiększa ryzyko alzheimera. Zmień ten nawyk

Avatar placeholder
Joanna Rokicka 27.09.2024 11:08
Śpisz w tej pozycji? Takie mogą być skutki
Śpisz w tej pozycji? Takie mogą być skutki (Getty Images)

Każdy z nas ma ulubioną pozycję do spania. Jedni preferują sen na boku, inni na brzuchu lub na plecach. Jednak badania pokazują, że ta ostatnia pozycja może wiązać się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Czy spanie na plecach może zwiększać także ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera?

spis treści

1. Związek między ryzykiem demencji a pozycją snu

Każdy z nas ma swoje nawyki w sypialni, ale podstawą dobrego odpoczynku jest wybranie wygodnej dla nas pozycji w łóżku, w której łatwo zaśniemy. Niektórzy śpią na jednym z boków, inni czują się komfortowo zasypiając na brzuchu, nie brakuje też amatorów spania na plecach, znanego też jako spanie na wznak.

Niektóre badania powiązały spanie na plecach z potencjalnie niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, w tym wysokim ciśnieniem krwi i obturacyjnym bezdechem sennym. Ta pozycja nie jest też zalecana dla osób z nocnym refluksem żołądkowo-przełykowym czy kobiet w ciąży.

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"
Spanie na wznak zwiększa bezdech senny i może pogarszać pracę mózgu
Spanie na wznak zwiększa bezdech senny i może pogarszać pracę mózgu (Getty Images)

2. Tak testowano wpływ pozycji do spania na mózg

Dla celów eksperymentu naukowcy wybrali uczestników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, w tym chorobą Parkinsona i otępieniem związanym z chorobą Alzheimera, a także grupę kontrolną.

Zbadali uczestników w domu, korzystając ze specjalnych urządzeń do diagnostyki neurologicznej, co pomogło obliczyć, ile godzin na dobę spali w pozycji na wznak. Badani przez dwa dni nosili je na czole, rejestrując, jak spali przez dwie noce. Jak wyjaśnił Daniel J. Levendowski, główny autor tego badania w wypowiedzi dla Medical News Today: "Urządzenie ocenia dziewięć kluczowych wskaźników (biomarkerów snu), które, jak odkryliśmy, pomogą w różnicowaniu prawdopodobieństwa wystąpienia określonych chorób neurodegeneracyjnych".

Specjalne urządzenie zostało też zaprojektowane tak, aby odciągać użytkowników od leżenia na plecach w celu leczenia bezdechu sennego, gdy bezdech senny jest bardziej nasilony na plecach niż na boku. Generuje ono wibracje, podobne do telefonu komórkowego, gdy wykryje spanie na plecach i zatrzymuje je, gdy użytkownik zmienia pozycję do spania.

3. Ponad dwie godziny snu na wznak może szkodzić

Uczestnicy z chorobami neurodegeneracyjnymi spali na plecach ponad dwie godziny w porównaniu z grupą kontrolną. Badanie wykazało zatem, że spanie w pozycji na wznak dłużej niż dwie godziny na dobę jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem choroby neurodegeneracyjnej.

Zdaniem naukowców, analiza snu uczestników dostarcza dowodów na silny związek między snem na wznak a zmianami w mózgu w chorobie Alzheimera, spektrum zaburzeń Parkinsona i łagodnych zaburzeniach poznawczych. Z czego to wynika?

"Neurotoksyny powstają w wyniku korzystania z mózgu w ciągu dnia i są wypłukiwane z tego organu, gdy śpimy. Gromadzenie się nieusuniętych neurotoksyn w mózgu zaczyna się w średnim wieku i 15-20 lat przed rozpoznaniem wczesnych objawów poznawczych związanych z neurodegeneracją" — wyjaśnił Levendowski.

4. Dlaczego spanie na plecach pogarsza pracę mózgu?

Kiedy śpimy na wznak wypłukiwanie neurotoksyn jest mniej wydajne niż podczas spania na boku ze względu na różnice w sposobie powrotu krwi żylnej z mózgu do serca. Ponadto sytuację pogarsza bezdech senny, który jest większym problemem podczas spania na plecach.

"Z tego wynikają ciągłe przerwy w śnie, które również przyczyniają się do gromadzenia się neurotoksyn. Zatem nasze badania sugerują, że nieefektywne usuwanie neurotoksyn wynikające ze spania na plecach przez wiele lat przyczynia się do neurodegeneracji - podsumował Daniel J. Levendowski. "Wypłukiwanie neurotoksyn jest zależne od snu, więc pozbawienie snu, niewystarczający czas nocnego odpoczynku i nieleczony bezdech senny również przyczyniają się do długoterminowego ryzyka neurodegeneracji" - dodał naukowiec.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze