Trwa ładowanie...

Status – offline. Nie pozwól zawładnąć sobą technologii

Avatar placeholder
12.06.2015 14:08
Status – offline. Nie pozwól zawładnąć sobą technologii
Status – offline. Nie pozwól zawładnąć sobą technologii ( / Shutterstock)

Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologie. Smartfony, tablety, laptopy czy iPody towarzyszą nam nieustannie – w pracy, w szkole, na uczelni. Ciągła potrzeba penetrowania Internetu, bycia na bieżąco i wykonywania kilku czynności jednocześnie, nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Zobacz, w jaki sposób wyplątać się z tej sieci i na nowo cieszyć się życiem offline.

spis treści

1. Zgubny wpływ technologii na nasz organizm

Wydaje ci się, że jeżeli podejmiesz się kilku zadań jednocześnie, szybciej się z nimi uporasz? Otóż jesteś w ogromnym błędzie. Badania dowiodły, że o wiele bardziej efektywne są osoby, które ze swoich obowiązków wywiązują się stopniowo. Dzięki temu, w przeciwieństwie do wielozadaniowców, nie mają problemu z selekcjonowaniem informacji – z łatwością wychwytują te, które rzeczywiście są im przydatne, co pozwala im zaoszczędzić mnóstwo tak cennego czasu. Okazuje się także, że chęć wywiązania się ze zbyt dużej liczby zadań w krótkim czasie, wywołuje stres zagrażający prawidłowemu funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego. Uzależnienie do technologii skutecznie ogłupia nasz mózg, odbierając mu umiejętność właściwej interpretacji mimiki i gestów. Żyjemy w świecie cyfrowego skrótu, który niekoniecznie przekłada się na relacje po drugiej stronie monitora. Zatrata umiejętności odczytywania aktów komunikacji niewerbalnej sprawia, że problemem staje się najzwyklejsza rozmowa.

2. Jak odłączyć się od sieci?

Po pierwsze, postaraj się cieszyć daną chwilą i nie informować na bieżąco o tym, co w danym momencie robisz za pośrednictwem portali społecznościowych. Znajomi prawdopodobnie poradzą sobie bez kolejnego postu dotyczącego randki czy koncertu, na którym akurat jesteś. Zamiast myśleć o wrzuceniu zdjęcia, postaraj się po prostu zapamiętać ważną dla ciebie chwilę. Pomyśl, co możesz przegapić, skupiając się na tweetowaniu, zamiast na towarzystwie ważnej dla ciebie osoby?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Aranżując przestrzeń swojego mieszkania, zwróć uwagę na to, by pozostała w nim sfera bez wi-fi. Najlepszym miejscem będzie sypialnia. Postaraj się, aby ostatnią rzeczą, jaką oglądasz przed snem, nie był wyświetlacz smartfona czy ekran telewizora. To pomoże ci się wyciszyć i pozytywnie wpłynie na jakość snu.

Naukowcy z Harvardu udowodnili, że negatywne skutki oddziaływania technologii na funkcjonowanie naszego mózgu skutecznie ograniczają różnego rodzaju gry umysłowe, zwłaszcza te, które wymagają umiejętności myślenia analitycznego. Przydatna okazuje się także krótka drzemka, dzięki której nasz mózg może się zregenerować.

Aby dowiedzieć się, czy jesteś uzależniony od nowinek technicznych, odpowiedz sobie na kilka prostych pytań. Zastanów się, jak często zdarza ci się wykorzystywać tego typu urządzenia, by zapomnieć o problemach. Ile razy korzystanie z komputera zakłóciło twoje spotkanie ze znajomymi? Czy wyprowadzają cię z równowagi ludzie, którzy mówią do ciebie, kiedy akurat surfujesz po sieci? A może twoi znajomi i członkowie rodziny skarżą się, że gadżety stały się dla ciebie ważniejsze od nich? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco, być może wcale nie panujesz nad techniką – możliwe, że to ona zawładnęła tobą.

Nie pozwólmy, by nowinki techniki zastąpiły nam towarzystwo ludzi. Utrzymanie relacji z drugą osobą często może z powodzeniem obyć się bez pośrednictwa gadżetów. Wystarczy tylko odrobina chęci i dobrej woli.

Na temat uzależnień od technologii rozmawiają nasi forumowicze. Sprawdź, co myślą na ten temat.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czy jesteś uzależniony od komputera?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze