Suplement długowieczności? Może znacząco wydłużyć długość życia
Wyniki badań, które zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma "Science", rzucają nowe światło na związek między tauryną a procesem starzenia. Co to dla nas oznacza? Tauryna może się okazać suplementem na długowieczność.
1. Suplementacja tauryną a długość życia myszy
W eksperymentach na myszach, które otrzymywały suplementację tauryny, odnotowano znaczący wzrost mediany długości życia – o 10-12 proc. Co więcej, oczekiwana długość życia myszy, która zazwyczaj wynosi około 28 miesięcy, w grupie suplementowanej tauryną wydłużyła się o 18-25 proc.
To nie wszystko. Suplementacja wpłynęła na poprawę stanu zdrowia różnych organów myszy – kości, mięśni, trzustki, mózgu i jelit. Znacząco zredukowała również stan zapalny i zmniejszyła objętość tkanki tłuszczowej. Podobne efekty zaobserwowano również w badaniach przeprowadzonych na małpach.
2. Tauryna u ludzi
W organizmie ludzkim tauryna odgrywa wiele ról. Jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz mięśniowego. Uczestniczy także w procesach regulacji bilansu wodno-elektrolitowego i stabilizacji błon komórkowych, pełni funkcję neuroprzekaźnika oraz działa jako regulator stężenia wapnia wewnątrz komórek.
Ludzie pozyskują taurynę na dwa sposoby: poprzez syntezę w organizmie oraz spożywanie określonego jedzenia. Tauryna znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby i owoce morza, mleko).
Naukowcy zwracają uwagę, że niższe stężenia tauryny mogą być związane z różnymi schorzeniami przyspieszającymi proces starzenia, w tym z:
- przewlekłym stanem zapalnym,
- nadwagą,
- otyłością brzuszną,
- podwyższonym poziomem glukozy,
- cukrzycą,
- nadciśnieniem tętniczym,
- chorobami wątroby.
Jako że zwiększenie stężenia tauryny poprzez suplementację w badaniach na zwierzętach wiązało się z wydłużeniem życia oraz poprawą ogólnego stanu zdrowia, naukowcy sugerują, że niedobór tauryny może być jednym z czynników przyspieszających proces starzenia.
Aby potwierdzić te wyniki w kontekście ludzkim, niezbędne są długoterminowe i precyzyjnie kontrolowane badania nad suplementacją tauryny, z uwzględnieniem jej wpływu na długość życia i ewentualne skutki zdrowotne takiej interwencji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.