Trwa ładowanie...

Suplement długowieczności? Może znacząco wydłużyć długość życia

Avatar placeholder
Milena Górecka 19.03.2024 13:55
Tauryna może wpłynąć na długość życia
Tauryna może wpłynąć na długość życia (Getty Images)

Wyniki badań, które zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma "Science", rzucają nowe światło na związek między tauryną a procesem starzenia. Co to dla nas oznacza? Tauryna może się okazać suplementem na długowieczność.

spis treści

1. Suplementacja tauryną a długość życia myszy

W eksperymentach na myszach, które otrzymywały suplementację tauryny, odnotowano znaczący wzrost mediany długości życia – o 10-12 proc. Co więcej, oczekiwana długość życia myszy, która zazwyczaj wynosi około 28 miesięcy, w grupie suplementowanej tauryną wydłużyła się o 18-25 proc.

To nie wszystko. Suplementacja wpłynęła na poprawę stanu zdrowia różnych organów myszy – kości, mięśni, trzustki, mózgu i jelit. Znacząco zredukowała również stan zapalny i zmniejszyła objętość tkanki tłuszczowej. Podobne efekty zaobserwowano również w badaniach przeprowadzonych na małpach.

2. Tauryna u ludzi

Zobacz film: "Nadwaga i alkohol. Lekarz punktuje Polaków"

W organizmie ludzkim tauryna odgrywa wiele ról. Jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz mięśniowego. Uczestniczy także w procesach regulacji bilansu wodno-elektrolitowego i stabilizacji błon komórkowych, pełni funkcję neuroprzekaźnika oraz działa jako regulator stężenia wapnia wewnątrz komórek.

Ludzie pozyskują taurynę na dwa sposoby: poprzez syntezę w organizmie oraz spożywanie określonego jedzenia. Tauryna znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby i owoce morza, mleko).

Naukowcy zwracają uwagę, że niższe stężenia tauryny mogą być związane z różnymi schorzeniami przyspieszającymi proces starzenia, w tym z:

Jako że zwiększenie stężenia tauryny poprzez suplementację w badaniach na zwierzętach wiązało się z wydłużeniem życia oraz poprawą ogólnego stanu zdrowia, naukowcy sugerują, że niedobór tauryny może być jednym z czynników przyspieszających proces starzenia.

Aby potwierdzić te wyniki w kontekście ludzkim, niezbędne są długoterminowe i precyzyjnie kontrolowane badania nad suplementacją tauryny, z uwzględnieniem jej wpływu na długość życia i ewentualne skutki zdrowotne takiej interwencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze