Trwa ładowanie...

Śmieć z powodu zakrzepicy po AstraZenece? "Jest równie prawdopodobna, jak śmierć od uderzenia piorunem"

Avatar placeholder
04.07.2021 13:41
Szczepienia przeciw COVID-19. Śmieć z powodu zakrzepicy po AstraZenece? Ryzyko jest podobne do ryzyka śmierci od uderzenia pioruna
Szczepienia przeciw COVID-19. Śmieć z powodu zakrzepicy po AstraZenece? Ryzyko jest podobne do ryzyka śmierci od uderzenia pioruna (East News)

Według Australijskiego Biura Statystycznego (ASB) ryzyko zgonu po szczepionce AstraZeneca z powodu zespołu zakrzepicy z małopłytkowością (TTS) jest równie prawdopodobne, jak ryzyko śmierci z powodu pioruna. Wynosi 0,5 na milion, kiedy ryzyko zgonu w wypadku samochodowym - aż 28 na milion. - Błędne postrzeganie prawdopodobieństwa TTS jest jednym z głównych powodów, dla których wielu waha się przed otrzymaniem szczepionki AstraZeneca - podkreśla prof. Hassan Vally.

spis treści

1. Naukowcy: Prędzej można zginąć pod kołami samochodu niż od szczepionki

Australijskie Biuro Statystyczne przeprowadziło analizę porównawczą, aby pokazać, że szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca są bezpieczne.

Prędzej można zginąć pod kołami samochodu, niż od szczepionki
Prędzej można zginąć pod kołami samochodu, niż od szczepionki (Getty Images)
Zobacz film: "Andrusiewicz o skuteczności szczepionki AstraZeneca"

Jak okazuje się ryzyko zgonu z powodu zespołu zakrzepicy z małopłytkowością (TTS) wynosi 0,5 na milion i jest tylko nieznacznie wyższe od ryzyka zgonu od uderzenia pioruna, które wynosi 0,4 na milion.

Z kolei ryzyko śmierci w wypadku samochodowym wynosi aż 28 na milion, a ryzyko śmierci z rąk drugiej osoby - 16 na milion.

Prawdopodobieństwo utonięcia lub śmierci pieszego w wypadku wynosi 8 na milion, co jest również znacznie wyższe niż ryzyko śmierci spowodowane komplikacjami po przyjęciu szczepionki AstraZeneca.

W porównaniu z uprawianiem sportów ekstremalnych ryzyko śmierci z powodu TTS jest 4 razy mniejsze niż w wypadku podczas skoku na bungee. Podobnie ryzyko przy wspinaczce skałkowej, maratonach, nurkowaniu i wspinaczce górskiej jest także znacznie wyższe.

2. "Błędy poznawcze powodują, że widzimy zdarzenia jako bardziej prawdopodobne niż są w rzeczywistości"

Jak zaznaczył prof. Hassan Vally z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne, błędy w postrzeganiu ryzyka, czyli błędy poznawcze powodują, że widzimy zdarzenia jako bardziej prawdopodobne niż są w rzeczywistości.

"Może to prowadzić nas do podejmowania decyzji, takich jak niezaszczepienie się, co mogłoby potencjalnie uratować nam życie. A błędne postrzeganie prawdopodobieństwa TTS jest jednym z głównych powodów, dla których wielu waha się przed otrzymaniem szczepionki AstraZeneca – napisał. - Ryzyko śmierci z powodu TTS po pierwszej dawce szczepionki AstraZeneca jest podobne do ryzyka śmierci od pioruna w ciągu roku w Australii. I to blednie w porównaniu z innymi zagrożeniami, takimi jak ryzyko śmierci w wypadku samochodowym. Kiedy więc w pełni docenisz, jak małe jest ryzyko TTS, decyzja o zastosowaniu szczepionki AstraZeneca w celu ochrony siebie i innych staje się znacznie łatwiejsza do podjęcia" - dodał prof. Vally.

3. Australia wprowadza ograniczenia w stosowaniu szczepionki AstraZeneca

Wcześniej minister zdrowia Greg Hunt poinformował, że Australia zaleci ograniczenie stosowania szczepionki firmy AstraZeneca przeciw COVID-19 tylko do osób powyżej 60. roku życia. Decyzja ta była podyktowana przypadkami zakrzepów krwi u młodszych osób.

W Australii podano dotąd 3,3 mln dawek szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca, wśród nich zarejestrowano 60 przypadków zakrzepów krwi, dwie osoby zmarły - wynika z oficjalnych danych.

"Rząd stawia bezpieczeństwo ponad wszystko" - podkreślił minister. "Dzisiejsza aktualizacja polityki bazuje na nowych dowodach wskazujących na wyższe ryzyko bardzo rzadkiej dolegliwości (małopłytkowość) występującej wśród osób w wieku 50-59 lat" - dodał.

Jest to kolejne przesunięcie limitu wiekowego dla tej szczepionki. W kwietniu 2021 roku jej stosowanie ograniczono do osób powyżej 50. roku życia.

Zobacz również: Wariant Delta może atakować jelita. Lekarze ostrzegają: Łatwo pomylić te objawy COVID-19 z grypą żołądkową

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze