Sztuczna nerka pojawi się na rynku jeszcze w tej dekadzie

Tysiące ludzi z chronicznymi chorobami nerek utrzymują się przy życiu jedynie dzięki maszynom do dializ, które przykuwają ich do szpitalnego łóżka na całe godziny. Osoby te może wkrótce czekać wielka ulga, ponieważ na rynku pojawi się pierwsza funkcjonalna sztuczna nerka wielkości zaciśniętej pięści. Nastąpi to prawdopodobnie pod koniec tej dekady.

Sztuczna nerka, tworzona obecnie w Stanach Zjednoczonych, musi przejść serię testów bezpieczeństwa i wydajności. Naukowcy będą ją testować na setkach pacjentów w całym kraju, zanim zostanie ona zatwierdzona przez Federalną Administrację Lekową. Urządzenie będzie można wszczepić do nadbrzusza, i ma ono być napędzane siłą naszego serca.

Zadaniem sztucznej nerki będzie filtrowanie krwi i wykonywanie innych funkcji odpowiednich dla nerek, w tym produkcji hormonów i pomocy w utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia krwi. W przeciwieństwie do konwencjonalnej dializy, która jedynie filtruje toksyny z krwi, sztuczna nerka wyposażona jest w membranę która filtruje krew i bioreaktor składający się z żywych komórek nerkowych.

"Nasze urządzenie będzie w pełni sprawną nerką, ponieważ przejmie wszystkie zadania, które wykonywać musi ten narząd" - powiedział dr Shuvo Roy, współwynalazca urządzenia, na charytatywnej gali fundacji Tanker.

W finalnym etapie chronicznej choroby nerek, nie są one już wstanie usunąć wymaganej ilości toksyn, odpadków oraz nadmiaru płynów z ciała. Wtedy, pacjenci są już zdani na dializę, czasem nawet do trzech razy tygodniowo.

Muszą oni oczekiwać na przeszczep nerki, co niekiedy może trwać bardzo długo. Coraz powszechniejsze zachorowania na cukrzycę i nadciśnienie sprawiają, że coraz więcej osób choruje na chroniczną chorobę nerek.

Jak dbać o nerki?

Prawidłowe funkcjonowanie nerek ma niebagatelne znaczenie dla kondycji całego organizmu. Ich rola polega między innymi na tym, że są one narządem wydalniczym,...

Koszty dializ, przeszczepu i leczenia pacjentów z chroniczną chorobą nerek są olbrzymie. Każdego roku coraz większa ilość osób umiera na choroby nerek, do których najczęściej przyczyniają się cukrzyca i nadciśnienie. Wielu pacjentów czeka bardzo długo na przeszczep nerki, ponieważ listy osób oczekujących na narząd mają po kilka tysięcy pozycji.

"Pozyskanie organu do przeszczepu to trudny i długi proces, co sprawia, że wielu pacjentów w końcowym stadium chronicznej choroby nerek skazanych jest na dializy, które niemal uniemożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie" - mówi nefrolog Georgie Abraham.

Chociaż nie jest on w stanie podać dokładnego kosztu sztucznej nerki, która wkrótce może pojawić się na rynku, twierdzi, że będzie to dużo mniejsza kwota niż koszt zwykłych, regularnych dializ lub przeszczepu.

Nerki to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Odpowiedzialne są one za oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów pozostałych po procesie przemiany materii.

Choroby nerek bardzo często rozwijają się podstępnie, bez wyraźnych symptomów, a ich przyczynami mogą być cukrzyca oraz nadciśnienie. W Polsce, dzięki rozwijającej się transplantologii, obecnie dializuje się coraz mniej pacjentów.

Rafał Szewczyk, 8 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości

Test na krew utajoną w kale (WIDEO)

Test na krew utajoną w kale (WIDEO) Odtwórz wideo

na raka jelita grubego zwiększa się, by osiągnąć szczyt w 8. dekadzie życia. Rokowania w raku jelita grubego zależą od stopnia zaawansowania nowotworu

Tańce latynoamerykańskie

Mambo (WIDEO)

Mambo (WIDEO) Odtwórz wideo

dekadzie XX wieku. Następnie cha-cha - najmłodszy taniec latynoamerykański wykonywany w metrum parzystym 4/4, wyparła mambo. Obecnie taniec wraca

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Mleko z groszku - zdrowa alternatywa dla nietolerujących laktozy

Mleko z groszku - zdrowa alternatywa dla nietolerujących laktozy

, które np. uzyskuje się z soi, migdałów, kokosa czy nasion konopi. Być może kolejnym hitem będzie mleko z groszku, które za chwilę pojawi się na rynku. Ponoć (...) Nowy superfood? Czy pamiętacie te czasy, kiedy na rynku...

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Czego nie wiesz o nerkach?

Czego nie wiesz o nerkach?

narządach? Lewa nerka znajduje się kilka centymetrów wyżej niż prawa (1,5-3 cm) Nerki są organem parzystym, co nie oznacza, że zawsze mają taką samą wielkość (...) . Całkiem naturalne jest to, że lewa nerka zlokalizowana...