Trwa ładowanie...

Tajemnicza dolegliwość atakuje w nocy. Polscy lekarze są na tropie odkrycia jej przyczyny

Badania:  Pacjenci z niedoczynnością tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto cechują się ponad 2,5-krotnie większym ryzykiem rozwoju zespołu niespokojnych nóg
Badania: Pacjenci z niedoczynnością tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto cechują się ponad 2,5-krotnie większym ryzykiem rozwoju zespołu niespokojnych nóg (Getty Images)

Zespół niespokojnych nóg może dotykać nawet co czwartego Polaka. Jego dokładne przyczyny nadal nie są jasne, ale polscy lekarze wpadli na pewien trop. Z ich analizy wynika, że pacjenci z niedoczynnością tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto cechują się ponad 2,5-krotnie większym ryzykiem rozwoju zespołu niespokojnych nóg (RLS), niż osoby bez chorób tarczycy.

spis treści

1. Przyczyny rozwoju zespołu niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg (RLS) jest zaliczany do zaburzeń o podłożu neurologicznym. Pacjenci narzekają na uczucie ciężkości, zmęczenie i właśnie wrażenie "niespokojnych" nóg, zwłaszcza w czasie spoczynku lub snu.

To wywołuje potrzebę nieustannego poruszania kończynami, wstawania, chodzenia. W efekcie pacjenci są chronicznie zmęczeni, bo przerywany sen utrudnia prawidłową regenerację organizmu. Nadal nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny rozwoju choroby, pod uwagę brane są m.in. predyspozycje genetyczne.

Zobacz film: "Nietypowe objawy niedoboru selenu"
Zespół niespokojnych nóg dotyka od 7 do 24 proc. populacji
Zespół niespokojnych nóg dotyka od 7 do 24 proc. populacji (Getty Images)

- Geneza rozwoju tego zespołu nie jest do końca jasna, dlatego jest przedmiotem wielu badań naukowych. Najczęściej wspomina się o zaburzeniach gospodarki żelazowej, zwłaszcza w ośrodkowym układzie nerwowym, wpływających negatywnie na układ dopaminergiczny. Jest to układ odpowiadający głównie za motorykę naszego organizmu, a zatem jego zaburzenie będzie dawać tak czuciowe, jak i ruchowe objawy zespołu niespokojnych nóg. Zaburzenia w obrębie gospodarki żelazowej, które są dość powszechne w chorobach autoimmunologicznych, choć oczywiście nie tylko w nich, mogą mieć zatem duży wpływ - wyjaśnia lek. Szymon Suwała z Katedry Endokrynologii i Diabetologii CM UMK w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

- W wielu pracach wysuwa się przypuszczenie, że RLS może być jedną z wielu chorób o podłożu autoimmunologicznym - badania w tej materii jednak trwają. RLS poprzez utrudnianie wypoczynku i snu, w znaczący sposób pogarsza jakość życia. Wiąże się z 2,5-5 razy większą częstością występowania ciężkich zaburzeń depresyjnych, a także 2,7-4 razy większym ryzykiem myśli i tendencji samobójczych niż u osób zdrowych - dodaje ekspert.

2. Hashimoto a zespół niespokojnych nóg

Medyk postanowił zweryfikować, czy zespół niespokojnych nóg może mieć związek z chorobami tarczycy. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Biomedicines". Jak zauważa doktor Suwała, problem znacznie częściej występuje w krajach europejskich, niż w Azji.

- Dotyka od 7 do 24 proc. ludzi, jednak część stanów klinicznych i chorób cechuje się większym jego ryzykiem. W tej grupie są: ciężarne, osoby w wieku podeszłym, pacjenci z niewydolnością nerek, czy też - jak właśnie pokazały wyniki badania opublikowanego przez nas w czasopiśmie "Biomedicines" - osoby chorujące na niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, to jest w przebiegu choroby Hashimoto - wyjaśnia lekarz.

Analiza obejmująca grupę 237 pacjentów wykazała, że osoby z niedoczynnością tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto miały wyższe ryzyko rozwoju zespołu niespokojnych nóg, niż osoby zdrowe.

- Nie zaskoczyło nas to szczególnie, bo pacjenci skarżą się na tego typu objawy. To było zresztą iskrą do rozpoczęcia badań. Nasi pacjenci z RLS i chorobami tarczycy cechowali się przede wszystkim mniejszą objętością gruczołu, nieco gorszą funkcją wątroby oraz niższym stężeniem magnezu we krwi - zaznacza lekarz. - Jeżeli u pacjenta identyfikujemy zespół niespokojnych nóg, myślę, że warto zweryfikować u niego kwestie niedoborów żelaza, magnezu, jakość funkcjonowania nerek, dobrostan wątroby, ale jak się okazuje, być może również ewentualne zaburzenia funkcji tarczycy - dodaje doktor Suwała.

3. Jakie mogą być objawy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy znacznie częściej dotyczy kobiet. Typowymi objawami są nagłe zmiany nastroju, zaburzenia pamięci, przyrost masy ciała. Pacjentki często cierpią też na zaburzenia miesiączkowania. Ekspert przypomina, że niedoczynność tarczycy może wywołać bardzo szerokie spektrum dolegliwości - począwszy od osłabienia do zaburzeń depresyjnych.

- Objawami niedoczynności może być nadmierna senność, wypadanie włosów, łamliwe paznokcie, sucha, szorstka skóra. Mogą też występować objawy neurologiczne, takie jak mononeuropatie, czyli uszkodzenia w obrębie pojedynczych nerwów, czego objawem może być np. zespół cieśni nadgarstka - tłumaczy lek. Suwała. - Przy niedoczynności chorzy mają też problem z zaparciami, a w przypadku osób starszych - mogą to być nawet zaparcia prowadzące do niedrożności jelit. Objawów jest mnóstwo. Warto obserwować swój organizm - podsumowuje lekarz.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze