Trwa ładowanie...

Koronawirus w Izraelu. Takiego tempa szczepień nie ma żaden inny kraj. Na czym polega ich sukces?

Izrael światowym rekordzistą w tempie szczepień przeciw COVID-19
Izrael światowym rekordzistą w tempie szczepień przeciw COVID-19 (Getty Images)

Izrael jest absolutnym rekordzistą w kategorii tempa szczepień. Zaczęli szczepić przeciw koronawirusowi 19 grudnia, po półtora miesiąca pierwszą dawkę preparatu podano 3 mln obywateli, z czego 1,7 mln dostało również drugą dawkę preparatu. To oznacza, że do końca stycznia zaszczepiono tam ponad 34,74 proc. społeczeństwa, w Polsce - 2,53 proc.

spis treści

1. Plan Izraela: do lata wszyscy mieszkańcy będą zaszczepieni

"Jeden mały zastrzyk dla człowieka, wielki krok dla zdrowia wszystkich Izraelczyków" – mówił premier Benjamin Netanjahu, który 19 grudnia został zaszczepiony jako pierwsza osoba w kraju. W zasadzie od samego początku Izrael jest podawany jako wzór zarówno w tempie, jak i logistyce procesu szczepień. Widać, że wszelkie siły i środki zostały nakierowane na to, by jak najszybciej udało im się przejąć kontrolę nad epidemią.

Prof. Krzysztof J. Filipiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzył ranking, w którym wymienia 10 najważniejszych przyczyn sukcesu Izraela, z których mogą brać przykład inne państwa.

Zobacz film: "Czy Polska powinna kupić chińską szczepionkę? Prof. SImon odpowiada"

- Na 100 obywateli Izraela przypada już 54,7 szczepionki - to absolutny rekord świata, dystansujący Zjednoczone Emiraty Arabskie - podkreśla profesor.

Zdaniem eksperta Izrael ma jasno określony cel. Chcą być pierwszym państwem, które zakończy pandemię.

"Izrael szczepi masowo - nie w szpitalach, nie w przychodniach, ale głównie w wielkich namiotowych centrach szczepień, obsługiwanych przez przeszkolonych paramedyków, wojskowych, pielęgniarki, z uproszczona kwalifikacją lekarską, a nawet w punktach drive-thru. Izrael szczepi najszybciej - w ciągu 6 tygodni zaszczepiono 1/3 obywateli kraju; z 9,3 miliona populacji przez 6 tygodni zaszczepiono 3 mln mieszkańców, z czego 1,7 miliona jest już po drugiej dawce; dziennie w tym kraju podaje się nawet 150 tys. szczepień" - podkreśla w poście umieszczonym na Facebooku prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog klinicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Dla porównania w Polsce w tym czasie udało się podać 14 tys. szczepionek (dziesięć razy mniej w cztery razy większym kraju...). Takie tempo szczepień w Izraelu oznacza, że kraj ten wyszczepi wszystkich obywateli do maja-czerwca 2021 r. i będzie pierwszym krajem na świecie bezpiecznym turystycznie w wakacje - dodaje lekarz.

(https://ourworldindata.org/)

Profesor przypomina, że Izrael zdecydował się na zakup szczepionki Pfizera, za którą, jak wynika z nieoficjalnych informacji, zapłacił dwukrotnie więcej niż Unia Europejska. W pierwszej kolejności preparat mają dostać osoby z tzw. grupy ryzyka zwiększonej śmiertelności w COVID-19, oni mają być "wyszczepieni" do marca.

Lekarz zwraca uwagę na to, że już teraz widać tam pierwsze efekty masowych szcepień - do szpitali trafia mniej osób powyżej 60. roku życia. "Co interesujące już pierwsza dawka szczepionki Pfizer/BioNTech po 13-21 dniach, w grupie osób w wieku 60+, daje 60 proc. zmniejszenie ryzyka infekcji" - podkreśla ekspert.

Profesor zauważa, że to jedyny kraj na świecie, w którym wydano zalecenie, żeby szczepionkę podawać również nastolatkom powyżej 16. roku życia orz kobietom w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Zobacz także: Szczepienia przeciwko COVID-19. Skuteczność pierwszej dawki preparatu Pfizera mniejsza niż się spodziewano

2. Tajemnica sukcesu izraelskiego programu szczepień

- Nie zdecydowano się na żadne "zapisy"/"umawianie się"/"rejestrację" jak w nieszczęsnym polskim systemie szczepień; ponieważ każdy obywatel należy do określonej kasy chorych (tak jak u nas - każdy ma lekarza rodzinnego) - we właściwym czasie - zależnym od wieku czy grupy ryzyka - obywatel otrzymuje wiadomość tekstową od swojej kasy chorych, kiedy i gdzie może być zaszczepiony. Mimo traktowania priorytetowo grup wiekowych, zadbano, aby żadna dawka się nie zmarnowała - stąd też od początku szczepiono również osoby między 40-60 rokiem życia, z reguły pod koniec dnia, gdy wyczerpała się lista osób, które miały się zgłosić na szczepienia, a obecnie rozpoczęto planowo szczepienia osób 40-60, za chwilę również osób poniżej 40. roku życia - opisuje prof. Krzysztof J. Filipiak.

Ekspert przypomina, że mimo zaangażowania tak dużych środków w program szczepień, nadal jest wykonywanych dużo testów wykrywających zakażenia - 1 134 091 na 1 mln populacji.

- Polska to w chwili obecnej 86. miejsce na świecie w tym samym rankingu - pomiędzy Martyniką i Mauritiusem z kompromitującą liczbą 228 422 testów na milion mieszkańców - alarmuje lekarz.

3. "My kierowaliśmy się efektywnością, wygodą oraz bezpieczeństwem pacjenta" - mówi szef KPRM Michał Dworczyk

Pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk tłumaczy, że Polska nie chciała naśladować Izraela w sposobie organizacji punktów szczepień i wybraliśmy własną drogę.

- My przyjęliśmy system mieszany. Były dyskusje, jaki system powinien funkcjonować. Były osoby, które podawały przykład Izraela, gdzie są duże punkty szczepień i w oparciu o nie powinniśmy ten program realizować - mówił szef KPRM Michał Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. - My kierowaliśmy się efektywnością i wygodą oraz bezpieczeństwem pacjenta, to znaczy oczywiście stworzyliśmy system szpitali węzłowych oraz szpitali tymczasowych - to są duże punkty szczepień, tam jest obsługiwanych wielu pacjentów. Ale też stworzyliśmy tysiące punktów małych - w POZ-etach, w różnego rodzaju firmach prowadzących działalność leczniczą, gdzie pacjenci mają blisko. Chodziło nam o tę łatwość dostępu do takich punktów szczepień, więc wybraliśmy ten system mieszany, po to, by być jak najbliżej mieszkańca i aby to było jak najwygodniejsze i jak najmniej uciążliwe dla każdego Polaka - dodaje pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Jakie są efekty? Dane dobrze oddaje wykres dostępny na: ourworldindata.org/covid-vaccinations. Polska zaczęła szczepić mieszkańców tydzień później niż Izrael.

(https://ourworldindata.org/)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze