Trwa ładowanie...

Taniec może spowolnić postęp choroby Parkinsona. Zaskakujące wyniki badań

 Katarzyna Gałązkiewicz
15.07.2021 15:54
Taniec zahamować  postęp choroby Parkinsona. Zaskakujące wyniki badań
Taniec zahamować postęp choroby Parkinsona. Zaskakujące wyniki badań (Getty Images)

Naukowcy z Kanady przez 3 lata prowadzili badania, w których analizowali wpływ tańca na pacjentów z chorobą Parkinsona. Doszli do wniosku, że taniec do jakiejkolwiek muzyki aktywuje te części mózgu, które odpowiadają za kontrolę motoryczną. Pacjenci dzięki regularnym tańcom mogą zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

spis treści

1. Jak taniec może pomagać pacjentom z chorobą Parkinsona?

"Nasze badanie pokazuje, że trening z tańcem i muzyką może spowolnić rozwój choroby Parkinsona i znacząco poprawić komfort życia chorych" – informuje dr Joseph Francis Desousa z York University w Toronto, kierownik badań.

W badaniach wzięło udział 16 pacjentów chorych na łagodną lub umiarkowaną postać Parkinsona. Średnia wieku chorych wynosiła 69 lat. Zajęcia taneczne odbywały się raz w tygodniu przez ponad godzinę. Tańczono w różnych stylach takich jak: taniec towarzyski, balet, taniec nowoczesny czy ludowy. Po ćwiczeniach tanecznych każdy z uczestników badań wypełniał ankietę dotyczącą różnych aspektów związanych z parkinsonem i codziennym funkcjonowaniem z chorobą.

Seniorzy zauważyli u siebie znaczną poprawę:

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"
  • rzadziej cierpieli na zaburzenia mowy,
  • obserwowali mniej problemów z drżeniem kończyn,
  • łatwiej było im zachowywać równowagę,
  • nie mieli też trudności z koordynowaniem ruchów.
Taniec spowolnić postęp choroby Parkinsona. Zaskakujące wyniki badań
Taniec spowolnić postęp choroby Parkinsona. Zaskakujące wyniki badań (Getty Images)

2. Taniec znacząco ogranicza postęp choroby Parkinsona

Efekty tańca w przypadku osób chorych na Parkinsona naukowcy porównują do treningów interwałowych. Ćwiczenia w rytm muzyki mogą mieć znaczący wpływ na mózg chorych. Zwiększa się poziom białek, które chronią mózg przed dalszą neurodegeneracją związaną z chorobą.

"Badanie to obejmowało tylko osoby z łagodnym lub umiarkowanym parkinsonem, a zatem wnioski dotyczą tylko osób, u których już zdiagnozowano tę chorobę. Nie ma dowodów na to, że taniec ogranicza samo ryzyko zachorowania. Jednak dla pacjentów z rozpoznanym parkinsonem uzyskane wyniki wskazują na spowolnienie postępu choroby i mogą być dodatkową, niefarmakologiczną opcją do wspomagania leczenia" – zaznacza dr Christine M. Stahl z Fresco Institute for Parkinson's and Movement Disorders w Nowym Jorku.

Do dziś nie wiadomo, jakie są przyczyny zachorowalności na to schorzenie. Przyjęło się, że chorobę Parkinsona mogą powodować m.in. czynniki genetyczne i środowiskowe. Nie bez znaczenia jest także stres, przebyte infekcje, które doprowadzają do uszkodzenia i obumierania w mózgu neuronów produkujących dopaminę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze