Trwa ładowanie...

Ten szczegół zwrócił uwagę mediów. Rak i tajne operacje? Szef CIA komentuje doniesienia

 Karolina Rozmus
23.07.2022 09:40
19 lipca Putin pojawił się w Teheranie
19 lipca Putin pojawił się w Teheranie (Getty Images)

Spekulacje na temat domniemanych chorób przywódcy Rosji nie ustają od co najmniej kilku lat, ale od momentu inwazji Rosji na Ukrainę wyraźnie przybrały na sile. Nowotwory, domniemane operacje, którym poddawał się Putin, problemy ze wzrokiem... A co tak naprawdę mu dolega? Szef CIA William Burns ucina dyskusje jednym komentarzem.

spis treści

1. Choroba psychiczna, rak czy parkinsonizm?

Podczas ostatniej wizyty w Teheranie, 70-letni Władimir Putin zeskoczył żwawo ze schodka trapu samolotu. Jednak chwilę przed tym, jak przywitał się z irańskimi dygnitarzami, widoczne było, że wyraźnie kuleje.

19 lipca Putin pojawił się w Teheranie
19 lipca Putin pojawił się w Teheranie (Getty Images)
Zobacz film: "Nietypowe objawy raka tarczycy"

To ponownie podsyciło ciekawość i spekulacje na temat stanu zdrowia Rosjanina. Na przestrzeni miesięcy media z różnych części świata bacznie przyglądały się zachowaniu Putina, na tej podstawie spekulując, że cierpi na nowotwór mózgu, chorobę Parkinsona, a nawet, że zażywa sterydy. Przyczyn agresji na Ukrainę ze strony Rosji upatrywano z kolei w chorobach psychicznych czy zaburzeniach spowodowanych stosowaniem anabolików. W rzeczywistości jednak dyskusje na temat problemów zdrowotnych rosyjskiego prezydenta trwają od lat.

W rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic i członek zarządu oddziału Wielkopolsko-Lubuskiego PTN wskazuje, że już w 2016 roku zastanawiano się nad tym, dlaczego Putin podróżuje w asyście m.in. anestezjologa, neurochirurga czy specjalisty chorób zakaźnych.

- Jesienią tego samego roku pojawiły się pierwsze doniesienia o podejrzeniu nowotworu u Putina. Z uwagi na domniemane częste wizyty chirurga onkologicznego i laryngologów mówiono wtedy o nowotworze tarczycy. Na początku 2018 roku w szczycie kampanii prezydenckiej odnotowano również podejrzane, nagłe, dwutygodniowe zniknięcie przywódcy; tłumaczone wtedy przeziębieniem – opowiada neurolog.

- W lutym 2022 roku Putin odbył oficjalne spotkanie z Emmanuelem Macronem - prezydentem Francji – tłumaczy ekspert i dodaje, że wtedy sugerowano, że Putin chce zamaskować objawy COVID-19.

Mówi, że te spekulacje nasiliły się niedługo po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

- Za przyczynę przytaczano tu różne domniemane choroby nowotworowe. Pojawiły się również doniesienia o tym, że przywódcy Federacji Rosyjskiej pozostały trzy lata życia – komentuje dr Hirschfeld.

Zdaniem lekarza nie ma jednak żadnych powodów, by móc z całą pewnością stawiać tezy dotyczące kiepskiego stanu zdrowia Putina.

To potwierdzają również słowa szefa amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (ang. Central Intelligence Agency, CIA).

2. Problemy Putina ze zdrowiem to tylko plotki?

- Istnieje wiele plotek na temat zdrowia prezydenta Putina. O ile wiemy, jest zdrowy, a doniesienia nie mają podstaw. Jednak nie jest to formalny osąd wywiadowczy – cytuje słowa Burnsa podczas Aspen Security Forum w Kolorado BBC.

Kreml odcina się od spekulacji związanych z kondycją rosyjskiej głowy państwa, choć pojawiła się hipoteza, że plotki o tym, jakoby Putin był śmiertelnie chory, są częścią rosyjskiej propagandy.

Nie zostały one potwierdzone, nie wiadomo też, czemu miałyby służyć. Zwłaszcza że pod koniec czerwca 2022 r. Dymitr Pieskow, rzecznik prasowy Putina uciął te spekulacje ironicznym komentarzem.

- Zobacz jego wystąpienie podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu, gdzie przemawiał przez dłuższy czas, a potem wziął udział w dyskusji panelowej. Czy chora osoba byłaby w stanie zachowywać się w taki sposób? – mówi w rozmowie z NBC.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze