Trwa ładowanie...

Teraz powikłania dotyczą także młodych. Dr Karauda: Jedna z najgorszych śmierci, jakie można sobie wyobrazić

 Karolina Rozmus
18.07.2021 14:44
Powikłania po COVID u młodych
Powikłania po COVID u młodych (GettyImages)

Nowe badanie brytyjskich naukowców wskazuje, że powikłania po COVID-19 nie są problemem jedynie osób po 50. roku życia. Również młodzi ludzie cierpią z powodu uszkodzeń narządów wewnętrznych – płuc, nerek czy mięśnia sercowego. Może się więc okazać, że czwarta fala właśnie dla młodych okaże się wyjątkowym zagrożeniem.

spis treści

1. Powikłania u młodych

Dotychczas groźne powikłania w postaci uszkodzenia płuc, nerek czy mięśnia sercowego wiązano przede wszystkim z pacjentami po 50. roku życia. To dla nich COVID-19 stanowił największe zagrożenie, podczas gdy u młodych osób przebieg choroby był nieco łagodniejszy.

Statystyki jednak odwracają się, na co wskazują opublikowane w magazynie "The Lancet" wyniki badań.

Zobacz film: "Hejt do lekarzy za namawianie do szczepień"

Przeanalizowanie danych z 302 brytyjskich szpitali pozwoliło badaczom na postawienie tezy, że u osób w wieku 19-49 lat ciężkie powikłania występują nieznacznie rzadziej niż u osób po 50. roku życia. Uszkodzenia narządów wewnętrznych to problem aż 4 na 10 pacjentów w wieku 19-49 lat.

- Pojawia się stan zapalny, który dotyka płuc w sposób gwałtowny, rozprzestrzenia się jak fala, która zajmuje je w ciągu dni. Z czasem dochodzi do szybkiego włóknienia. To tak jakby powstawały blizny w płucach. Te części, które są zajęte przez infekcję, stają się nieaktywne. To trochę tak, jakby ktoś nam zabierał po kawałku płuca - opisuje dr Tomasz Karauda, pulmonolog z oddziału covidowego jednego z łódzkich szpitali.

- W końcu nie mamy wystarczających rezerw, by oddychać. Na początku jest nam duszno przy wysiłku, a później zaczynamy walczyć o każdy oddech. Jedna z najgorszych śmierci, jakie można sobie wyobrazić, czyli podduszanie. Do tego stopnia, że z biegiem czasu już żadne formy podaży tlenu za pomocą specjalistycznych sprzętów nie są w stanie wyrównać zapotrzebowania organizmu na tlen. Są to tortury – wyjaśnia.

Najnowsze badania brytyjskich naukowców wskazują, że co drugi pacjent w wieku dorosłym boryka się z co najmniej jednym powikłaniem po przechorowaniu COVID-19 – najczęściej są to uszkodzenia nerek, płuc i mięśnia sercowego i problem ten dotyczy aż 51 proc. badanych po 50. roku życia, u 44 proc. w wieku 40-49 i u 37 proc. pacjentów trzydziestoletnich.

- U nas na oddziale w trakcie hospitalizacji nie obserwowaliśmy aż tylu przypadków. Rzadko leżeli młodzi, ale jak już byli – były i powikłania, wchodzili w niewydolność oddechową. Z naszej praktyki wynika, że podstawowym obciążeniem dla młodych ludzi była nadwaga, otyłość. To czynnik, który w znacznej mierze przyczynia się do gorszych parametrów wentylacyjnych. U tych osób można odnotować nawet dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu z powodu COVID-19 – odnosi się do badań Brytyjczyków dr Tomasz Karauda.

2. IV fala uderzy w młodych

Wyniki badań naukowców potwierdziły, że uszkodzenia narządów są częstszym problemem pacjentów z chorobami współistniejącymi, jak cukrzyca, ale dotyczy to także młodych.

W Wielkiej Brytanii zauważono, że trend przyjęć do szpitala starszych się odwraca – statystyki pokazały, że na przełomie czerwca i lipca przyjęto do szpitali 17 chorych z COVID-19 w wieku ponad 85 lat oraz 478 pacjentów od 25. do 44. roku życia.

Podobne obserwacje poczynił minister zdrowia Adam Niedzielski, pisząc na Twitterze: "Zakażają się głównie młodsi i niezaszczepieni".

- W Wielkiej Brytanii chorują teraz głównie osoby przed 40. rokiem życia, bo to jest grupa najsłabiej zaszczepiona. U nas mamy jeszcze 38 proc. osób powyżej 80. roku życia, które nie są zaszczepione. Więcej niż co trzeci senior nie widział szczepionki. Gdy nadejdzie kolejna fala, będą chorowali głównie młodzi, ale również nie zabraknie starszych z uwagi na niewystarczający poziom zaszczepionych osób w tej grupie – powiedział dr Karauda.

Powikłania po COVID-19 nie dotyczą wyłącznie płuc
Powikłania po COVID-19 nie dotyczą wyłącznie płuc (Twitter)

Powikłania poinfekcyjne mogą prowadzić do uszkodzeń w obrębie mózgu, zaburzeń neurologicznych czy psychiatrycznych. Uszkodzenia mogą dotyczyć układu pokarmowego i moczowego, gdyż SARS-CoV-2 wywołuje nierzadko nadmierną odpowiedź układu immunologicznego czy wreszcie – burzę cytokin.

- Ryzyko śmierci wśród młodych jest nieporównywalnie niższe i faktycznie – nie sposób straszyć ich śmiercią, bo rzeczywiście mają duże szanse, że przejdą COVID-19 skąpoobjawowo. Ale należy pamiętać, że widmo nawet tych powikłań niezagrażających życiu, jak zaburzenia węchu i smaku czy depresja, dekoncentracja, także jest świetnym pretekstem do zaszczepienia się – przekonuje dr Karauda.

3. "Może nie umrzecie, ale po co walczyć z mniejszymi powikłaniami?"

Tymczasem nawet lekki i bezobjawowy przebieg infekcji może skutkować powikłaniami. Idąc tym tropem, należy podkreślić, że jeśli młodsi nie będą się szczepić, to ich faktycznie dotknie IV fala zachorowań i to oni będą narażeni na uszkodzenia narządów wewnętrznych, ale też na pomniejsze powikłania.

- Do rozważenia jest bilans korzyści i strat – czy nie warto się zaszczepić, by uniknąć właśnie powikłań bądź ciężkiego przebiegu. Może nie umrzecie, ale po co walczyć z mniejszymi powikłaniami? – podsumowuje dr Karauda, podkreślając konieczność szczepienia się przeciw COVID-19.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

18 lipca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 69 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (18), małopolskim (8), lubelskim (7), łódzkim (6), śląskim (6), świętokrzyskim (5), wielkopolskim (5), podkarpackim (4), pomorskim (3), dolnośląskim (2).

Z powodu COVID-19 nie zmarła ani jedna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze