To nie tylko brak snu. Ten objaw pojawia się, gdy trzustka wysiada
Wstajesz i jedyne, co widzisz to sińce pod oczami? Dokuczliwy problem może tłumaczyć brak snu, ale często przyczyna może być znacznie poważniejsza. Podkrążone oczy mogą być sygnałem rozwijającej się choroby. Dlaczego nie wolno ich lekceważyć?
1. Brak snu i odwodnienie
"Sińce" i "worki" pod oczami to powszechny problem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, dlaczego się pojawiają. Najczęściej tłumaczy się to przemęczeniem i brakiem snu.
Zarwane noce to jednak nie jedyny powód. Podkrążone oczy mogą być skutkiem długotrwałego stresu i nieprawidłowej diety, bogatej w wysokoprzetworzoną żywność, która zwiera duże ilości soli.
Przyczyna może tkwić również w braku prawidłowego nawodnienia. Dlatego cienie pod oczami mogą mieć nawet młodzi ludzie, którzy nie piją odpowiednich ilości wody i narażają organizm na odwodnienie.
Są także "znak rozpoznawczy" osób, które nadużywają alkoholu i palą pierosy, a także przyjmują niektóre leki m.in. hormonalne.
2. Gdy szwankuje trzustka
Mimo że podkrążone oczy są często związane z naturalnym procesem starzenia się skóry, nie musi to być reguła. Mogą się też pojawić niezależnie od tego, jako wynik poważnej choroby i sygnalizować, że szwankuje m.in. tarczyca, wątroba, śledziona, nerki lub serce.
Cienie pod oczami mogą też świadczyć o anemii (zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawiają się zawroty głowy) lub cukrzycy. Jeśli zaobserwujemy też senność, zmęczenie, bóle głowy, częstomocz, to znak, że konieczna jest wizyta u diabetologa.
Zagrożona może być także trzustka, jeden z kluczowych narządów, odpowiedzialny m.in. za trawienie. Chora trzustka często daje nieswoiste objawy.
Oprócz sińców pod oczami mogą w tym przypadku występować:
- swędzenie skóry,
- rumień wędrujący (kojarzony przede wszystkim z boreliozą),
- sine plamy na brzuchu,
- bóle brzucha,
- gorączka,
- wzdęcia,
- wymioty,
- mdłości,
- żółtaczka.
Dlatego pozornie niegroźnych podkrążonych oczu, zwłaszcza, jeśli towarzyszą im inne objawy, nie można lekceważyć. Najlepiej od razu skonsultować je ze specjalistą, który zleci odpowiednie badania.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.