To ona może prowadzić do rozwoju SIBO. Dotyka przeważnie młodszych
Helicobacter pylori to nie tylko ryzyko wrzodów żołądka i dwunastnicy. Okazuje się, że ta podstępna i groźna bakteria może także zaburzać równowagę mikrobioty jelitowej, prowadząc do SIBO. Kiedy należy się zbadać?
1. Groźna bakteria wpływa na jelita
[Helicobacter Pylori]( czyli zespół nadmiernego rozrostu bakterii w jelicie cienkim, to coraz częściej diagnozowane schorzenie jelitowe) to groźna bakteria, która może doprowadzić do rozwoju wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, np. zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowEJ czy nowotworu żołądka.
"H. pylori jest powszechnym problemem wśród Polaków. Ostatnie opracowania mówią niemal o 26 milionach zakażonych osób w Polsce. Oczywiście nie każda z nich rozwija objawy typowe dla bytności tej bakterii" - zwraca uwagę na Instagramie Maciej Zięba, dietetyk kliniczny z Instytutu Medycyny Zapobiegawczej.
Okazuje się, że Helicobacter pylori może stać także za SIBO, czyli zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Choć brakuje dokładnych danych, ile osób w Polsce zmaga się z tym coraz częściej diagnozowanym problemem jelitowym, skala może być duża. Dotyczy on bowiem nie tylko dorosłych, ale nawet kilkuletnich dzieci.
Szacuje się, że to problem blisko 80 proc. chorych na zespół jelita nadwrażliwego (IBS). Tymczasem ten syndrom dotyczy ok. 15-20 proc. Polaków. Ponadto, wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z problemu, bo diagnostyka, podobnie jak leczenie, nie jest prosta.
"Zakażenie H. pylori mocno koreluje z rozwojem przerostów mikrobioty jelita cienkiego" - zaznacza dietetyk.
Zwraca uwagę, że taki związek zaobserwowano u osób poniżej 48. roku życia, podczas gdy nie zauważono go u osób starszych.
2. Sprawdź, czy nie masz bakterii
"Rozwikłanie problemu obecności H. pylori może być kluczowe w leczeniu problemów jelitowych. Zmagasz się z problemami jelitowymi? Może warto sprawdzić czy nie jesteś nosicielem helicobacter pylori" - zwraca uwagę ekspert IMZ.
Objawami SIBO mogą być bóle brzucha, uczucie rozpierania w żołądku, wzdęcia, zaburzenia wchłaniania prowadzące do niedoborów witamin i minerałów, przewlekłego zmęczenia, hipoglikemii czy zaburzenia koncentracji.
Objawy mogą być bardzo dokuczliwe i mają tendencję do nawrotów. Nawet po pozornym wyleczeniu, dolegliwości wielokrotnie ustępują i często pojawiają się na nowo.
"W praktyce gabinetowej bardzo często tłumaczymy pacjentom, że kluczem do pozbycia się wzdęć, biegunek czy zaparć jest pozbycie się bezpośredniej przyczyny problemu" - zaznacza dietetyk.
Podkreśla też, że obecność wszelkich rodzajów przerostu mikrobioty jelitowej (SIBO, SIFO czy IMO) mogą być objawem innych problemów zdrowotnych.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.