Trwa ładowanie...

Trafił w nią piorun. Dzięki tym butom uniknęła śmierci

Emma Eggler, amerykańska studentka, cudem przeżyła uderzenie pioruna. Dziewczyna uniknęła śmierci tylko dlatego, że miała na sobie trampki. Jak to możliwe, że to właśnie buty uratowały jej życie?

spis treści

1. Uderzył w nią piorun

18-letnia studentka University of West Florida, wracała z zajęć do domu. Była przekonana, że burza, która jeszcze kilka minut wcześniej szalała w okolicy, już przeszła. Pogoda wcale się jednak nie uspokoiła, a dziewczyna na swoje nieszczęście wybrała drogę w pobliżu drzew. Niestety to właśnie w takich miejscach piorun uderza najczęściej i tak było również tym razem.

Studentka cudem przeżyła
Studentka cudem przeżyła (facebook)

Emmę trafił piorun, ale cudem przeżyła. Dziewczyna nie pamięta momentu uderzenia. Kiedy się obudziła, leżała na ziemi i nie była się w stanie poruszyć. "Byłam przerażona. Przez chwilę nie mogłam się ruszyć i mówić" - wyznała 18-latka w rozmowie z telewizją NBC.

Piorun poparzył jej skórę i wypalił dziurę w lewym bucie. W końcu dziewczynie udało się wstać i wezwać pomoc. Kobieta, która przechodziła niedaleko usłyszała jej wołanie i zadzwoniła po karetkę.

2. Cudem uniknęła śmierci

Emma przeżyła dzięki trampkom na gumowej podeszwie. Guma nie przewodzi prądu, dlatego buty ją ochroniły.

Skutki uderzenia pioruna były jednak bardzo poważne: oparzenia drugiego stopnia na ręce, brzuchu i stopie. Dziewczyna wraca już do zdrowia, ale czasami dokucza jej ból i drętwienie. Przed nią jeszcze wizyta u kardiologa, który sprawdzi, czy serce pracuje bez zakłóceń.

18-latka podkreśla, że już nigdy nie wyjdzie na zewnątrz w czasie burzy. Zainstalowała sobie też w telefonie aplikację mobilną do śledzenia burz.

3. Nie rób tego podczas burzy

Ratownicy medyczni apelują, żeby podczas burzy zachować kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki nim unikniemy porażenia piorunem. Przede wszystkim nie powinniśmy szukać schronienia w pobliżu anten, masztów, linii telefonicznych i energetycznych oraz drzew, bo to właśnie tam najczęściej uderza piorun.

Nie wolno trzymać w rękach metalowych przedmiotów (np. parasolka). Ryzyko uderzenia piorunem wzrasta też, gdy przebywamy w czasie burzy na jeziorach, rzekach czy w morzu (woda przewodzi prąd). Jeśli burza zaskoczy cię w wodzie, jak najszybciej dopłyń do brzegu i schroń się w bezpiecznym miejscu (np. w pobliżu jakichkolwiek zabudowań, na przystanku autobusowym). Niebezpieczne jest też przebywanie na mokrej trawie.

Jeśli w trakcie burzy jesteś na otwartej przestrzeni, a w pobliżu nie ma miejsca, w którym możesz się schronić, ukryj się w zagłębieniu terenu i przyjmij ''pozycję żółwia".

Ratownicy apelują też, by w trakcie burzy poruszać się wolno i małymi krokami, bo mogą wystąpić różnice potencjałów elektrycznych między nogami. Najlepszym schronieniem są samochody, mieszkania, domy oraz wszystkie inne budynki z piorunochronem.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza