Trwa ładowanie...

Tribux Forte - dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
26.06.2023 15:41
Tribux Forte stosuje się w przypadku zespołu jelita drażliwego.
Tribux Forte stosuje się w przypadku zespołu jelita drażliwego. (Adobe Stock)

Tribux Forte to tabletki, które stosuje się w leczeniu zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego określanych jako zespół jelita drażliwego. Wskazaniem są także zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Jak działa obecna w nich substancja czynna? Czy występują działania niepożądane?

spis treści

1. Co to jest Tribux Forte?

Tribux Forte to lek w formie tabletek, które regulują motorykę przewodu pokarmowego. Stosuje się je przy zaburzeniach czynnościowych. Substancją czynną preparatu jest trimebutyna.

Trimebutyna to substancja, która wiąże się z obwodowymi receptorami opioidowymi w ścianie jelit. Jak działa? Reguluje perystaltykę jelit, wpływając pobudzająco lub hamująco na motorykę przewodu pokarmowego:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • działa pobudzająco na mięśnie o obniżonej motoryce lub napięciu,
  • hamuje napięcie ścian jelita, działa przeciwskurczowo na mięśnie o wzmożonej pobudliwości ruchowej.

Tabletki Tribux forte są wskazane w:

Tribux Forte - zamienniki i preparaty

Lek jest dostępny jako tabletki Tribux Forte 200 mg w opakowaniu 30 tabletek i Tribux Forte 200 mg w opakowaniu, które zawiera 60 tabletek. Jedna tabletka zawiera 200 mg maleinianu trimebutyny. Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon, krospowidon, stearynian magnezu.

Lek można kupić ze wskazań lekarza. Tribux bez recepty nie jest dostępny. Cena preparatu, w zależności od wielkości opakowania i apteki, wynosi średnio 35-45 złotych. Inne preparaty na rynku polskim zawierające trimebutynę to Tribux (tabletki), Tribux Bio (tabletki) oraz:

  • Debretin (tabletki powlekane),
  • Debridat (tabletki powlekane), Debridat (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej),
  • Ircolon (tabletki), Ircolon Forte (tabletki).

2. Dawkowanie tabletek Tribux forte

Tribux Forte ma postać tabletek, jest przeznaczony do stosowania doustnego. Lek należy połykać, popijając szklanką wody. Jeśli chodzi o dawkowanie, dorośli powinni przyjmować 100 mg 3 razy na dobę - przed posiłkiem. Możliwe jest zwiększenie dawki do 600 mg na dobę w dawkach podzielonych (tj. 200 mg 3 razy na dobę), ale musi zdecydować o tym lekarz.

Dzieci po 12. roku życia nie powinny stosować dawek większych niż 6 mg/kg masy ciała na dobę. Jak długo stosować preparat Tribux Forte? Decyduje o tym lekarz, biorąc pod uwagę wskazania oraz intensywność oraz dokuczliwość dolegliwości.

3. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Tribux forte nie może być stosowany zawsze i przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Należy pamiętać, że preparat zawiera laktozę. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w I trymestrze ciąży i u dzieci do 12. roku życia.

Tribux Forte - interakcje z lekami

Ponieważ różne choroby czy przyjmowane leki mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu, przed rozpoczęciem terapii należy o nich powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie.

Szczególnie ważne jest, by poinformować o przyjmowaniu zotepiny (lek przeciwpsychotyczny), cyzaprydu (lek stosowany w dolegliwościach żołądkowych), midazolamu (lek stosowany w zaburzeniach snu), prokainamidu (lek stosowany w zaburzeniach pracy serca), antagonistów kanałów wapniowych (leki stosowane w nadciśnieniu i chorobach serca), kaptoprylu (lek stosowany w nadciśnieniu), rezerpiny (lek stosowany w nadciśnieniu krwi). Dlaczego?

To ważne, ponieważ trimebutyna wchodzi w interakcje z:

  • prokainamidem, co może powodować nasilenie działania nerwu błędnego na hamowanie przewodnictwa w sercu; może pojawić się nadmierne przyspieszenie akcji serca,
  • środki oddziałujące na kanały wapniowe (m.in. midazolam, kaptopryl, rezerpina i antagoniści kanałów wapniowych). Ich połączenie obniża napływ jonów wapniowych do komórek; może wystąpić hamowanie skurczu mięśni gładkich w jelitach,
  • d-tubokuraryna, ponieważ wzmacnia oraz przedłuża jej działanie,
  • cyzaprydem, gdyż osłabia jego działanie,
  • zotepina. Antycholinergiczne działanie trimebutyny może zostać nasilone przez zotepinę.

Tribux Forte - skutki uboczne

Tak jak w przypadku innych leków, tak po zastosowaniu Tribux Forte mogą wystąpić skutki uboczne. Najczęściej występują takie działania niepożądane jak zawroty głowy, bóle głowy, uczucie zmęczenia, senność, ospałość, uczucie ciepła lub zimna, apatię, suchość w ustach, odrętwienie ust, zaburzenia smaku, uczucie pragnienia, bóle nadbrzusza, niestrawność, nudności, wymioty, zaparcia, biegunkę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze