Urlop dla niepalących. Kontrowersyjny pomysł Japończyków
Według sondażu przeprowadzonego przez Halo Cigs, przecięty palacz spędza w ciągu roku 6 dni na przerwie na papierosa. W ciągu dnia ta różnica jest niewielka, ale w skali roku robi się poważnie. Wiele osób uważa, że to nie fair w stosunku do niepalących.
1. Przerwa na papierosa
W niektórych branżach, np. technologii, handlu czy ubezpieczeniach, po zsumowaniu wszystkich przerw na papierosa w ciągu roku wychodzi, że palacz spędza aż 20 dni na przerwie. To ok. 40 godzin miesięcznie.
Takie wyliczenia mogą wprawić w osłupienie osoby niepalące. Rezygnując z przerw na papierosa, tracą de facto kilka dni wolnych w ciągu roku. Według ankiety Halo Cigs (firmy produkującej e-papierosy), aż 81,2 proc. osób palących uważa, że przerwy na papierosa są sprawiedliwe. Zgadza się z nimi tylko 25,2 proc. osób niepalących.
Jedna z japońskich firm postanowiła nagrodzić osoby niepalące. W jaki sposób?
2. Dodatkowe dni wolne
Japońska firma Piala Inc. wyszła z inicjatywą i zaproponowała swoim niepalącym pracownikom 6 dodatkowych dni płatnego urlopu. To ma zrekompensować im czas, jaki ich koledzy palacze spędzają na przerwie. Może się to wydawać niesprawiedliwe, bo przecież osoba paląca nie bierze urlopu na czas wyjścia na papierosa.
Wzięto jednak pod uwagę, że palacz spędza dziennie średnio 20 minut na przerwie na papierosa. W niektórych branżach ta przerwa wydłuża się nawet do godziny dziennie. W tym czasie osoby niepalące pracują, nie korzystają z dodatkowych przerw.
Ponad 80 proc. niepalących ankietowanych przez Halo Cigs uważa, że powinno się wprowadzić co najmniej jeden dodatkowy dzień urlopu dla niepalących. Ponad 50 proc. niepalących uważa, że powinny otrzymać trzy lub więcej dni wolnych.
3. Zachęta dla palących
Z ankiety Halo Cigs wynika, że 38 proc. osób palących uważa, że niepalącym nie należą się żadne dodatkowe dni urlopu.
Oferowanie dodatkowego urlopu osobom niepalącym może być też bodźcem do zmian dla palaczy. Wszyscy wiemy, że palenie papierosów nie służy naszemu zdrowiu, a zachęta w postaci kilku dodatkowych dni wolnego może skłonić palacza do zmiany nawyków.
Co sądzicie o pomyśle dodatkowych dni wolnych dla osób niepalących? Podzielcie się swoją opinią przez dziejesie.wp.pl.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.