Trwa ładowanie...

Ustawa o in vitro w drodze. Co w niej będzie?

Rządowy program finansowania in vitro przynosi już pierwsze wymierne efekty – na świat zaczęły przychodzić poczęte dzięki jego wsparciu dzieci. Wciąż jednak nie ma regulacji prawnych, które porządkowałyby zasady działalności klinik. Projekt, który powstał, przewiduje m.in. absolutny zakaz niszczenia zarodków.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Rząd musi po pierwsze odpowiedzieć na pytanie, jak i gdzie przechowywać zarodki. Jeden z pomysłów zakłada, że istniejące już banki tkanek otrzymają od Ministerstwa Zdrowia pozwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności. Obecnie ich lokalizacja jest bardzo różna ‒ część znajduje się w szpitalach lub w regionalnych centrach krwiodawstwa, ale mogą to być zupełnie oddzielne centra. Wykorzystane mogą być również placówki prywatne, które przechowują zarodki swoich pacjentów.

Pierwsze rządowe dzieci przyszły na świat >>>

Plan zakłada, że władze będą skrupulatnie sprawdzać, co dzieje się z zarodkami. Informacje o nich mają być gromadzone w centralnym rejestrze wspomaganej prokreacji, w którym znajdą się informacje, skąd pochodzą zarodki, kto jest dawcą, a także będą odnotowywane zmiany miejsca przechowywania. To nowość, bo teraz ich losy są nieznane. Nie wiadomo np., kto i ile zarodków przechowuje. O skali problemu niech świadczy, że jedna z dużych warszawskich klinik ma kilkanaście tysięcy zarodków.

Jedyny rejestr, jaki obecnie jest prowadzony, dotyczy par leczonych w ramach rządowego programu leczenia niepłodności. Reszty leczącej się komercyjnie nie obowiązuje żadne prawo.

W zapisach prawnych nie zostanie określone za to, czy zarodki będzie można adoptować. Nie będzie również regulacji dotyczących liczby zarodków, które mogą powstawać w czasie leczenia. Nie wymaga tego bowiem unijna dyrektywa, do której Polska musi się dostosować.

Dzieci z probówki jest już na świecie więcej niż mieszkańców Irlandii >>>

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza