Usuwanie jaskry

Jaskra to choroba oczu, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, skutkującego pogorszeniem, a nawet stałą utratą wzroku.

Istnieje możliwość jej leczenia farmakologicznego lekami obniżającymi ciśnienie wewnątrzgałkowe ‒ krople zawierające beta-blokery, adrenalinę, noradrenalinę, parasympatykolityki, inhibitory anhydrazy węglanowej, leki wpływające na odpływ twardówkowo-naczyniówkowy i tęczówkowy.

Polecane wideo:

W przypadku jaskry wąskiego kąta przeprowadzana jest trabekuloplastyka (laserowo). Ma ona na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do poziomu, przy którym leki będą mogły wspomóc utrzymanie prawidłowych jego wartości. Z kolei trabekulektomia (operacja chirurgiczna) skutecznie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, jednak niesie ryzyko powikłań.

W jaskrze zamkniętego kąta również stosowane jest leczenie laserowe oraz operacyjne. Mają one na celu takie połączenie przedniej i tylnej komory oka, by umożliwiać odpływ cieczy wodnistej. Metodą stosowaną do tego celu jest irydotomia laserowa – zabieg polegający na wycięciu otworu w tęczówce umożliwiającego przepływ cieczy. W leczeniu chirurgicznym stosuje się irydektomię – wycięcie podstawnej części tęczówki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Usuwanie jaskry
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Bezsenność

Wikusia123 • ostatni post 23 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Usuwanie jaskry
Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Wzrost ciśnienia śródgałkowego

Wzrost ciśnienia śródgałkowego Odtwórz wideo

Jaskra ze względu na wyróżnianie kilku jej odrębnych postaci, według definicji to grupa schorzeń charakteryzujących się wspólnymi cechami: obecne (...) widzenia. Omawiając w skrócie mechanizm powstawania jaskry, można...

Cera trądzikowa

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

W salonach kosmetycznych wykonywane są różne zabiegi, które mają za zadanie spłycenie blizn i poprawę wyglądu skóry. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn oraz peelingi chemiczne.

Badanie ciśnienia ocznego

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego Odtwórz wideo

. roku życia, u których występują predyspozycje do wystąpienia jaskry. Badania przeprowadza się, gdy pacjent skarży się na ból głowy, oka i w miejscu oczodołu (...) , które mają wyższe ciśnienie od 21 mmHg mają neuropatię nerwu wzrokowego,...

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Czym różni się zaćma od jaskry?

Czym różni się zaćma od jaskry? Odtwórz wideo

. Jaskra jest znaczącą przyczyną całkowitej utraty wzroku. Zapadalność narasta wraz z wiekiem i duże znaczenie ma występowanie rodzinne. Podstawowe (...) ciśnienia śródgałkowego ponad statystyczny zakres normy, tzn.: od 10 do 21 mmHg....

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych?

Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych? Odtwórz wideo

Jaskra jest to choroba charakteryzująca się postępującym niszczeniem nerwu wzrokowego. Procesowi temu towarzyszą zmiany w tarczy nerwu wzrokowego (...) sprzyjających rozwojowi jaskry jest wiek, ponieważ pojawia się...