Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Usuwanie jaskry

Avatar placeholder
24.02.2023 15:52
Usuwanie jaskry
Usuwanie jaskry

Jaskra to choroba oczu, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, skutkującego pogorszeniem, a nawet stałą utratą wzroku.

Istnieje możliwość jej leczenia farmakologicznego lekami obniżającymi ciśnienie wewnątrzgałkowe ‒ krople zawierające beta-blokery, adrenalinę, noradrenalinę, parasympatykolityki, inhibitory anhydrazy węglanowej, leki wpływające na odpływ twardówkowo-naczyniówkowy i tęczówkowy.

W przypadku jaskry wąskiego kąta przeprowadzana jest trabekuloplastyka laserowa. Ma ona na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do poziomu, przy którym leki będą mogły wspomóc utrzymanie prawidłowych jego wartości. Z kolei trabekulektomia (operacja chirurgiczna) skutecznie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, jednak niesie ryzyko powikłań.

W jaskrze zamkniętego kąta również stosowane jest leczenie laserowe oraz operacyjne. Mają one na celu takie połączenie przedniej i tylnej komory oka, by umożliwiać odpływ cieczy wodnistej. Metodą stosowaną do tego celu jest irydotomia laserowa – zabieg polegający na wycięciu otworu w tęczówce umożliwiającego przepływ cieczy. W leczeniu chirurgicznym stosuje się irydektomię – wycięcie podstawnej części tęczówki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Trabekulektomia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze