Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Usuwanie jaskry

Jaskra to choroba oczu, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, skutkującego pogorszeniem, a nawet stałą utratą wzroku.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Istnieje możliwość jej leczenia farmakologicznego lekami obniżającymi ciśnienie wewnątrzgałkowe ‒ krople zawierające beta-blokery, adrenalinę, noradrenalinę, parasympatykolityki, inhibitory anhydrazy węglanowej, leki wpływające na odpływ twardówkowo-naczyniówkowy i tęczówkowy.

W przypadku jaskry wąskiego kąta przeprowadzana jest trabekuloplastyka (laserowo). Ma ona na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do poziomu, przy którym leki będą mogły wspomóc utrzymanie prawidłowych jego wartości. Z kolei trabekulektomia (operacja chirurgiczna) skutecznie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, jednak niesie ryzyko powikłań.

W jaskrze zamkniętego kąta również stosowane jest leczenie laserowe oraz operacyjne. Mają one na celu takie połączenie przedniej i tylnej komory oka, by umożliwiać odpływ cieczy wodnistej. Metodą stosowaną do tego celu jest irydotomia laserowa – zabieg polegający na wycięciu otworu w tęczówce umożliwiającego przepływ cieczy. W leczeniu chirurgicznym stosuje się irydektomię – wycięcie podstawnej części tęczówki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Trabekulektomia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza