Trwa ładowanie...

Uzdrawiająca moc miodły indyjskiej!

Miodla indyjska to drzewo występujące w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym, na przykład w Birmie i Indiach. Od najdawniejszych czasów roślina ta była używana w medycynie ajurwedyjskiej (hinduskiej). Aktywne związki w niej zawarte wykorzystywane są w leczeniu różnorodnych dolegliwości, począwszy od wysypki, aż po nowotwory. Wszystkie części tego drzewa, a więc owoce, ziarna, liście, korzenie, a nawet kora, mają swoje zastosowanie w lecznictwie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Okres wegetacji rośliny

Miodla indyjska
Miodla indyjska

Miodla indyjska to drzewo występujące w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym, na przykład w Birmie...

zobacz galerię

Początkowo miodla indyjska występowała jedynie w południowo-wschodniej Azji, jednak z biegiem czasu rozprzestrzeniła się także na obszary Australii i Południowej Kalifornii. W samych Indiach rośnie około 18 milionów tych drzew. Okres kwitnienia trwa od stycznia do maja. W tym czasie pszczoły wywarzają miód z kwiatów rośliny. Drzewo owocuje po 3 latach i kontynuuje wytwarzanie owoców przez cały okres swojego życia, a więc nawet do 200 lat. Każdego roku miodla produkuje około 50 kg owoców. Korzenie drzewa są trzy razy większe niż samo drzewo, co świadczy o olbrzymiej witalności tej rośliny. Miodla indyjska zawiera wiele aktywnych składników, takich jak terpenoidy, azadirachtiny i różnorodne związki siarki.

2. Miodla indyjska w lecznictwie

Miodla indyjska ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Oto niektóre właściwości tej wspaniałej rośliny:

  • Działanie odkażające i przeciwgrzybicze. Miodla używana jest w leczeniu różnorodnych chorób skóry, takich jak egzema, wrzody czy czyraki. Można użyć jej także w leczeniu liszajca zakaźnego. Olej z tej rośliny może służyć jako środek odkażający. Dodatkowo udowodniono, że ekstrakt z miodly leczy zmiany związane z grzybicą stóp i paznokci, kurzajkami, pleśniawką i infekcjami jelit. W związku z tym ostatnim zastosowaniem gałązki miodly są używane jako szczotki do zębów w Indiach.
  • Działanie antywirusowe. Jako środek przeciwwirusowy, miodla używana jest w Indiach w leczeniu ospy prawdziwej, ospy wietrznej oraz innych chorób wirusowych. Obecnie prowadzi się badania nad efektywnością tej rośliny w walce z wirusowym zapaleniem wątroby i półpaścem. Miodla zawiera dodatkowo substancję chemiczną, która skutecznie zwalcza malarię. Poza tym, wyciąg z liści miodly hamuje utlenianie czerwonych komórek krwi.
  • Artretyzm. Jako środek przeciwzapalny miodla leczy stany zapalne stawów. Badania wykazały, że roślina ta wpływa na działanie prostaglandyny, redukując opuchliznę. Takie zastosowanie możliwe jest dzięki związkom fenolowym obecnym w roślinie.
  • Cukrzyca. Miodla obniża poziom insuliny we krwi. Właśnie w tym celu jest ona sprzedawana w indyjskich aptekach. Szacuje się, że łyżka lekarstwa dziennie zmniejsza zawartość insuliny w organizmie nawet o połowę.
  • Redukcja cholesterolu. Badania nad właściwościami miodly wykazały, że roślina ta zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Ekstrakt rozcieńczony w alkoholu może obniżyć poziom cholesterolu nawet na 4 godziny. Regularne zażywanie takiego lekarstwa prowadzi do znacznego spadku złego cholesterolu w organizmie.

Badania nad antybakteryjnymi i antywirusowymi właściwościami tego drzewa ciągle trwają. Miodla wspomaga leczenie wszystkich dolegliwości – od raka, po reumatyzm i cukrzycę. Kora, liście i olej z drzewa leczą skórę, krew, zmniejszają poziom insuliny i cholesterolu, a także zwalczają stres. Niektórzy mieszkańcy Indii używają jej nawet jako środka antykoncepcyjnego. Te właściwości lecznicze rośliny sprawiają, że staje się ona alternatywą dla tradycyjnych form leczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.